Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Pro
Anty
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie

 
Aktywny senior - ale jak?

aktywny senior

W pewnej przychodni znalazłem ulotkę zatytułowaną AKTYWNY SENIOR.
Wydana przez Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego dzielnicy zaprasza seniorów 60+, mieszkańców Warszawy, do bezpłatnego udziału w programie jak w tytule. Program jest finansowany ze środków m. st. Warszawy.

Pomyślałem - super!

Zwłaszcza, że ulotka akcentuje rolę ruchu i aktywności, co jest słuszne, a co podkreślałem i tutaj w paru artykułach Zmotywuj się do ruchu (i powołane tam inne wpisy), Ruch + dieta = zdrowie, Ruch dla zdrowia ... Ale ...Sport to nie zawsze zdrowie (zobacz dlaczego).

Podobnie słuszne zaznacza rolę picia wody, co jest uznanym czynnikiem podtrzymywania zdrowia.
O tym też znajdziesz tutaj niejeden artykuł (> lokalna wyszukiwarka) i parę uwag w dalszej części.

Ulotka zawiera też stroniczkę o żywieniu osób starszych, nad czym chcę się tu zatrzymać, ponieważ wprowadziła mnie w konsternację. A to dlatego, że napisana jest tak, jakby chcąc pomagać, w istocie w niektórych punktach ... może seniorom szkodzić (uogólniając - wszystkim).
Nie sadzę, by celowo, ale to posłuży mi za przykład jak przez trwanie przy starych schematach, ogólnikowych hasłach bez pokrycia i w istocie przy brakach kompetencyjnych, faktycznie można ludziom zaszkodzić.
Omówię to krótko, chociaż z odesłaniem do licznych materiałów, ale najpierw przytoczę istotny fragment tej ulotki w całości, a potem go skomentuję. Zaznaczę elementy do skomentowania podkreśleniem.


... Musimy zatem przestrzegać kilku podstawowych zasad.

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DLA SENIORÓW

• Pij co najmniej 2 litry wody dziennie

• Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste

• Jedz 4-5 małych posiłków w ciągu dnia - to nie obciąża żołądka i zapobiegnie gwałtownym spadkom cukru we krwi

Codziennie spożywaj produkty mleczne - głównie fermentowane (jogurty, kefiry) ok. 3 dużych szklanek - możesz częściowo zastąpić je serami. To źródło wapnia, który wzmacnia kości i zęby

• Jedz ryby, jaja, chude mięso

• Wybieraj oleje roślinne - niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegają miażdżycy i chorobom serca

• Jedz owoce i warzywa strączkowe: fasolę, soję, soczewicę - zawierają fitoestrogeny, które obniżają poziom cholesterolu i chronią nasze serce.
Warzywa i owoce są źródłem błonnika, potasu, wapnia, magnezu i witamin. Opóźniają procesy starzenia zmniejszają ryzyko nowotworów i miażdżycy

• Ograniczaj spożycie czerwonego mięsa, przetworzonych produktów mięsnych i tłuszczów zwierzęcych

• Unikaj spożycie cukru i słodyczy (zastępuj je owocami, orzechami)

• Unikaj picia napojów słodzonych - zastąp je sokami wyciśniętymi ze świeżych warzyw i owoców

Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Do poprawienia smaku używaj ziół

• Unikaj alkoholu, ogranicz używki

• Pamiętaj o suplementacji Vit D3 2000 j. m/dobę późną jesienią i zimą kiedy ekspozycja na słońce jest ograniczona.


Komentarz

... Musimy zatem przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Można powiedzieć, że lepsze te parę zasad niż nic. Ale gdy informacja jest niepełna lub nieścisła, to może zaszkodzić, zwłaszcza gdy weźmie się hasło "musimy" dogmatycznie i bez własnego rozpoznania i dostosowania.

Pij co najmniej 2 litry wody dziennie

Rozumem, że krótka ulotka nie pomieści dużo istotnych informacji (dotyczy i pozostałych zaleceń), ale może warto było zmniejszyć elementy graficzne na rzecz takich informacji. Jasne jest, że ilość wody (napojów) powinna być dostosowana do masy ciała, temperatury zewnętrznej, wysiłku oraz stanu zdrowotnego. Ważna jest też jakość wody, jej przechowywanie, a jeśli kupowana, to z jakich firm, dalej - kiedy i jak pić itd. Na naszej stronie znajdziesz sporo informacji na te tematy ( > lokalna wyszukiwarka), a dla ułatwienia np. przykładowo artykuł Woda i jej lanie.

Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste

Ta informacja pochodzi  ze zdezaktualizowanej piramidy żywieniowej, która pokutowała przez wiele lat i poczyniła morze szkód. Zwłaszcza wraz z propagandą diet węglowodanowych i antytłuszczowych. Na szczęście - ziarna i pieczywo zastały już i oficjalnie zdegradowane w nowej piramidzie żywieniowej WHO - ustępując miejsca warzywom i ... ruchowi.
Zobacz
Piramida żywieniowa czyli mitów medycznych cd. Ale i to przeniesienie "w górę" piramidy jest jeszcze niewystarczające - zboża i produkty na nich oparte mogą być niebezpieczne z różnych powodów - szeroki temat poruszony np. tutaj.
W szczególności węglowodany to cukry, a te powodują multum chorób. Omawiana ulotka wytyka dalej szkodliwość cukru, ale jakby zapomina, że produkty zbożowe metabolizują się jako cukry i to o znacznym indeksie glikemicznym.
Przy okazji zwrócę uwagę na niezdrowy zwyczaj używania płatków śniadaniowych w pewnych przemysłowych produktach, antyodżywcze elementy w chlebie ziarnistym jak kwas fitynowy (hamuje przyswajanie związków mineralnych), lektyny pokarmowe jak gluten czy WGA (skrót od ang. wheat germ agglutinin). Tak reklamowane chleby ciemne są często takie bo zawierają karmel. Właściwiej byłoby wspomnieć o chlebie razowym na zakwasie. Ale jeśli dbasz o wagę i chcesz uniknąć cukrzycy - ogranicz zdecydowanie białe pieczywo, ogólnie - białych węglowodanów.
Co do ziaren - są zdrowsze na surowo, a nie jako upieczone (degeneracja wspomnianych tłuszczów roślinnych).

Jedz 4-5 małych posiłków w ciągu dnia.

To kwestia dyskusyjna i indywidualna. Niektórzy bardziej chwalą sobie dwa posiłki dziennie, a i te nie muszą być duże. Ponadto każdy posiłek na nowo uruchamia procesy enzymatyczne, nie dając czasu poprzedniemu posiłkowi na pełne strawienie, zwłaszcza przy wymieszaniu pokarmów z różnych grup tzw. diety rozdzielnej.

Codziennie spożywaj produkty mleczne - głównie fermentowane (jogurty, kefiry) ok. 3 dużych szklanek - możesz częściowo zastąpić je serami. To źródło wapnia, który wzmacnia kości i zęby.

Autor najwyraźniej nie przemyślał dobrze tego punktu, bo nie przekazał mniej zorientowanym pełnej informacji lub sam się nie orientuje w zagadnieniu.
Podkreślenie "głównie" sugeruje, że także codziennie należy pić mleko (skoro mówi o szklankach).
Po pierwsze dziś mało kto ma dostęp do prawdziwego mleka, ponieważ to, co kupuje się w sklepach to w przeważającej ilości produkt mlekopodobny - pasteryzowana, pozbawiona właściwych bakterii ciecz. Tylko mleko niepasteryzowane zawiera enzym laktazę, która umożliwia trawienie laktozy.
Mleko jest  źle przyswajalne przez wiele osób i zasadniczo nie przeznaczona dla dorosłych, a dodatkowo nie każdy w ogóle toleruje mleko.
To większy temat omówiony częściowo osobno - patrz np. starsze artykuły
Pij mleko, bedziesz kaleką, Bomba zegarowa czy witaminowa?...Są też o tym książki, np. te dwie wymienione tutaj.
Sery tłuste zostały zrehabilitowane, o czym jest wzmianka w ww. artykule o nowszej piramidzie żywieniowej.

Co do źródła wapnia, to wszystko byłoby w porządku gdyby był on właśnie przyswajany przez kości.
Niestety tak jest w niedużym stopniu  - raczej osadza się w naczyniach, co przyspiesza arteriosklerozę.
By lokował się w kościach, potrzebna jest jeszcze witamina K2. Patrz Wapń, a najlepiej pod kątem związku z wapniem, osteoporozą i układem krążenia w książce Jerzego Zięby  Ukryte terapie (1. cz., str. 140-190, całkiem sporo, prawda?)...
A jeśli chodzi o wzmacnianie kości, to  potrzebny jest jeszcze (a może i przede wszystkim) kolagen.

Jedz ryby, jaja, chude mięso.

Co do ryb i jaj - OK, ale znów informacja zbyt lakoniczna, bo warto wspomnieć, że niektóre ryby są dziś mocno skażone szkodliwymi chemikaliami, zatem należy unikać tych dużych - z końca łańcucha pokarmowego. Więcej o rybach tutaj i tutaj.
Natomiast zalecenie ograniczania się do chudego mięsa pochodzi z epoki nagonki na tłuszcze zwierzęce, kojarzone błędnie z tyciem.
O tym dalej.

Wybieraj oleje roślinne - niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegają miażdżycy i chorobom serca

To groźne stwierdzenie jeśli się nie doda paru zastrzeżeń, o których wielu ludzi wciąż nie wie.
Jakie oleje roślinne, jak wyprodukowane i do czego używane.
Oleje roślinne przetworzone przez pasteryzację, destylację i procesy chemiczne jak podczas utwardzania, to odbezpieczony granat.
Ponieważ to bardzo szeroki temat, to aby z tej notatki nie rozwlekać, polecam odpowiednio następujące (przynajmniej!) tutejsze artykuły:
Jakie tłuszcze i oleje i do czego
Na czym smażyć
Margaryny o smaku masła
Olej czy smalec
Tłuszcze nasycone
...
oraz książkę-monografię "Wielkie kłamstwa o tłuszczu" (Anne Fleck, Amber) i tamtejsze 321 źródeł naukowych i raportów.

Na koniec tego akapitu warto wspomnieć, że wspomnianym chorobom serca i miażdżycy grożą zwłaszcza tłuszcze trans - właśnie powstające przy obróbce tłuszczów roślinnych. O tym jeszcze dalej.

Jedz owoce i warzywa strączkowe: fasolę, soję, soczewicę - zawierają fitoestrogeny, które obniżają poziom cholesterolu i chronią nasze serce.

Co do soi - ostrożnie! Jest importowana z krajów, gdzie uprawia się jej genetycznie zmodyfikowaną postać. Natomiast hasło obniżania cholesterolu to powtarzana od dziesięcioleci mantra mająca swoje źródło w wierze w mit cholesterolowy. Najkrócej - ogólny poziom cholesterolu zależy od wielu czynników, co jest fizjologiczne i w większości przypadków wzrostu poziomu - nieszkodliwe, i nie jest przyczyną chorób naczyniowych. Norma 200 (a ostatnio i niższe) jest sztuczna i spreparowana pod potrzeby sprzedaży szkodliwych statyn i innych farmaceutyków. Szczegóły zagadnienia w art. Cholesterol, Serce i rozum, Mity sercowe ...

Unikaj spożycie cukru i słodyczy (zastępuj je owocami, orzechami)

Słuszna uwaga - a jeśli nie wiesz dlaczego, to polecam przynajmniej ten wpis: Rafinowany cukier.
Natomiast czytelnik nie wie nadal czym słodzić niektóre napoje czy np. wypieki. Będzie fatalnie jak wybierze jeszcze gorsze słodziki, Są jednak zdrowsze zamienniki cukru jak ksylitol lub stewia (fragment artykułu). Nie wiadomo co do rzeczy mają tu orzechy, chyba że chodzi o zastępstwo w "pogryzaniu".
Ufam, że w tej kwestii i innych tu poruszonych seniorzy mają wiedzę, ale... niestety obserwuję i u nich dogadzanie sobie i wnukom.
O słodyczach ogólnie można dużo powiedzieć, zwłaszcza o fatalnych praktykach podtykania ich dzieciom - zobacz np. Rujnowanie dzieci.
Ciekawe spostrzeżenia dotyczące czekolady zamieściliśmy ostatnio w artykule Jedzenie na lepsze myślenie.

Unikaj picia napojów słodzonych - zastąp je sokami wyciśniętymi ze świeżych warzyw i owoców.

Słuszny postulat zwłaszcza ze względu na wielką popularność słodzonych, kolorowanych napojów - znów zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Widzę często jak ludzie kupują je całymi dużymi zgrzewkami, nie brakuje wśród nich i seniorów. Podobnie - głównie u młodzieży popularne są napoje energetyzujące - z cukrem i innymi niebezpiecznymi dodatkami. Mało kto zdaje sobie sprawę jak dużo cukru zawiera w sobie coca-cola. Sprawdź tutaj. "Masakra".

Co do soków z owoców, to czy nie lepiej czasem zjeść cały owoc, albo wypić sok i zamiast wyrzucać wartościowe ze względu na błonnik i minerały resztki - zjeść je? Było o tym przy okazji jedzenia warzyw i owoców. Soki warzywne są korzystne, ale to niewiele ma wspólnego z kwestią ulubionej słodkości.
Na zakończenie - przystosowujmy się do napojów i potraw niesłodzonych.

Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Do poprawienia smaku używaj ziół.

Faktem jest, że bardzo dużo przemysłowo wytwarzanych produktów spożywczych jest dosalanych (i dosładzanych). Natomiast sól to na tle różnych dodatków do żywności, o których tak mało się mówi, to stosunkowo małe zagrożenie. Nawet przeciwnie - sól jest nam niezbędna - patrz np. duży fragment wspomnianego wyżej artykułu o wodzie oraz Sól dobra czy zła (z linkami), O soli, Solić czy nie solić?

Unikaj alkoholu, ogranicz używki

Co do alkoholu i papierosów - jasne, natomiast nie jest jasne, co i dlaczego autor miał na myśli wymieniając ogólnikowo używki. Są nimi także słodycze, ale i herbata i kawa. Herbaty są różne - jedne mają własności uzależniające i mogą być szkodliwe, inne - lecznicze. Co do kawy - wbrew powszechnemu mniemaniu, w umiarkowanych ilościach jest zdrowa i korzystna, ale to też zależy od osoby. O pożytkach z kawy - patrz Kawa - podsumowanie.

Pamiętaj o suplementacji Vit D3 2000 j. m/dobę późną jesienią i zimą kiedy ekspozycja na słońce jest ograniczona.

Witamina D ma kapitalne znaczenie, np.  w różnych stanach zapalnych, które mogą mieć miejsce nie tylko w porze z ograniczonym promieniowaniem słonecznym.
2000 jednostek to mało, a w takich stanach zapalnych stanowczo za mało. Duże dawki powinny być stosowane w powiązaniu z witaminą K2. Co do ekspozycji na słońce, trzeba przestrzegać pewnych zasad - patrz np. Słońce dobre czy złe?

Reasumując całość - jak widać temat jest bardzo obszerny, a ulotka wymienia tylko niektóre aspekty i to powierzchownie. Chociaż sam jako senior nie zawsze jestem wierny wszystkim ww. uwagom, to warto było je przywołać - dla przypomnienia. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci trochę w rozpoznaniu roli żywienia w zachowaniu zdrowia i młodości - nawet jeśli nie jesteś jeszcze seniorem.

Opr. L.K.

____

PS. Czy widziałeś zakładkę nowości? To miesięczne zapisy przeglądów artykułów i wydarzeń.

 



Wyszukiwarka
lokalna

na dole strony
Także w Komunikaty
_______________

Zapisz się na 
Biuletyn

Zobacz informację
wstępną

(Twoje dane są całkowicie bezpieczne;
za zapis -
upominek > Informacja wstępna)

 _______

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce


Twój System

 

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-20    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                      Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                         
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia > Zastrzeżenie. (patrz też lewy margines).   Powrót do strony głównej.