Podziekowania dla PerfektArt

Zdrowie, energia, siła i radość.


Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Anty
Inne
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie


Długie życie w zdrowiu (1)

Ze względu na wiek (gdy to piszę - za parę dni 70) powinienem bardziej zająć się problemami starzenia się i to dla własnych potrzeb.
Chociaż starałem się +/- żyć zdrowo, to nie uwypuklałem dotąd tego tematu, chociaż troska o zdrowie w ogóle jest przecież także troską o długie życie.
Tym artykułem mam zamiar zacząć serię odnośnych materiałów.

Sięgam wstecz i widzę, że na ten temat było tutaj trochę artykułów.

Zacząłem w 2005 r. dość filozoficznie esejem Nieśmiertelność, potem bardziej medycznie W poszukiwaniu nieśmiertelnościIstnieje wiele ciekawych przypadków długiego życia np. te wymienione w Oszukać czas oraz tutaj i w wielu innych miejscach w sieci.
Dotyczy to zwłaszcza doświadczeń ludów z Dalekiego Wschodu, np. z Chin.
Chociaż te doświadczenia s
ą cenne, to nasz zachodni świat ma ambicje poznać biologiczne uwarunkowania długiego życia.

Zacznę jednak od czegoś, co podziała na wyobraźnię Czytelnika i z punktu nie zanudzi. Nawiązuję znów do doświadczeń z Chin.

80-letni symbol seksu

Wang Deshun, znany w Chinach DJ techno, stał się nową azjatycką gwiazdą pokazów haute couture.

Rzeczywiście, jego szczupła sylwetka, wyraźnie zarysowane mięśnie klatki piersiowej, szerokie ramiona i przenikliwe spojrzenie czynią go atrakcyjnym, zwłaszcza kiedy na pokazach Hugo Boss czy Dolce & Gabbana pojawia się z nagim torsem przy akompaniamencie diabolicznych dźwięków.

Cecha szczególna: Wang Deshun ma… 80 lat.

obrazek

To zdjęcie Wanga Deshuna, DJ techno, który stał się modelem, opublikowano 3 listopada 2016 roku w New York Times. I opatrzono je tytułem 80-letni top model zmienia w Chinach postrzeganie starzenia się (1).

Najseksowniejszy dziadek Chin

Wang Deshun został nazwany najseksowniejszym dziadkiem Chin.

Urodzony w 1936 roku jako jedno z dziewięciorga dzieci, mógłby dziś być czcigodnym staruszkiem z białą brodą, odzianym w długą szatę – jak sam to ze śmiechem opisuje.

Jednakże postanowił przeciwstawić się fizycznej i umysłowej stagnacji.

Jednym ze sposobów na stwierdzenie, czy jest się starym, czy też nie, jest zadanie sobie pytania „czy mam odwagę robić coś, czego nigdy dotąd nie robiłem? - wyjaśnia w wywiadzie, którego udzielił niedawno w jednym z prestiżowych hoteli w Pekinie.

Natura decyduje o Twoim wieku, ale to Ty decydujesz o swoim stanie ducha.

I faktycznie, jest to kwestia wyboru.

Wang Deshun zdecydował się na korzystanie z niezliczonych sposobów pozwalających na pozostanie dłużej młodym i na lepszą jakość życia – sposobów, które są dziś dostępne dzięki nauce i postępowi medycyny.

Chiński 54-letni artysta Xiao Lu przyznaje: Ogromnie go podziwiam. Jego ciało i duch są wyrzeźbione w zachwycający sposób (2).

Mi to nigdy się nie uda!

Możesz sobie powiedzieć: To nie dla mnie, nigdy mi się nie uda!

Ale możesz też dać sobie szansę.

Wang Deshun nie jest zwolennikiem skalpela, zastrzyków czy implantów.

Wiadomo, że te „radykalne” metody nigdy nie byłyby tak skuteczne. Nie dałyby mu takich pokładów energii, optymizmu ani promieniującej z niego siły, a to przecież one zapewniają mu sukces.

...
[zobacz podobne sylwetki panów po 50 czy
60, ale dalsze rozważania dotyczą i kobiet]

-----

Ok, to był wstęp zaczerpnięty z newslettera Poczty Zdrowia, który jest polskojęzycznym wydaniem francuskiego newslettera Santé, Nature, Innovation. Dostarcza on najnowszych i w pełni wiarygodnych (potwierdzonych wieloma badaniami naukowymi przeprowadzanymi na całym świecie) informacji o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom. Wszelkie wskazania i zalecenia są dodatkowo zweryfikowane przez polskich lekarzy, abyś miał pewność, że możesz je stosować także w naszym kraju.
Niewsletter ten ma charakter edukacyjny, ale zawiera też elementy reklamowe. Zacytuję z niego obszerne fragmenty, zatem wypada mi coś z tej reklamy przemycić, by nie 'pasożytować' na cudzej pracy. Ale ten biuletyn jest bezpłatny i możesz te
ż go mieć (z adresu, który podaję dalej).

Zanim przejdę do dalszej części tego obszernego cytatu, wrócę jeszcze do tutejszych uprzednich wpisów.
Oto fragment z
tutejszych nowości października 2012 r.

W zakresie realnego zdrowia, jak się okazuje, jest nadzieja na powstrzymanie wielu chorób i jednocześnie znaczne zwiększenie długości życia poprzez ... proste metody. Oczywiście, było już ich wiele :) i nie wszystkie się sprawdzają.
Np.
zobacz
http://niezaleznatelewizja.pl/2012/09/nauka-i-technologia-nowej-ery-25-09-2012/   - część druga.

Uwagę zwraca idea spowolnienia mitozy (podziału jąder komórek), co może być decydujące (?) w procesie wydłużania życia. Prelegent doktor Jan Pokrywka zajmuje się od dawna medycyną alternatywną (
http://www.longevitas.pl/  , http://www.doktorpokrywka.pl  ), ale stosowanie preparatów wodorowych, które spowolniają starzenie komórek, jest tu przedstawione jakby niezależnie.
O tych innych metodach i środkach wspomagających zdrowie i długowieczność patrz np.
http://vimeo.com/7679590.
Z wielu porad dra Pokrywki chciałbym zwrócić uwagę na zastosowanie pasty wg dr Budwig, która można przygotowywać samodzielnie -
http://www.doktorpokrywka.pl/site/praktyka/wyklady/pasta_dr_budwig.html.

Doktor prowadzi praktykę z dużym uwzględnieniem metod naturalnych. Prowadzi też wykłady i kursy, publikuje newsletter. Mieliśmy tutaj jego artykuł o higienicznym trybie życia  (szerzej rozumianym). Jest też współautorem książki Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu.  Umysł i postawa psychiczna są ważne dla długowiecznosci!

Niezależnie wskażę też na książkę "Zdrowi stulatkowie"
 (autor John Robbins oraz na tutejszy artykuł "Czy istnieje eliksir młodości".

Tematem długowieczności a nawet ... nieśmiertelności zajmuje się m.in. transhumanizm (ja o tym przed laty pisałem trochę w artykule
http://lepszezdrowie.info/niesmiert.htm  ).
I tak, sugeruję przesłuchanie ciekawej audycji na
http://niezaleznatelewizja.pl/2012/10/nauka-i-technologia-nowej-ery-02-10-2012/  - liczne plany osiągania wieku kilkuset lat, przy czym kierunek drugi (badania rosyjskie w kierunku cyborgizacji człowieka) uważam za chybiony przez brak pełnego zrozumienia życia, a przez to niebezpieczny i nieetyczny. Człowiek to nie tylko biologiczna maszyna...

Do dra  Jana Pokrywki jeszcze powrócę, bo to okaże się ważne, a teraz  ciąg dalszy porad z biuletynu Poczty Zdrowia.
(z paroma komentarzami własnymi w nawiasach [  ] ).
--------------

Aby zachować - a wręcz poprawić – swoją olimpijską formę, sięga [wspomniany Wang Deshun] po zioła, suplementy diety, produkty naturalne, dokładając do tego techniki medytacyjne.

Istnieją bowiem naturalne sposoby na zachowanie – i to nawet po osiemdziesiątce:

 •  ruchomości stawów i siły mięśni – niezbędnych do codziennej aktywności w domu, na świeżym powietrzu, podczas uprawiania sportu czy podróżowania,
 •  pamięci i czujności – tak potrzebnych przy rekreacji ruchowej, aktywności kulturalnej czy nawiązywaniu nowych znajomości,
 •  młodego serca i zdrowych tętnic, dzięki którym objawy szybkiego męczenia się, a nawet ryzyko zawału serca zostaną maksymalnie zredukowane,
 •  dobrego wzroku i słuchu, dzięki którym można bez najmniejszych kłopotów rozmawiać nawet w hałaśliwym miejscu i dostrzegać, także z oddali, wszystkie szczegóły krajobrazu, nawet te bardzo drobne,
 •  jędrnej skóry, również pod pachami,
 •  głębokiego snu, wewnętrznego spokoju, poczucia własnej wartości i energii do działania.

Dlaczego lekarz Ci o tym nie powie?

Podstawową problemem jest sposób kształcenia lekarzy na Zachodzie.

Uczą się leczyć choroby za pomocą leków, protez, operacji.

 •  Masz złamaną nogę? Zestawiają ją.
 •  Raka? Usuną (a przynajmniej się postarają).
 •  Chore serce? Wymienią je.

Ten rodzaj medycyny bywa bardzo skuteczny, zwłaszcza w nagłych wypadkach i w sytuacjach zagrażających bezpośrednio życiu. Ale jego ciemną stroną jest to, że nie pomaga pacjentom zachować pełni zdrowia. W przypadku starzenia się medycyna tradycyjna często czeka na pogłębienie problemów zdrowotnych, żeby zaproponować leczenie [geriatria].

Musisz czekać, aż pewne objawy się nasilą, a nawet dojdzie do znaczącego pogorszenia stanu Twojego zdrowia, żeby lekarz w ogóle się Tobą zajął.

W Chinach panuje odwrotne podejście: lekarz zajmuje się przede wszystkim utrzymaniem pacjenta w dobrej kondycji.

Mawia się nawet, że lekarz dostaje honorarium wtedy, kiedy jego pacjent czuje się dobrze. Jeśli zachoruje, lekarz leczy go za darmo. [to raczej stara praktyka?].

Twój organizm może dobrze funkcjonować przez co najmniej 90 lat

Badania naukowe pokazują, że nasze organizmy – i Twój i mój – mogą funkcjonować dobrze około 90 lat (nieco więcej w przypadku kobiet). [dalej podniesiemy poprzeczkę]

Organizm człowieka nie jest bowiem maszyną, która zużywa się w miarę upływu lat. I nie jesteśmy aż tak „starzy”, jak nam się wydaje.

Często powtarzane twierdzenie sprzed prawie 400 lat, że „człowiek jest tak stary jak jego naczynia krwionośne” z punktu widzenia odkryć dzisiejszej medycyny nie ma sensu: większość komórek w Twoim ciele ma mniej niż 2 lata.

Komórki jelit odnawiają się co 3 dni. Te w siatkówce oka – co 10 dni. Twoja wątroba, nerki, śledziona i płuca całkowicie odnawiają się co 300 – 500 dni. Nawet Twój szkielet odnawia się całkowicie co 10 lat.

Starzenie się nie oznacza „zużywania” się Twojego ciała. Jeśli się starzejesz, to tylko dlatego, że istnieją jakieś niedobory lub została zachwiana naturalna równowaga, co hamuje właściwą regenerację Twoich organów.

Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie te niedobory i brak równowagi można korygować.

Niektóre z chorób związanych z wiekiem (artretyzm, choroby układu sercowo-naczyniowego, demencję, raka, problemy ze wzrokiem i ze słuchem…) można zahamować lub zatrzymać, pobudzając naturalne procesy regeneracyjne.

Długość życia w dobrym zdrowiu w Polsce wynosi zaledwie ok. 61,5 roku

Długość życia w dobrym zdrowiu, bez poważniejszych chorób czy wręcz kalectwa, wynosi w Polsce mniej niż… 63 lata dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn (całkowita długość życia wynosi 77 lat).

Oznacza to, że średnio 14 do 17 lat życia tak naprawdę tracimy, marnotrawimy.

To czas, kiedy moglibyśmy być aktywni, kreatywni, rozwijać się… Czas, który moglibyśmy przeżyć zdrowo – bez chorób przewlekłych (raka, chorób serca, cukrzycy, artretyzmu).

Gdzie tkwi problem?

Twoje geny tylko w 10% odpowiadają za długość Twojego życia

Jak wynika z duńskich badań porównujących długość życia bliźniąt (Danish Twin Study), nasze geny tylko w 10% odpowiadają za długość naszego życia.

Pozostałe 90% zależy od naszego stylu życia.
[to aktualizacja względem tego, co opisywałem w art.
o profilaktyce]

Problemem jest to, że ludzie pytani, co wpływa korzystnie na długość ich życia, całkowicie się gubią.

Słyszeli, że tłuszcze, czerwone mięso i wędliny są szkodliwe. Że trzeba jeść owoce i warzywa pięć razy dziennie, a poza tym jeden produkt nabiałowy i jeden zawierający skrobię na każdy posiłek.

Przykro mi, ale to jest – mówiąc delikatnie – niezupełnie prawdziwe. A tak naprawdę: wręcz szkodliwe i niebezpieczne.

I to zaledwie początek fałszywych stwierdzeń na temat długowieczności. [nasza strona wielokrotnie pokazywała takie mity]

Żeby żyć lepiej i dłużej…

 •  Czy powinieneś biegać w maratonie czy… ćwiczyć jogę?
 •  Czy jeść mięso bio czy tofu?
 •  Brać suplementy diety czy jeść owoce?
 •  Uznać sodę oczyszczoną, ocet jabłkowy, cytrynę, miód manuka, olej kokosowy za faktycznie cudowne produkty, jak twierdzą niektórzy, i stosować je?
 •  A co sądzić o kwestii stosowania hormonów, resweratrolu czy DHEA? Czy są skuteczne czy nie?

  [
  tu nie dam odpowiedzi, ale część znajdziesz w tutejszych artykułach]

Katastroficzny wpływ prasy i telewizji

Koncerny medialne zorientowały się kilka lat temu, że poruszanie tematyki zdrowotnej zwiększa oglądalność.

Wskaźnik oglądalności jest dla nich najważniejszym czynnikiem, który pozwala sprzedać za jak najwyższą cenę czas reklamowy.

Rzuciły się więc na temat zdrowia jak horda zgłodniałych psów na starą kość.

Dziennikarze, którzy nie mają wykształcenia medycznego, piszą artykuły o raku, chorobie Alzheimera, o cukrzycy, nie przejmując się przy tym wiarygodnością swoich porad. Ich mocnym punktem są rzucające się w oczy zdjęcia i przyciągające uwagę tytuły, sugerujące, że zawierają informację wprost niewiarygodnej wagi.

Ale uwaga na treść! Zwykle są to przeklejone teksty propagandy medyczno-farmaceutycznej, otrzymywane przez dziennikarzy z działów PR tych koncernów. Wystarczy je tylko podpisać własnym imieniem i nazwiskiem, zmieniając nieco tytuł i dodając śródtytuły i gotowe! Wszyscy są zadowoleni – dziennikarz, bo w kilka minut „napisał” artykuł, za który dostanie pieniądze, a także PR-owiec – bo informacje wychwalające (mniej lub bardziej subtelnie) produkty jego firmy pojawią się w mediach.

Informacje dotyczące zdrowia, które pojawiają się w mediach, są jeszcze bardziej stronnicze, tendencyjne i zmanipulowane niż informacje polityczne (to wiele mówi!). [ptrz np. artykuł Kłamilwe reklamy]

Gdzie można znaleźć rzetelne, sprawdzone i obiektywne informacje?

Prawda jest taka, że nie masz dużego wyboru.

Przede wszystkim możesz sam szukać w źródłach naukowych wyników badań. Na szczęście powstał zespół naukowców, którzy bardzo poważnie zajęli się kwestią długowieczności.

Zespół ten został utworzony przez dr. Thomasa Perlsa, który prowadził badania stulatków w Nowej Anglii, dr Margaret Artz – profesora farmakologii klinicznej z Uniwersytetu w Minnesocie, dr. Luigiego Ferrucci – dyrektora Badań nad Starzeniem w Baltimore, dr. Jacka Guralnick’a z Krajowego Instytutu Badań nad Starzeniem, dr. S. Jay Olshansky’ego, naukowca współpracującego z Centrum Badań nad Starzeniem Uniwersytetu w Chicago oraz dr. Roberta L. Kane’a, Dyrektora Badań nad Starzeniem i Długofalowym Leczeniem z Uniwersytetu w Minnesocie.

Prowadzili oni badania w czterech obszarach geograficznych, w których ludzie żyją zdecydowanie lepiej i dłużej niż my. Zadanie naukowców polegało na odnalezieniu wspólnych cech charakteryzujących tych ludzi i ich tryb życia.

Chodzi o obszary, na których:

 •  ludzie mają 10 razy większą szansę dożyć 100 lat niż my,
 •  średnia długość życia przekracza naszą o ok. 14 lat,
 •  przedwczesna śmiertelność (między 50. a 70. rokiem życia) stanowi nikły ułamek przedwczesnej śmiertelności, którą obserwujemy u nas.

Znajdują się one na półwyspie Nicoya na Kostaryce, w górach na zachodzie Sardynii (prowincja Ogliastra), na archipelagu Okinawa w Japonii, w mieście Loma Linda w Kalifornii, na wyspie Ikaria w Grecji i na Olandii w Szwecji.

To tzw. „niebieskie strefy” – wolne od raka, artretyzmu, nadciśnienia i depresji

Obszary te zostały nazwane „niebieskimi strefami” przez amerykańskiego naukowca Dana Buettnera, znanego z badań nad tymi populacjami.

W „niebieskich strefach” żyje się dłużej, a ciężkie choroby, takie jak rak, artretyzm, nadciśnienie czy depresja, zdarzają się rzadko.

W przypadku Ikarii, zwanej również „wyspą, na której ludzie zapominają umrzeć”, istotne jest spożywanie koziego mleka, fasolki (lub fasoli czarne oczko będącej odmianą fasoli strączkowej), dziko rosnących warzyw, miodu, fety, cytryny, szałwii i majeranku (w formie naparu).

Na Sardynii spotykamy się ze spożyciem mleka owczego, kopru włoskiego, ziaren, migdałów, pomidorów, jęczmienia, naparu z ostu oraz wina grenache bogatego w polifenole.

Na Okinawie w Japonii jest zwyczaj spożywania codziennie jednego produktu pochodzącego z ziemi i jednego z morza. Stulatkowie żywią się tam między innymi gorzkim melonami (odmiana dyni), tofu, brązowym ryżem, zieloną herbatą, grzybami shiitake i dzikimi rybami. Dodatkowo piją duże ilości naparów z leczniczych ziół.

W Loma Linda w Kalifornii niespotykaną długością życia wykazuje się wspólnota konserwatywnych protestantów. Przestrzegają oni diety „biblijnej” – opartej na spożyciu awokado, łososia, orzechów, fasoli, pełnoziarnistego pieczywa oraz mleka sojowego. Do tego wyłącznie woda. Ani grama cukru rafinowanego czy sody. Niektórzy z nich jedzą niewielkie ilości mięsa.

Według Dana Buettnera to właśnie badania nad cechami łączącymi te populacje – ich sposobem odżywiania się i stylem życia – pozwalają odkryć, jak żyć dłużej i w lepszej formie.

Obecna rewolucja w Silicon Valley w Stanach Zjednoczonych

Te tradycyjne regiony nie są jednak jedynym źródłem wiedzy o sposobach na dłuższe życie.

Obecnie w Silicon Valley w Kalifornii większość firm uczestniczy w badaniach mających na celu odkrycie sekretu długowieczności.

Ich szefowie są zdania, że dzięki połączeniu biotechnologii ze sztuczną inteligencją, inżynierią genetyczną oraz informatyką, będzie możliwe, aby znacznie wydłużyć długość ludzkiego życia.

I faktycznie: badania nad genetyką postępują coraz szybciej.

Wspominałem już w Poczcie Zdrowia o problemie komórek, które poprzez swój podział mnożą wady. Jednak genetycy wskazują na kilka dróg pozwalających na przeciwdziałanie temu zjawisku.

Komórki tak młode jak w dniu narodzin!

Jest dziś możliwe wytworzenie komórek tak młodych jak w chwili narodzin.

Ta rewolucja dotyczy komórek macierzystych. Komórki macierzyste są „matkami” wszystkich innych komórek znajdujących się w organizmie.

Przypominają pierwszą komórkę, która została utworzona w czasie poczęcia, w łonie matki, która stała się początkiem wszystkich innych.

Dzięki hodowli komórek macierzystych w laboratorium, a następnie przeszczepianiu ich do organizmu, wkrótce stanie się prawdopodobnie możliwe odmłodzenie naczyń krwionośnych, poszczególnych organów, skóry, oczu i mózgu.

Mówimy zatem o „medycynie regeneracyjnej”(4) i być może i ja, i ty zdążymy jeszcze z niej skorzystać.

Nie wszystkie zwierzęta się starzeją

Postęp w biologii pozwala dziś spojrzeć całkiem inaczej na problem starzenia.

Do niedawna uważano, że starzenie się jest zjawiskiem powszechnym, które dotyczy wszystkich istot żywych. Jednak biolodzy zauważyli, że w przypadku niektórych zwierząt jest inaczej.

One się nie starzeją.

Naukowcy rozumieją już dziś mechanizmy, które pozwalają rekinowi polarnemu grenlandzkiemu żyć 400 lat, żółwiowi z Seszeli – 256 lat, a homarowi – 140 lat.

Co ciekawe, ich wielkość, siła i zdolność do reprodukcji zwiększają się z wiekiem.

W miarę upływu lat stają się większe i bardziej żywotne. Pewnego dnia nagle umierają, ale ich śmierć nie jest uwieńczeniem długiego i bolesnego procesu starzenia.

Sekretem tych organizmów jest wytwarzanie dużych ilości telomerazy – enzymu, który chroni chromosomy i przeciwdziała zużywaniu się komórek i ich starzeniu się podczas każdego podziału komórkowego.

Rewolucja telomerów

Naukowcy dostrzegli związek między starzeniem się komórek i telomerami. Telomery pełnią funkcję ochronnych „kapturków” znajdujących się na końcówkach chromosomów.

Z każdym podziałem komórkowym te „kapturki” kurczą się, co sprawia, że nasze komórki szybciej się starzeją.

W 20. roku życia nasze telomery zawierają około 10 000 par zasadowych (pary zasadowe są „cegiełkami”, z których zbudowane są nasze chromosomy).

Później z każdym rokiem jest ich o 15 do 60 mniej, co powoduje:

 •  skrócenie czasu życia,
 •  wzrost ryzyka otyłości i cukrzycy,
 •  zwiększenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego,
 •  wzrost ryzyka zachorowania na raka, choroby autoimmunologiczne, chorobę Alzheimera, demencję, artretyzm/osteoporozę oraz śmierć w wyniku zakażenia.

Dlatego wymyślono produkty mające zahamować lub odwrócić te procesy. Inspirowane biologią zwierząt, które się „nie starzeją”, nazywane są inhibitorami telomerazy i są już dostępne na rynku.

Za chwilę powiem o nich więcej.

Jednak, zanim to nastąpi, pozwól, że przedstawię Ci jeszcze bardziej niezwykłe zjawisko biologiczne.

Zwierzęta, które mogą ożyć

Istnieją zwierzęta jeszcze bardziej niewiarygodne niż homary, aligatory, żółwie czy rekiny grenlandzkie.

To niesporczaki.

Niesporczaki to organizmy zdolne do wejścia w stan spoczynku, gdy są poddane wyjątkowo niekorzystnym warunkom: promieniowaniu, zlodowaceniu, suszy czy też próżni.

Naukowcy mówią o kryptobiozie – organizmy te są wówczas w stanie śmierci klinicznej.

Mogą pozostawać w tym stanie – praktycznie braku życia – przez kilkaset lat… by ożyć, kiedy warunki na nowo staną się sprzyjające.

Są zdolne przetrwać w temperaturze zera absolutnego (-272,8 °C), jak również w temperaturze 150°C.

Badaniach nad niezwykle odpornymi i długowiecznymi zwierzętami poczyniły w ostatnich latach ogromne postępy, których rezultaty będą mogły znaleźć zastosowanie dla człowieka.

Proste organizmy żywe, takie jak bakterie czy archeony, mają jeszcze większe zdolności przeżycia niż niesporczaki.

Organizmy takie jak Deinoccoccus radiodurans czy Kineococcus radiotolerans są odporne na promieniowanie jonizacyjne bomby atomowej, na działanie substancji chemicznych toksycznych, kwasu, wody utlenionej, na najbardziej ekstremalne warunki niskich i wysokich temperatur, a także na wysuszenie.

Zdolność do przetrwania zawdzięczają udoskonalonemu systemowi naprawy DNA, który pozwala także im ożyć po upływie miliona lat!

Eksperyment taki został przeprowadzony przez Russela Wreelanda i jego współpracowników z Uniwersytetu w Chester, którzy wskrzesili bakterię uwięzioną w kryształach przez 240 milionów lat.

Takie odkrycia mogą mieć niezwykłe znaczenie dla ludzi.

Według dr. Jean-Paula Curtay’a:

Składamy się z komórek dawnych bakterii, co oznacza, że nie można wykluczyć, że pewnego dnia nabędziemy część zdolności pozwalających na odpieranie wielu rodzajów agresji (5).

Naprawianie błędów w DNA

Trwają obecnie intensywne badania mające na celu naprawę błędów, mogących pojawiać się w kodzie genetycznym i obciążać organizm poważnymi chorobami (nowotwory).

W szczególności nowa technologia CRISPR jest już wykorzystywana w niektórych najnowocześniejszych szpitalach w Chinach.

Trzeba koniecznie przyglądać się tym działaniom, szczególnie, że niewielu onkologów w Europie wspomina o nich swoim pacjentom („lepiej” pozostać w miejscu, w którym się znajdujemy, podporządkowanym archaicznemu przemysłowi chemioterapii).

 •  Niedawno przeprowadzono pierwszy eksperyment w walce z nowotworem płuc (nieuleczalnym za pomocą tradycyjnej terapii) i został on opisany 15 listopada 2016 roku w naukowym piśmie Nature (6).
   
 •  Badania postępują również w dziedzinie superantyoksydantów, czyli substancji, które najlepiej chronią komórki przed niekorzystnymi warunkami (zanieczyszczeniem, utlenianiem. promieniowaniem).
   
 •  Nowe badania opublikowane w piśmie Nature przedstawiają nową naturalną odżywkę wydłużającą czas życia i chroniącą układ sercowo-naczyniowy: spermidynę (7).

Zaburzenia równowagi hormonalnej, które są przyczyną wielu „chorób” przypisywanych starzeniu się, można korygować

Postępy widać obecnie także w dziedzinie endokrynologii.

Endokrynologia jest nauką o gruczołach wydzielania wewnętrznego, wytwarzających substancje regulujące nasze reakcje fizjologiczne: kortyzol, hormony tarczycowe, adrenalinę, testosteron, estradiol itd.

Środowisko, w którym żyjemy, coraz bardziej zaburza naszą gospodarkę hormonalną przez obecność w nim substancji imitujących działanie naturalnych hormonów. A to powoduje poważne zaburzenia równowagi biologicznej (w niektórych jeziorach i rzekach można znaleźć nawet ryby zmieniające płeć) (8).

To nowe zjawisko, którego nie można dłużej lekceważyć. Zwłaszcza, że problem narasta i z upływem czasu będzie stawał się jeszcze poważniejszy. Efektem mogą być rozmaite choroby, jak również zmiany nastrojów, zaburzenia snu, depresja, a nawet zaburzenia osobowości.

Z drugiej strony istnieją na szczęście świadomi i dokształceni lekarze, którzy potrafią doradzić, jak utrzymać równowagę hormonalną, żeby uniknąć sytuacji, kiedy za 15 czy 20 lat dopadnie Cię przedwczesne starzenie. Jest ich jednak bardzo niewielu.

 •  Jeśli cierpisz na przykład z powodu chronicznego zmęczenia, depresji, trudności z utratą wagi lub masz skurcze mięśni, podstawą jest zbadanie tarczycy. Poważne choroby tarczycy zdarzają się rzadko, jednak często spotykane są niewielkie zaburzenia, których przyczyną jest często np. przedłużający się stres.
   
 •  Jeśli masz trudności z zasypianiem lub Twój sen nie daje Ci odpoczynku, być może cierpisz po prostu na niedobory melatoniny, hormonu snu. Melatonina jest jednym z leków naturalnych, najbardziej skutecznych i bezpiecznych, jakie istnieją: w przypadku tego hormonu nie zauważono możliwości przedawkowania, a ponadto przeciwdziała starzeniu się komórek.
   
 •  Jeśli cierpisz na otyłość, cukrzycę, problemy z sercem, nie wchodź bezmyślnie w restrykcyjne diety, ćwiczenia czy stosowanie leków, które mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Możliwe, że Twoim problemem jest po prostu niedobór estrogenów i progesteronu w przypadku kobiet lub testosteronu w przypadku mężczyzn. A w przypadku obu płci może chodzić o niedobór hormonu wzrostu, wytwarzanego przez przysadkę mózgową. I w tym przypadku stres i niekorzystne działania środowiska mogą być przyczyną lub czynnikiem pogłębiającym deficyt. Warto wiedzieć, że istnieją proste i naturalne sposoby na zwiększenie poziomu tych hormonów bez ryzyka uszczerbku na zdrowiu.
   
 •  Jeśli masz wrażenie, że starzejesz się zbyt szybko; jeśli Twoja skóra staje się sucha i trudno się goi; jeśli Twoje kości stają się kruche i łamliwe; jeśli tracisz pamięć lub Twoje libido się zmniejsza – sprawdź poziom DHEA lub hormonu wzrostu.

Oczywiście, problemy hormonalne mogą wpływać na Twoje życie uczuciowe, wywracać je, a nawet niszczyć: niedobory testosteronu, progesteronu, estradiolu…

We wszystkich tych przypadkach (i w setkach innych) powrót do właściwego poziomu hormonów naturalnych przyczyni się do znacznego zmniejszenia, a nawet ustąpienia objawów bez konieczności brania leków chemicznych.

Ciężko jednak znaleźć dokładne i wiarygodne informacje na ten temat.

Jak zdobyć informacje o postępie badań nad długowiecznością?

Aby nie pozostawać w tyle w temacie rewolucji dotyczącej długowieczności, trzeba rzecz jasna szukać informacji.

Jeśli czytasz po angielsku, sprawdź publikacje Life Extension Foundation, amerykańskiej fundacji, która od wielu lat wspiera pionierskie badania w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej.

Możesz przeczytać – uważaną już za klasykę – książkę Sonii Arrison, w której wyjaśnia ona, jak dzięki postępowi medycyny i nauki przeżycie 150, a nawet 500 lat staje się teoretycznie możliwe. Wprawdzie nie jest to nowość (2011) i książka napisana jest po angielsku, ale to właśnie dzięki niej szersze grono czytelników dowiedziało się, że to, co dotychczas wydawało się nierealne, być może pewnego dnia stanie się rzeczywistością.

Możesz brać udział w seminariach w Kalifornii: praktycznie wszystkie osoby zarządzające największymi spółkami internetowymi (Google, Facebook, Paypal, Amazon, Apple…) mają swój wkład w projekty badawcze dotyczące długowieczności. Wiele najnowszych odkryć znajdziesz na stronie http://www.kurzweilai.net/ 
[przyznam, nie wszystko mi się tam podoba, zwłaszcza wątki transhumanizmu].

Możesz również zapisać się na konferencje amerykańskiej Akademii Medycyny Przeciwstarzeniowej, tematykę i programy tych konferencji znajdziesz tutaj: http://www.a4m.com/ .

A w Polsce?

W Polsce od niedawna ukazuje się francuska publikacja poświęcona medycynie anti-aging (przeciwstarzeniowej), w której co miesiąc można otrzymać informacje o najnowszych odkryciach dotyczących długowieczności.

[tu zaczyna się wspomniana reklama, której nie pomijam - sam na niej skorzystałem, ale chcę żebyś wiedział, że nie mam jakiejś prowizji czy innych bonusów z tytułu poniższego polecenia...]

Jest to miesięcznik Zdrowie, Witalność i Długowieczność. Terapie młodości dra Thierry’ego Hertoghe’a.

Znajdziesz w nim między innymi:

 •  wiadomości publikowane przez wspomnianą wcześniej fundację Life Extension Foundation,
 •  sprawozdania z seminariów poświęconych długowieczności odbywających w Kalifornii,
 •  wnioski z konferencji amerykańskiej Akademii Medycyny Przeciwstarzeniowej,
 •  odkrycia opublikowane w zagranicznych czasopismach medycznych poświęconych temu zagadnieniu itd.

Jeśli te tematy Cię interesują i chcesz wiedzieć o nich więcej, znać dokładnie skutki każdej terapii przywracania równowagi hormonalnej oraz precyzyjne dawkowanie, namawiam Cię z całego serca do zaprenumerowania miesięcznika Zdrowie, Witalność i Długowieczność.

Będziesz go otrzymywać w formie elektronicznej (plik PDF przygotowany do wydrukowania na domowej drukarce) i stanie się on Twoim przewodnikiem po wykrywaniu i korygowaniu niedoborów – zarówno żywieniowych, jak i hormonalnych.

We Francji ten miesięcznik ma już ponad 20 000 prenumeratorów i jest autorytetem w dziedzinie zdrowia i piękna dzięki odpowiedniemu odżywianiu i równowadze hormonalnej. Jego polska wersja ukazała się w lutym 2016 r. i również cieszy się ogromną popularnością.

Co warto wiedzieć o dr. Hertoghe’u?

Dr Thierry Hertoghe jest lekarzem w czwartym pokoleniu. Jego pradziadek Eugene Hertoghe był jednym z pierwszych specjalistów chorób tarczycy. Nie bez powodu właśnie jego nazwiskiem nazwano „objaw Hertoghe’a”.

Oprócz pełnienia swoich obowiązków prezesa i założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging – skupiającego ponad 7000 lekarzy – działa również jako członek Międzynarodowego Komitetu Doradców Naukowych Amerykańskiej Akademii Anti-Aging (A4M), który skupia 26000 lekarzy, specjalistów w dziedzinie ochrony zdrowia oraz naukowców ze 120 krajów.

Był koordynatorem naukowym i wykładowcą na podyplomowym kursie medycyny Anti-Aging w Departamencie Zapobiegania Starzeniu Uniwersytetu w Charleroi, a także wykładowcą podyplomowych programów medycyny Anti-Aging dla lekarzy we Francji i w Niemczech.

Dr Thierry Hertoghe jest także autorem wielu podręczników medycznych, wśród których są między innymi: Comment rester jeune plus longtemps, Le régime hormone oraz Hormone Handbook.

...

[kontynuujemy fragmenty z newslettera]

Sekret przeciwstarzeniowy – działa w dosłownie 3 minuty

Większość ludzi myśli, że przedłużanie życia jest z pewnością skomplikowane, kosztowne i czasochłonne.

[niektórzy poświęcają fortunę na operacje plastyczne, liftingi itp. by po pewnym czasie przekonać się, że to niewiele dało, a czasem od razu ich oszpeciło lub nawet zdrowotnie uszkodziło]

Pod pewnymi względami to prawda, jednak badania postępują bardzo szybko.

Projekty, które trzydzieści lat temu wymagały miesięcy inwestycji i tysięcy euro, dziś kosztują zaledwie kilka euro i zajmują parę minut.

Symbolicznym przykładem jest odkodowanie genomu: obecnie możesz poznać cały swój kod genetyczny za 70 euro w mniej niż tydzień, podczas gdy jeszcze 10 lat temu zapłaciłbyś miliony euro i musiałbyś czekać wiele lat.

Naukowcy odkryli również substancję, która wspiera działanie mitochondriów, dzięki czemu Twoje komórki zaopatrzone są w większa ilość energii. Starzejąca się komórka z trudem produkuje energię, czyli spełnia swoją funkcję: jeśli jest to komórka mięśniowa, masz mniej siły; jeśli jest to komórka mózgowa – masz gorszą pamięć i mniej sprawny umysł; w przypadku komórki nerwowej, osłabia się Twój refleks.

Substancją pobudzającą energię komórkową jest mononukleotyd nikotynamidu (NMN). To nieszkodliwa substancja, którą można po prostu dodać do wody, którą się pije (to ekstrakt z brokułów, kapusty, ogórka i awokado).

Badacze przeprowadzili eksperyment na myszach, podając im wodę z dużą dawką NMN, niewielka dawką oraz bez NMN. Po roku myszy dostające NMN miały lepiej wykształcone mięśnie, mocniejsze kości, silniejsze naturalne mechanizmy obronne, mniejszą wagę, więcej energii i mniejsze stężenie cukru we krwi.

Efekt był tym lepiej widoczny, im starsza była mysz. Naukowcy zauważyli, że poziom NMN we krwi podnosił się w ciągu zaledwie 3 minut od wzięcia dawki.

4 rzeczy, których Szwajcarzy mogą nas nauczyć, abyśmy mogli żyć dłużej w dobrym zdrowiu

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2014 roku Szwajcaria jest jednym z krajów, które mają najwyższy wskaźnik długowieczności na świecie (2. miejsce dla mężczyzn i 3. dla kobiet).

Wyjaśnienie jest niewiarygodnie proste:

 •  Szwajcarzy mieszkają w małych miasteczkach, wioskach, w dolinach, w których ludzi łączą silne więzi. Niewielu Szwajcarów cierpi z powodu samotności czy wyobcowania; 96% z nich – według badań OCDE (10) – przyznaje, że ma kogoś, na kogo może zawsze liczyć, gdy zajdzie taka potrzeba.
   
 •  Znaleźli idealną równowagę między życiem prywatnym a pracą; jedynie 7% Szwajcarów twierdzi, że bardzo dużo pracuje. Mają mniej wakacji, co powoduje, że godziny pracy w ciągu roku są bardziej regularne. Większość z nich ma długą przerwę obiadową w południe i wychodzi z pracy o siedemnastej. Sklepy są zamykane w sobotę wieczorem najpóźniej o 18, w niedziele są zamknięte, co daje szansę na prawdziwy niedzielny wypoczynek.
   
 •  Wszędzie, gdzie to możliwe, chodzą na piechotę lub jeżdżą rowerem; większość z miast w Szwajcarii jest zorganizowana tak, aby ułatwić przemieszczanie się pieszo lub rowerem, a narodowym sportem są górskie wycieczki, a zimą – narty.
   
 •  Jedzą czekoladę – Szwajcarzy są największymi konsumentami czekolady na świecie. Czekolada gorzka (powyżej 70 % kakao) zawiera teobrominę, która wywołuje euforię, fenyloetyloaminę (będącą neuroprzekaźnikiem wywołującym przypływ szczęścia i euforii) i flawonoidy, które chronią skórę przed oparzeniami słonecznymi i starzeniem.

„Niewiarygodnie proste” – warto jednak zauważyć, że trzy pierwsze punkty są trudne do zrealizowania w życiu kogoś, kto jest inaczej zorganizowany: spokojny tryb pracy, bliskie stosunki międzyludzkie, częste chodzenie pieszo i jazda na rowerze – wszystko to większości z nas wydaje się być niemożliwe lub bardzo trudne do osiągnięcia.

Z tego powodu miesięcznik Zdrowie, Witalność i Długowieczność. Terapie młodości dra Thierry’ego Hertoghe’a porusza w sposób bardzo praktyczny kwestię, jak zmienić swoje życie na lepsze.

Nie mówi tylko o tym, co należałoby robić w idealnym świecie.

Daje konkretne rozwiązania, które umożliwią podążanie w kierunku zdrowszego życia. Jest tu miejsce na tu osobiste świadectwa, porady, wymianę doświadczeń z innymi czytelnikami, porady specjalistów, którzy pomogą ci naprawdę przejść do działania.

Mapa prowadząca do skarbu – powstrzymania starzenia

Miesięcznik Zdrowie, Witalność i Długowieczność. Terapie młodości dra Thierry’ego Hertoghe’a jest więc Twoją mapą prowadzącą do skarbu: wskazującą drogę do zdrowszego, lepszego i dłuższego życia.

Jednak niełatwo ją otrzymać, podobnie jak i inne mapy skarbów. Nie ma jej w sprzedaży w kioskach, na dworcach czy w Empiku!

Dziś korzysta z niej tylko ściśle określony krąg osób.

To te osoby, które od dawna czytają newsletter Poczta Zdrowia i mają dostęp do miesięcznika Zdrowie, Witalność i Długowieczność. Terapie młodości dra Thierry’ego Hertoghe’a, czym udowodnili, że traktują te kwestie poważnie i są zdeterminowani, mimo przeszkód, które napotykają na drodze…

I Ty możesz do nich dołączyć, zwłaszcza że od czasu do czasu, przez kilka dni, prenumerata tego miesięcznika jest dostępna w wyjątkowej ofercie promocyjnej.

Medycyna przeciwstarzeniowa nie jest już tylko dla celebrytów…

Być może przypuszczasz, że cena prenumeraty takiej publikacji jest kosmiczna.

W końcu medycyna przeciwstarzeniowa zawsze była dziedziną zarezerwowaną dla celebrytów, sportowców i prezesów wielkich koncernów, którzy mogą sobie pozwolić na wydanie fortuny na własne zdrowie!

Prawdą jest, że zebranie informacji zamieszczonych w miesięczniku Zdrowie, Witalność i Długowieczność. Terapie młodości dra Thierry’ego Hertoghe’a kosztuje olbrzymie kwoty. Konieczne jest śledzenie aktualności naukowych z całego świata, zatrudnienie znanych na całym świecie ekspertów, uczestniczenie w kosztownych szkoleniach...

Ale właśnie dlatego tak korzystne jest zamieszczanie tych informacji w formie miesięcznika. Pozwala to bowiem na podzielenie kosztów między wszystkich Prenumeratorów – dzięki czemu prenumerata kosztuje każdego Czytelnika zaledwie 30-40 groszy dziennie (od czasu do czasu przez kilka dni można ten miesięcznik zaprenumerować po bardzo promocyjnej cenie, szczególnie dla osób po 50. roku życia).

Co otrzymasz... i na czym to polega?

Gdy zaprenumerujesz miesięcznik Zdrowie, Witalność i Długowieczność. Terapie młodości dra Thierry’ego Hertoghe’a:

 •  co miesiąc otrzymasz nowe informacje, jak poprawić swój wygląd fizyczny i swoje samopoczucie,
 •  dowiesz się, jak korygować niedobory odżywcze i hormonalne, które mają negatywny wpływ na Twoje zdrowie i osłabiają Twoją naturalną atrakcyjność,
 •  masz gwarancję, że wszystkie rekomendowane terapie bazują na produktach naturalnych – leki syntetyczne i operacje chirurgiczne nie są przez nas zalecane.

Wszystkie informacje są podane w sposób czytelny i łatwy do zrozumienia przez osoby, które nie mają wykształcenia medycznego.

Abyś mógł omówić proponowane terapie ze swoim lekarzem, dr Hertoghe w każdym numerze swojego miesięcznika załącza listę źródeł bibliograficznych, które potwierdzają podawane przez niego zalecenia.

[gdy to piszę do prenumeraty dodawane są dwa następujące prezenty (ebooki):

Naturalna substancja kluczem do miłości i szczęścia
Rak – jak go uniknąć lub łatwiej pokonać Program, który odpowiada na wszystkie problemy zdrowotne
]

Moim celem jest, abyś dzięki miesięcznikowi Zdrowie, Witalność i Długowieczność. Terapie młodości dra Thierry’ego Hertoghe‘a wiedział, jak przeciwdziałać symptomom starzenia się organizmu - problemom ze:

 •  skórą,
 •  włosami,
 •  paznokciami,
 •  wzrokiem,

ale również z:

 •  sercem,
 •  systemem trawiennym,
 •  pamięcią,
 •  snem,
 •  depresją,
 •  słuchem,
 •  siłą,

a nawet chorobie Parkinsona, Alzheimera czy nowotworom.

Abyś miesiąc po miesiącu mógł zająć się wszystkimi obszarami Twojego zdrowia i dzięki temu wygrać kolejne lata życia w dobrym zdrowiu.

Abyś odczuł wiele pozytywnych efektów dla swojego zdrowia – w tym również zmniejszenie liczby przyjmowanych leków syntetycznych i uniknięcie bolesnych operacji i zabiegów szpitalnych.

To wszystko stanie się możliwe, jeśli odważysz się przejąć odpowiedzialność za swoje zdrowie, przy pomocy wskazówek profesjonalistów.

To jedna z najlepszych inwestycji w Twoje zdrowie, których możesz dokonać!

....

Zdrowia życzę,

Jean-Marc Dupuis    

[redaktor newslettera serwisu www.PocztaZdrowia.pl, możesz tam zaprenumerować zarówno bezpłatny newsletter jak i inne miesięczne biuletyny o zdrowiu]

Źródła do tej części:

1) http://www.nytimes.com/2016/11/04/world/asia/china-wang-deshun-model-80.html   

2) http://www.nytimes.com/2016/11/04/world/asia/china-wang-deshun-model-80.html 

3) https://fr.wikipedia.org/wiki/Esp%C3%A9rance_de_vie_en_bonne_sant%C3%A9  

4) http://www.maxisciences.com/cellule-souche/cellule-souche-une-nouvelle-technique-prometteuse-pour-rajeunir-les-cellules_art31893.html 

5) Longévité: ce que la science permet vraiment d’espérer, par le Dr Jean-Paul Curtay. Ce livre de 193 pages est réservé aux abonnés du Journal de la Médecine Anti-Âge.

6) http://www.nature.com/news/crispr-gene-editing-tested-in-a-person-for-the-first-time-1.20988 

7) http://www.nature.com/nm/journal/vaop/ncurrent/full/nm.4222.html

8) http://time.com/3852305/hormone-sex-fish-rivers/  

9) Sonia Arrison, 100 Plus: how the coming age of longevity will change everything.

10) http://www.oecdbetterlifeindex.org/countries/switzerland/

[koniec cytowanego newslettera]

Temat anty-aging jest szeroki. Zapewne znasz takie pojęcia jak geriatria i gerontologia.

Geriatria to dziedzina medycyny traktująca omawiany temat dość defensywnie, bo zajmuje się schorzeniami wieku podeszłego. Historycznie wywodzi się z interny, jako „królowej nauk medycznych”, ale aktualnie obejmuje również inne zagadnienia związane ze schorzeniami wieku podeszłego, czerpiąc z m.in. z medycyny rodzinnej, neurologii czy psychiatrii.

Gerontologia – nauka o procesach starzenia się. Jest to interdyscyplinarny splot biologii, medycyny, kulturoznawstwa, psychologii i zasadniczo antropologii kulturowej w terenie. 
Gerontologii, która jest tutaj przedmiotem naszego zainteresowania, nie należy mylić zatem z geriatrią.

Trzeba zaznaczyć, że jak w całej medycynie, są pewne badania i trendy, które można nazwać awangardowymi, jeszcze nie w pełni przejętymi przez medycynę akademicką.

I tutaj powracamy do dra Jana Pokrywki - niezależnego pioniera badań nad długowiecznością w Polsce.
Jak wspomniałem, prowadzi on Akademię Długowieczności gdzie zarówno teoretycznie jak i praktycznie długowieczność jest tematem głównym.

Pionierskość Autora polega głownie na przynajmniej dwóch innowacjach - praktycznym zastosowaniu tzw. normobarii (określenie własne) oraz bajkaliny (baikaliny). Oprócz tego oczywiście są wprzęgnięte inne środki jak nasycanie wodorem, aplikacje magnezu, zastosowanie oleju lnianego itp.

Co to jest ta normobaria?

Kiedyś na Ziemi panowały zupełnie inne warunki. Panowało dużo większe ciśnienie atmosferyczne, a w powietrzu znajdowało się dużo więcej dwutlenku węgla. Te dwa czynniki decydowały o wspaniałym rozwoju roślinności oraz wielkich rozmiarach zwierząt. Możemy też fantazjować (?) że rzutowało to na biblijną długowieczność dawnych ludzi, przy czym datowanie tego okresu już nie musi być ortodoksyjnie biblijne.
Tak czy inaczej można naukowo pokazać, że podwyższone ciśnienie atmosferyczne sprzyja zdrowiu i stosowane jest w leczeniu. Komory hiperbaryczne funkcjonują od lat w wielu zakładach leczniczych w Polsce i na świecie.
Badania naukowe wykazują, że terapia podwyższonym ciśnieniem barycznym powoduje między innymi następujące pozytywne rezultaty:

 •  Zmniejsza stany zapalne przez dotlenienie wszystkich komórek
 •  Przyspiesza rozwój nowych naczyń krwionośnych
 •  Pobudza regenerację nabłonków
 •  Działa stymulująco na komórki skóry - fibroblasty. Pobudza w ten sposób produkcję kolagenu i elastyny, które  zapewniają elastyczność skóry
 •  Spowolnia starzenie się organizmu
 •  Znacząco zmniejsza obrzęk uszkodzonych tkanek
 •  Zwiększa aktywność osteoblastów i osteoklastów - komórek odpowiedzialnych za zdrowie kości
 •  Poprawia dostarczanie składników odżywczych nawet do odległych i niedotlenionych komórek ciała
 •  Zwiększa wydolność fizyczną i psychiczną organizmu oraz zdolność do zapamiętywania
 •  Zdecydowanie poprawia dotlenienie wszystkich komórek ciała.

Jednak chodzi tam o stosunkowo krótkie zabiegi w ciśnieniu, które w dłuższym czasie może być niebezpieczne.
Ideą J. Pokrywki jest stworzenie środowiska w którym człowiek bezpiecznie może przebywać długi czas a nawet w takich warunkach stale żyć. Takie warunki nazwał normobarią. Jednak drugim warunkiem normobarii jest zmiana składu procentowego powietrza do oddychania - dużo większy udział dwutlenku węgla i wodoru.

Wiele osób zapewne się zdziwi - tyle przecież się mówi o walce z dwutlenkiem węgla...
Jednak dr J. Pokrywka od lat uzasadnia celowość i dobroczynne oddziaływanie swego pomysłu. A właściwie praktyczne rozwinięcie tego, co dawno wiadomo po badaniach np. profesora K. Butejki. Zobacz stary artykuł (i odnośniki).
http://lepszezdrowie.info/oddychanie_a_zdrowie.htm.

W największym skrócie: Podwyższona zawartość dwutlenku węgla we krwi umożliwia lepsze przyswajanie tlenu przez komórki organizmu człowieka gdyż ułatwia odłączanie tlenu z hemoglobiny w naczyniach włosowatych gdzie jest najbardziej potrzebny.
W połączeniu z podwyższonym ciśnieniem pozytywny efekt jest jeszcze silniejszy.

Na podstronie http://longevitas.pl/hiperbaria-i-normobaria/ mamy dokładne wyjaśnienie o co chodzi oraz stosowny słowniczek.
Doktor prowadzi jeszcze stronę http://drpokrywka.pl/ gdzie oprócz innych tematów też mamy zakładkę tematyczną normobaria.

Komuś może wydawać się to jakąś fantazją i dziwactwem, ale dr Pokrywka od 4 lat mieszka w domu w którym ma opisane warunki, a jego śladem poszło już parę osób w Polsce. To bodajże pierwszy taki eksperyment na świecie.

Ten artykuł na tym zakończę i ubarwię relacją z takiego domu oraz przywołam jeszcze wcześniejszy film z domu J. Pokrywki https://youtu.be/2BVM8E20Qd8 (też zobacz).

Więcej na te tematy przewiduję w następnych artykułach o długowieczności, w tym o bajkalinie, ziołach, wodzie i przyprawach, innych badaczach, o gerontologii oraz podstawach biologicznych długiego życia.

 

(cdn.)

Leszek Korolkiewicz

 

PS.
1.
powiedz o www.LepszeZdrowie.info innym...
2 .Aha, sprawdź, proszę, co się kryje pod ikonkami (bannerami) na prawym marginesie.
 

Za treść i dopasowanie reklam automatycznych nie odpowiadamy. 

 


    Wyszukiwarka
        lokalna


Wyszukiwanie
                    
zaawansowane

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne, za zapis - upominek)

 

Zobacz   Księgę Gości
Dopisz się do Księgi
 

Sięgaj wyżej, dynamicznie

 Zdrowie i Fitness

kawa dla zdrowia

^ Zdrowie ze ^ smakiem

  Widget

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 To jest
 Wow
!

 


                Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-16    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie  Licznik:
            Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia. Patrz Zastrzeżenie.