Edytorial 3 - Profilaktyka
[art. z 2008 r. - gwiazdkami oznaczono późniejsze uwagi/przypisy]
Jestem zwolennikiem zasady Pareto, która mówi, że w działaniach, statystycznie, ok. 80% efektów uzyskujemy poprzez ok. 20% środków - jak łatwo wywnioskować - tych "odpowiednich".
Zasada ta ma zastosowanie także w zakresie zdrowia. Jakaż to oszczędność i efektywność! Tylko żeby wiedzieć, co stanowi owe 20% - dodają sceptycy.
Otóż - wiadomo.
Dodatkowo, owe 20% (nie upierajmy się przy liczbach, ponadto tutaj mam na myśli miarę kosztów), to działania na tyle proste, że dostępne niemal powszechnie.
Pisałem w "Kryzysie służby zdrowia", że służba ta jest niewydolna i że przy swojej kolosalnej kosztowności daje mierne wyniki - jak właśnie mówi zasada Pareto.
Liczbowe ujecie czynników wpływających na zdrowie (publiczne, czyli podlegające ocenie statystycznej) znane jest co najmniej od Raportu Lalonda z 1974 r. *
Poniższy diagram pokazuje 4 główne czynniki/pola zdrowotne.
Największy, bo 53% wpływ na zdrowie człowieka ma styl życia, na który składają się między innymi takie elementy: aktywność fizyczna, sposób odżywiania się, umiejętności radzenia sobie ze stresem, stosowanie używek (nikotyna, alkohol, środki psychoaktywne), zatrudnienie, czynniki ryzyka zdrowotnego i zawodowego, sposób rekreacji czy zachowania seksualne.
Środowisko fizyczne warunkuje stan zdrowia człowieka w około 21%. Korzystny wpływ na zdrowie ma czyste powietrze, woda, zdrowa i bezpieczna szkoła oraz zakład pracy. Negatywne oddziaływanie środowiska na zdrowie wynika w znacznym stopniu z degradacji środowiska naturalnego, promieniowania jonizującego, hałasu, szkodliwych substancji chemicznych oraz czynników biologicznych.
Zdrowie człowieka w
16% uwarunkowane jest przez czynniki genetyczne
(chociaż epigenetyka pokazuje że i ten czynnik
można zmniejszyć),
zaś jedynie 10%, czyli w najmniejszym stopniu poprzez
opiekę zdrowotną, jej strukturę, organizację,
funkcjonowanie czy też dostępność do świadczeń medycznych i ich
jakość, samo leczenie i
rehabilitację (droga i żmudna rehabilitacja często nie
byłaby potrzebna, gdyby zadbano o zdrowie wcześniej).
Oczywiście, owe 10%, to także te działania medycyny, które
niczym innym nie mogą być zastąpione i nie chodzi tu o
deprecjonowanie medycyny w ogóle, a tylko o pokazanie
prawdziwszego obrazu, niż ten jaki się lansuje.
Ponieważ 3 pierwsze czynniki (a właściwie 2) są związane z dużo mniejszymi kosztami niż służba zdrowia, to można przyjąć w przybliżeniu, że odzwierciedla to wspomnianą zasadę.
Podobnie - w samej medycynie społeczne koszty byłyby wielokrotnie mniejsze, gdyby środki przeznaczono na profilaktykę.
Czym jest profilaktyka?
Oczywiście, słowo to ma wiele zastosowań - profilaktyka:
społeczna, uzależnień, przestępczości, zdrowotna, itd.
Profilaktyka zdrowotna to działania mające na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. **
Zauważmy jednak, że według definicji ogłoszonej przez Światową Organizację Zdrowia, zdrowie to całkowity fizyczny, psychiczny i społeczny dobrostan człowieka, a nie tylko brak choroby lub niedomagania.
Widzimy więc, że 2 pierwsze pola Lalonda mają dużo wspólnego z profilaktyką, i to nie tą instytucjonalną, ale zależną od nas samych, od naszych postaw i świadomości.
W szerszym ujęciu
„profilaktyka to proces, który wspiera człowieka w
prawidłowym rozwoju i zdrowym życiu" (Z.
B. Gaś, 2003).
Jest także jednym ze
sposobów reagowania na rozmaite zjawiska
społeczne, które oceniane są jako
szkodliwe i niepożądane. Ocena skłania
do traktowania takich zjawisk w
kategoriach zagrożeń i podejmowania
wysiłków w celu ich eliminacji lub
choćby ograniczania. Powszechnie uważa
się, że skuteczna profilaktyka jest
optymalnym sposobem hamowania rozwoju
lub ograniczania skali zjawisk uznanych
za dolegliwe społecznie. Głównie z tego
względu jest znacznie bardziej opłacalna
niż kosztowne działania zaradcze
konieczne w sytuacji, gdy wzrasta skala
niepożądanych zjawisk.
W samej profilaktyce zdrowotnej wyróżniamy następujące fazy:
-
Profilaktyka wczesna - mająca na celu utrwalenie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia i zapobieganie szerzeniu się niekorzystnych wzorców zachowań, w odniesieniu do osób zdrowych,
-
Profilaktyka pierwotna (I fazy) - mająca na celu zapobieganie chorobie poprzez kontrolowanie czynników ryzyka, w odniesieniu do osób narażonych na czynniki ryzyka,
-
Profilaktyka wtórna (II fazy) - zapobieganie konsekwencjom choroby poprzez jej wczesne wykrycie i leczenie (przesiewowe badania skriningowe mające na celu wykrycie osób chorych),
-
Profilaktyka III fazy, której działania zmierzają w kierunku zahamowania postępu choroby oraz ograniczeniu powikłań.
W zakresie profilaktyki wtórnej znaczącą rolę odgrywają przesiewowe badanie skriningowe. Są to zorganizowane działanie polegające na wczesnym wykryciu w populacji chorób lub stanów patologicznych za pomocą stosowanych masowo prostych, bezpiecznych i wiarygodnych testów diagnostycznych. Badania skriningowe prowadzone są w odniesieniu do chorób stanowiących znaczny problem zdrowotny danej populacji, charakteryzujących się częstym występowaniem stadiów przedklinicznych, dość długim okresem między pierwszymi oznakami choroby a jej pełnym obrazem i możliwością wyleczenia. Prowadzenie szeroko zakrojonych działań profilaktycznych przynosi w krótszej lub dłuższej perspektywie czasowej wymierne korzyści dla społeczeństwa w postaci:
-
poprawy świadomości zdrowotnej populacji,
-
poprawy stanu zdrowia ludności,
-
zmniejszenia ilości osób z powikłaniami chorób i trwałym inwalidztwem,
-
zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów,
-
zwiększenia wykrywalności chorób we wczesnym stadium rozwoju,
-
zwiększenia odsetka wyleczeń,
-
zmniejszenia absencji chorobowej,
-
obniżenia kosztów leczenia,
-
mniejszych strat finansowych (zasiłki chorobowe, straty produkcyjne).
Na każdym etapie działań profilaktycznych znaczącą rolę odgrywa EDUKACJA ZDROWOTNA - proces, w trakcie którego ludzie uczą się dbać o zdrowie własne i innych osób. Koncentruje się ona na uświadamianiu związków między zdrowiem człowieka a jego stylem życia oraz środowiskiem fizycznym i społecznym. Edukacja zdrowotna obejmuje głównie działania informacyjne, których bezpośrednim celem jest ukształtowanie sprzyjających zdrowiu przekonań motywacji i umiejętności, a co za tym idzie postaw zdrowotnych jednostki, które powinny prowadzić do realizacji zachowań służących zdrowiu.
W edukacji, oprócz zagadnień szczegółowych, należy zwrócić uwagę na odkrycia wiedzy mające wpływ na kierunki działań w zdrowiu publicznym :
-
Konstytucja genetyczna człowieka nie zmienia się na przestrzeni tysiącleci. ***
-
Poprawa zdrowia obywateli wynika z poprawy warunków życia.
-
Odkrycia nauk medycznych dotyczące etiologii oraz szerzenia się chorób zakaźnych i możliwościach zapobiegania im przez działania sanitarno-środowiskowe.
-
Większości chorób niezakaźnych można zapobiec przez zmianę warunków życia i zachowania się - w tym przez dostrzeżenie czynników psychologicznych, np. że nie tyle okoliczności co nasz stosunek do nich odgrywa istotną rolę. ****
W tym miejscu chciałbym podkreślić, że nie bagatelizuję ani marginalizuję badań w dziedzinie zdrowia, licznych osiągnięć naukowych, które - jak w innych dziedzinach - są nadzieją ludzkości na poprawę jakości życia. Inna sprawa, że nie każde badania naukowe spotykają się z przychylnością oficjalnej medycyny ...
W profilaktyce ważną rolę odgrywa PROMOCJA ZDROWIA.
Jest ona procesem umożliwiającym ludziom zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem, jego poprawę i utrzymanie. Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Promocji Zdrowia odbyła się w 1986 roku w Ottawie. Podczas niej określono działania promocyjne w sferze zdrowia takie jak:-
budowanie prozdrowotnej polityki społecznej,
-
tworzenia środowisk sprzyjających zdrowiu,
-
wzmacnianie działań zbiorowych,
-
rozwijanie umiejętności indywidualnych,
-
reorientacja służby zdrowia.
Reorientacja ta powinna iść w kierunku profilaktyki i docenienia szerszego spektrum metod, w tym terapii naturalnych i podejścia holistycznego. Natomiast umiejętności indywidualne, to m.in.: wiedza o tych metodach oraz propedeutyka higieny, wiara w możliwości organizmu, sposoby niwelacji/osłabiania stresu, życzliwość, pogoda ducha.
Leszek Korolkiewicz
(wykorzystano fragmenty art. Profilaktyka i promocja zdrowia z http://www.lodzkie.pl/lodzkie/zdrowie/Profilaktyka/informacje_ogolne.html - za zezwoleniem)
-