Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Pro
Anty
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie


Osłona?

Ostatnio pisaliśmy nieco o zimowych infekcjach, grypie i  jak się wobec tych zagrożeń zachować, zwłaszcza mobilizując własne siły organizmu i stosując proste domowe sposoby (Prosto i skutecznie, Na grypę i nie tylko, Nie choruj zimą- 12 rad, ...).

Z tym tematem wiąże się obrona flory jelitowej (bakterii jelitowych) tzw. środkami osłonowymi.

Poniżej  kolejny artykuł lek. med. Katarzyny Świątkowskiej z jej strony na Facebooku  właśnie na ten temat. Publikuję  z podziękowaniem w ramach swej misji popularyzatorskiej i aby polecić Czytelnikom całokształt prac Pani Doktor - warto poznać! (chociaż nie ze wszystkim się zgadzam na 100%, zatem dla mnie to artykuł dyskusyjny...).
W nawiasach { } parę uwag własnych
(LK), czasem własny link, także dodałem ilustracje i formatowanie.

Proponuję też zajrzenie do artykułu źródłowego, ponieważ znajduje się pod nim dyskusja. Także do art. Autorki Detox, bo oba się łączą w aspekcie stosowania preparatów na zdrowie jelit.


Często można usłyszeć w aptece prośbę o „COŚ OSŁONOWEGO do antybiotyku”, lub farmaceutę pytającego „czy podać COŚ OSŁONOWEGO?”. Ja od pacjentów ciągle słyszę: „Proszę wypisać mi receptę na LEK OSŁONOWY… bo przecież muszę przyjmować tyle leków … to trzeba zadbać żołądek i wątrobę”. 

Leki „osłonowe” (cudzysłów – bowiem określenie, mimo, że ogólnie stosowane, jest niewłaściwe) - to albo PROBIOTYKI albo leki hamujące wydzielanie soku żołądkowego (inhibitory pompy protonowej w skrócie = IPP). Duży biznes. Wielkie pieniądze. Mnóstwo ludzi sięga po jedne lub drugie. 
Często niepotrzebnie wyrzucając w błoto pieniądze, lub co gorsza, narażając zdrowie.

Leki „na refluks”, „na zgagę”, „osłonowe”, „ Biorę tyle leków na serce, cukrzycę i nadciśnienie, - koniecznie też coś osłonowo!” 
Nagminne. Bez sensu.

Ocenia się, że w od 1/2 do 2/3 przypadków ludzie niepotrzebnie łykają leki hamujące wydzielanie soku żołądkowego (i to z mojego doświadczenia - najczęściej starsze osoby). Teraz uwaga! Rok temu w British Medical Journal opublikowano głośne badanie, w którym zaobserwowano, że stosowanie ich przez ponad rok zwiększa ryzyko śmierci AŻ o 50 procent (1). Ale do
tego tematu wrócimy na końcu.

PROBIOTYKI 

{przypomnę - to nie PREbiotyki - o tym dalej}

Kupowanie „JAKIEGOŚ PROBIOTYKU” lub „CZEGOŚ OSŁONOWEGO do antybiotyku” przypomina wizytę klienta w sklepie obuwniczym, który mówi:
„Chcę kupić JAKIEŚ buty. Mogą być męskie lub damskie. Prawe lub lewe. Rozmiar i wielkość obcasa też nie gra roli. Ważne, by się nazywały: BUTY.
O… pani mi proponuje dość drogie, ale to nic, kupię bo się nazywają BUTY!”

Wiele suplementów "probiotyków" nie działa. Warto sięgać tylko po to, co jest żywe i do tego zostało przebadanie, że jest w ogóle SKUTECZNE.
I jedynie bakterie Lactobacillus rhamnosus GG (w skrócie=LGG) i drożdże Saccharomyces boulardii wykazały skuteczność w walce z biegunką (antybiotykową lub ostrą zakaźną). Wiem, wiem, te nazwy brzmią mega-dziwnie. 
Dlatego nie namawiam do zapamiętania, można sobie ZAPISAĆ na kartce i sprawdzić podczas zakupów w aptece (jeśli zajdzie potrzeba zastosowania czego w sumie nie życzę).

Faktycznie. PEWNE probiotyki oddalają widmo biegunek (antybiotykowej i zakaźnej) bo zabierają życiową przestrzeń i konkurują o „jedzenie” ze szkodliwym drobnoustrojami, produkują substancje bakteriobójcze, poprawiają stan bariery jelitowej (2,3) i pewnie jeszcze robią wiele innych rzeczy, o których dopiero kiedyś się dowiemy. Ale tylko NIEKTÓRE PROBIOTYKI. 

Najważniejsze jest by PROBIOTYK zawierał jeden z dwóch sprawdzonych szczepów. I to wcale też to nie oznacza, że lepiej gdy zjadamy „Lactobacillusa” w towarzystwie „Saccharomycesa” . Nie wiadomo czy się kochają czy raczej chciałyby się pozabijać . Tego nie badano. Nie mamy pojęcia co się dzieje kiedy zażywamy kilka szczepów jednocześnie. Lepiej nie ryzykować. Ich skuteczność i bezpieczeństwo badano nie razem, tylko dla każdego osobno.
{to opinia odmienna od opinii np. Jerzego Zięby, który
w tym wideo sugeruje duże ilości szczepów i mówi, że to było badane;  np. sok z buraka i kapusty mają właśne takie szczepy a prozdrowotne działanie fermentowanych soków jest uznanym faktem w medycynie ludowej}.

Lactobacillus rhamnosus GG (= LGG)
jest też używany jako naturalny środek konserwujący w jogurtach i innych produktach mlecznych by przedłużyć ich okres przydatności do spożycia.

Saccharomyces boulardii 
to gatunek drożdży, wyizolowany z owoców liczi i mangostanu w 1923 roku przez francuskiego naukowca Henri Boularda , który zaobserwował, że Azjaci przeżuwają skórę liczi i mangostanu, żeby poradzić sobie z objawami cholery. Poszukał co tam takiego jest i znalazł słynne obecnie na całym świecie drożdże.

Antybiotyki często ratują życie, ale przy okazji zabijają wiele normalnych bakterii jelitowych i zmieniają delikatną równowagę między różnymi gatunkami. Klęska korzystnych bakterii może zamanifestować się biegunką, która występuje u 5 do 35 procent stosujących antybiotykoterapię (4). Wiadomo, taka choroba to nic przyjemnego.

Pamiętajmy: 
Antybiotyki zabijają lub hamują wzrost bakterii. OKREŚLONE antybiotyki działają tylko na OKREŚLONE bakterie. Wobec wirusów są totalnie bezsilne. W przypadku przeziębienia (nawet bardzo upier...., trwającego kilka dni i dezorganizującemu nasze plany zawodowe, bo my : "musimy do pracy") nie pomagają, tylko niepotrzebnie mordują nasze „dobre” bakterie. 

Jesteśmy domem dla mnóstwa drobnoustrojów (wiele żyje wewnątrz jelita), z którymi powinniśmy mieć dobre relacje. Część jest neutralna (nieszkodliwe darmozjady) wiele jest pomocnych (handlowcy egzystujący na zasadzie zysk-zysk), ale też są takie , które tylko czekają by pokazać swoją agresywną naturę. W normalnych warunkach "złe" bakterie są pod kontrolą, bo są pilnowane przez te "dobre". Ale układ sił może się zmienić dramatycznie, gdy rozpoczynamy leczenie antybiotykiem. Jak to w życiu. Coś za coś. Złe mikroby jelitach przejmują kontrolę i mamy biegunkę. 
Jak zmniejszyć szansę na to , że nas dopadnie? 
Wykorzystać pożyteczne drobnoustroje z apteki, czyli PROBIOTYKI. Ograniczają nawet o 50% ryzyko biegunki związanej z antybiotykiem. 

Czyli - warto. 
Określenie "antybiotyk" pochodzi od greckiego "biotikos" i można je dosłownie przetłumaczyć jako "przeciw życiu". Antybiotyki były używane przed wiekami przez Chińczyków w postaci spleśniałego twarogu sojowego stosowanego do leczenia wrzodów (5). "Probiotyk" można dosłownie przetłumaczyć jako "wspierający życie".

Nie mylmy PRObiotyków z PREbiotykami.

{
Prebiotyki} to nie żywe mikroby lecz składniki roślin, którymi powinniśmy rozpieszczać pożyteczne bakterie w naszych jelitach. Dla wielu z nich PREbiotyki z naszego talerza to jedyna szansa na przetrwanie. Wiecie, i tak przecież musimy jeść. To lepiej niech to równocześnie wykarmi sprzyjające bakterie. Codzienne nawyki. One rządzą naszym zdrowiem, tym ile ważymy. Jeden z najważniejszych to systematyczne dokarmianie pożytecznych bakterii, które w nas żyją i nam pomagają. 

Probiotyki wywierają przejściowy efekt. Są jak tymczasowi pasażerowie.
Poza tym, powiedzmy sobie szczerze, trzeba je traktować z pewną rezerwą , nie wiemy co one tak naprawdę robią.
I każdy kto Wam mówi co innego to ... mija się z prawdą... I piszę to ze świadomością, że ... narażam się ludziom zarabiającym na sprzedawaniu "cudownych kuracji probiotykowych". Trudno. 

Nie zaobserwowano by jakikolwiek probiotyk był w stanie na dłuższą metę zmienić strukturę społeczności bakteryjnej bardziej niż placebo (6,7). Bierzesz probiotyk, te drobnoustroje pracują w jelitach. Odstawiasz - kończy się efekt. Kombinowanie przy składzie mikrobioty może być problematyczne. Za mało wiemy. 
Za to PREbiotyki to naturalny składnik żywności ludzi od zawsze. Tylko ostatnio zrobiło się ich tak bardzo mało w przeciętnej diecie. To i mamy więcej różnych problemów zdrowotnych.

PRObiotyki. Żeby pomogły a nie zaszkodziły, muszą spełniać kilka warunków.
To, że coś zawiera jakieś bakterie (lub probiotyczne grzyby) to jeszcze nie znaczy, że one cokolwiek dobrego mogą zrobić.
Na rynku mamy mnóstwo preparatów, które nie działają. Probiotyki nie mogą być nieboszczykami. Preparat musi zawierać odpowiednią ilość bakterii – około 100 000 000 do 100 000 000 000.

Nasze polskie podwórko. Raport NIK z zeszłego roku (8).

„Na 56 badanych próbek probiotyków - stabilności liczby żywych bakterii nie posiadało aż 89 (!!!) procent. Wraz z upływem czasu, jeszcze w okresie przydatności do spożycia, następował spadek liczby żywych komórek bakterii. Zdarzało się, że liczba żywych, korzystnych dla zdrowia bakterii w części próbek spadła MILION razy (!!!).
Np. w jednym z suplementów ważnym do lutego 2016 r., z deklarowanej liczby 2,5 miliarda bakterii, w lutym 2016 r. było mniej niż 10 bakterii. Wśród badanych suplementów diety były też i takie, które z deklarowanej liczby 2 000 000 000 bakterii na rok przed upływem terminu ważności posiadały mniej niż 10 bakterii”.

Dobre, nie? 
Miało być dwa miliardy bakterii a jest dziesięć sztuk. Taka drobna różnica. I jeszcze za to sporo się płaci . Nie wiem tylko dlaczego nie podano nazw tych preparatów i producentów. Bez sensu. No bo po co w takim razie taka kontrola? Może ktoś wie coś więcej i podzieli się z nami?

Teraz trochę pozytywów o probiotykach

1. Antybiotyk. Lepiej zawsze z probiotykiem.

Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) i i Saccharomyces boulardii (i tylko one) wykazały skuteczność w zapobieganiu biegunce związanej z antybiotykiem (10). Zmniejszają zagrożenie o połowę (11). W analizie 17 badań - zastosowane LGG z antybiotykiem obniżało ryzyko biegunki antybiotykowej o 71% (!!!), zaś S. boulardii o 59% (12).

Moim zdaniem. 
Jeśli musimy sięgnąć po PROBIOTYK, to zapytajmy farmaceutę, który jest zarejestrowany jako LEK, a nie SUPLEMENT. No i oczywiście najważniejsze do tego, żeby zawierał szczepy o UDOWODNIONYM działaniu.

2. Leczenie ostrej biegunki zakaźnej (13).
.
Każdego czasami dopada. Może dać nieźle w kość. Nie można pracować, ani cieszyć się życiem. W zimie - „zawdzięczamy” ją częściej wirusom, latem - bakteriom. I wcale nie króluje tu słynna Salmonella, bo bakterie rodzaju Campylobacter to częstsza przyczyn zatruć. Źródłem „Campylobactera” jest przede wszystkim drób - choćby niedopieczony kurczak z rożna lub podejrzany kebab. Lepiej uważać w kuchni przyrządzając dania z surowego mięsa. Campylobacter tylko czyha by zaatakować 

Biegunka sama w sobie to najczęściej nic groźnego (co nie znaczy, że łatwego do przeżycia). Boimy jednak utraty wody i ważnych minerałów - głównie sodu i potasu. Najważniejsze leczenie to zapobieganie odwodnieniu (15). Sama woda nie wystarcza, muszą być uzupełniane elektrolity, bo też je tracimy i to może być ogromny problem i zagrożenie. 

Oprócz nawadniania - probiotyki są pomocne (choć badano je raczej u dzieci). TYLKO dwa szczepy okazały się skuteczne w co najmniej dwóch badaniach klinicznych- były to znowu: Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) i Saccharomyces boulardii. Przegląd Cochrane z 2010r. : LGG zmniejszył czas trwania biegunki średnio o 27 godzin . 27 godzin (średnio!) odzyskanego życia. Chyba warto zainwestować w probiotyk w przypadku biegunki (16).

Coca cola, wbrew powszechnie panującemu przesądowi, nie pomaga w problemach żołądkowo-jelitowych, a może zaszkodzić. Winna jest duża ilość cukru (cola to 10% cukru, w szklance 250 ml=25 g=5 łyżeczek cukru) . To nie tylko problem dla obwodu naszego brzucha. Cola zamiast nawadniać, na zasadzie osmozy „wyciąga wodę z organizmu” nasilając biegunkę.

(To mnie nieustannie zadziwia. Skąd to się bierze. Wiara w skuteczność coli w biegunkach, wapnia w alergiach, witaminy C w przeziębieniach itp … ŻADNYCH przesłanek racjonalnych = badań, dowodów a przekonanie w społeczeństwie wszechobecne i tak mocno zakorzenione ???).

W razie problemów - warto pomyśleć o mało dojrzałych bananach (17,18).
Zielone banany i pektyna (z jabłek, z marchewki) okazały się skuteczne w leczeniu uporczywej biegunki u małych dzieci z Bangladeszu. Po 3 dniach biegunka ustała wśród 82% dzieci otrzymujących pektyny, wśród 78% banany i tylko 23% dzieci placebo. Leczenie bananami nie tylko leczyło biegunkę ale i znacząco zmniejszyło przepuszczalność jelit. Pektyny dawały podobne wyniki.

Wędrówki poza jelitami

Probiotyki są generalnie bezpieczne, ale … nie dla każdego. Opisywano przypadki pacjentów, którzy otrzymywali probiotyk i potem rozwinęli sepsę. M.in. u 24-letniej pacjentki rozwinęła się sepsa po podaniu probiotyków. Hodowla krwi ujawniła, że czynnikiem sprawczym jest Lactobacillus rhamnosus z suplementu, który podano aby zapobiec biegunce po antybiotykach które trzeba było zastosować.

Wdzieranie się do krwi i groźne ataki probiotyków nie były opisywane u zdrowych ludzi. Coraz więcej jednak mamy dowodów na to, że w przypadku pacjentów osłabionych, z zaburzoną odpornością czy dysfunkcją bariery jelitowej („nieszczelnymi lub cieknącymi jelitami”) coś takiego może się zdarzyć i być bardzo groźne w skutkach (47-57).

Probiotyki (prawie zawsze) to suplementy. A z suplementami - jak z kiełbasą. Nikt nie interesuje się i nie kontroluje co w nich jest
tak naprawdę {to nie zawsze prawda; znane są przypadki donosów na producentów suplementów - wtedy wkracza GIS i podobne instytucje i badają produkt}. 

Rok temu Najwyższa Izba Kontroli zleciła badanie (8). „Na 11 badanych prób, w 4 stwierdzono obecność nie wskazanych w składzie szczepów drobnoustrojów. W jednej próbce wykryto obecność bakterii chorobotwórczych tzw. bakterii kałowych (Enterococcus Faecium). Ich obecność stwarzała poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia konsumentów. Jeden z probiotycznych suplementów diety zakażony był grzybami”…

Jeszcze, dla ścisłości, uzupełnijmy listę chorób w przypadku których probiotyki mogą pomóc.
 
3) Helicobacter pylori. 
To taka bakteria lubiąca żyć w naszym żołądku. Jest powszechna, ale niekiedy trzeba się jej pozbyć (m.in. kiedy mamy wrzody, dolegliwości, krewnych z rakiem żołądka, stosujemy pewne leki) i wtedy można pomyśleć o probiotykach z Saccharomyces boulardii – które zwiększają skuteczność wygonienia bakterii z żołądka.

4) Infekcje dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola. 
(problem szczególnie duży dla pracujących rodziców)

LGG zbadano w 3 badaniach (19-21) i wypadł nieźle. Zmniejszał częstość zakażeń dróg oddechowych. Jednak badania innych szczepów dały już negatywne wyniki. 

5) Skuteczność probiotyków w zapobieganiu alergii (22-40) jest dyskusyjna choć nie wykluczona (w atopowym zapaleniu skóry więcej dowodów przemawia za tłuszczami omega-3).

6) Zespół jelita drażliwego (IBS), zaparcia (41-43). Niektóre z badań wykazywały korzyść, w np. w jednym z nich Saccharomyces boulardii znacząco zmniejszał dolegliwości w postaci biegunkowej IBS.

7) Colitis ulcerosa-E.coli Nissle 1917 jest zalecana w wytycznych jako alternatywa dla mesalazyny w utrzymaniu remisji. Escherichia coli Nissle 1917 (EcN) wyizolowana przez lekarza i Alfreda Nissle w 1917 roku z jelit młodego żołnierza, który w przeciwieństwie do swoich towarzyszy nie zachorował na biegunkę kiedy szalała jej epidemia. Okazało się, że bakteria ta nie dość, że nie szkodzi człowiekowi to poprawia stan i funkcję przewodu pokarmowego, w porównaniu do placebo, przyczynia się do szybszego uzyskiwania remisji oraz poprawy obrazu histopatologicznego jelit (44-46). 
 

I na koniec o innych „osłonowych”, czyli…Od refluksu do demencji…

Ważny temat, bo ludzie o tym nie mają pojęcia. 

Inhibitory pompy protonowej (IPP) to jedne z najczęściej stosowanych i NADUŻYWANYCH obecnie medykamentów. O czym mówi się od niedawna, to możliwość zwiększonego ryzyka demencji wśród ich użytkowników, która może być spowodowana tym, że przeszkadzają skutecznie we wchłanianiu witaminy B12 (59-70) i mogą wywoływać jej niedobór (drętwienia i parestezje w stopach, później mogą to być przeróżne zaburzenia psychiczne, depresja, zaburzenia lękowe, też osłabienie, zawroty głowy, kołatanie serca, duszność, zaparcia, biegunka, utrata apetytu, wzdęcia, zaburzenia pamięci). 

Mamy sporo innych poważnych problemów zdrowotnych związanych z ich długim używaniem - jak zakażenie bardzo wredną bakterią Clostridium difficile, złamania kości u osób z osteoporozą (bo przeszkadzają we wchłanianiu wapnia i magnezu) , ostre śródmiąższowe zapalenie nerek (70-74).

Kiedy się je raz włączy i próbuje potem zaprzestać stosować, dochodzi do nadmiernego wydzielania kwasu (większa zgaga, refluks). Tzw. „efekt z odbicia”. Zjawisko to może być odpowiedzialne za trudności w odstawianiu tych leków (75,76).

IPP NAJCZĘŚCIEJ należy stosować TYLKO przez ściśle określony czas. Co z tego, wiele osób zażywa leki nawet latami. Często niepotrzebnie. 

Badanie, w których wzięło udział prawie 350 000 weteranów Stanów Zjednoczonych (1). Naukowcy obliczyli, że na każdych 500 uczestników, którzy przyjmowali IPP przez rok, doszło do jednej dodatkowej śmierci, której by nie było bez tych leków. 
Podsumowano: te leki niekiedy ratują życie, i jeśli rzeczywiście są wskazania - absolutnie bierzemy. Ale one pomagają tylko w określonych sytuacjach. Zawsze trzeba brać pod uwagę bilans zysków i ewentualnych strat. Powinny być zarezerwowane dla pacjentów, w przypadku których istnieją wyraźne dowody na korzyści z terapii.

I na koniec o skutkach tego, że IPP są często dodawane do leków przeciwbólowych-przeciwzapalnych. Jeszcze niedawno sądziliśmy, że to taki piękny związek chroniący nas ... a tutaj okazało się, że ...niekoniecznie. Chodzi o to, że kiedy dłużej stosujemy niesteroidowe leki przeciwzapalne, a są to zdecydowanie jedne z najbardziej popularnych leków, (w skrócie NLPZ= np. diclofenac, voltaren, ibuprofen, ketonal, nimesulid i dziesiątki innych) to IPP włącza się żeby chronić żołądek. 
I super. Tylko...
mamy dowody na to, że żołądek faktycznie działamy „osłonowo”. IPP są bardzo skuteczne w zmniejszaniu uszkodzeń tam wywołanych przez NLPZ ale... za to jelitom fundują uszkodzenie (82). 
Czemu? Bo niekorzystnie zmieniają mikroflorę jelitową (74-77,83). 

Niektórzy naukowcy twierdzą, że prawie wszyscy (80-100%) pacjenci przyjmujący leki przeciwbólowe-przeciwzapalne i w otoczeniu "osłonowych" IPP mają owrzodzenia w jelicie cienkim (78-79). Same NLPZ już w małych dawkach często wywołują zwiększona przepuszczalność jelit, zapalenie, owrzodzenia błony śluzowej jelita cienkiego (81). 
A połączenie ich z lekami „osłonowymi” jeszcze bardziej szkodzi jelitom (83).

{o IPP wypowiadał się parę razy Jerzy Zięba, zobacz np:
https://youtu.be/1hunhblv9HA ,
http://odkryteterapie.blogspot.com/2016/02/normal-0-21-false-false-false-pl-x-none_78.html}

Żródła

1) Xie Y, Bowe B, Li T, et al Risk of death among users of Proton Pump Inhibitors: a longitudinal observational cohort study of United States veterans BMJ Open 2017;7:e015735. 
2) Gerritsen J, Smidt H, Rijkers GT, de Vos WM. Intestinal microbiota in human health and disease: the impact of probiotics. Genes Nutr. 2011;6(3):209–40.
3) Rijkers GT, Bengmark S, Enck P, Haller D, Herz U, Kalliomaki M, et al. Guidance for substantiating the evidence for beneficial effects of probiotics: current status and recommendations for future research. J Nutr. 2010;140(3):671S–6S.
4) McFarland LV, Antibiotic-associated diarrhea: epidemiology, trends and treatment.Future Microbiol. 2008 Oct;3(5):563-78.
5) John M Conly, MD and Lynn B Johnston, Coming full circle: From antibiotics to probiotics and prebioticsCan J Infect Dis Med Microbiol. 2004 May-Jun; 15(3): 161–163.
6) Nadja B. Kristensen, Thomas Bryrup, Kristine H. Allin, Trine Nielsen, Tue H. Hansen and Oluf Pedersen. Alterations in fecal microbiota composition by probiotic supplementation in healthy adults: a systematic review of randomized controlled trials. Genome Medicine20168:52, DOI: 10.1186/s13073-016-0300-5
7) McFarland LV. Use of probiotics to correct dysbiosis of normal microbiota following disease or disruptive events: a systematic review. BMJ Open. 2014;4(8):e005047.
8) 
https://www.nik.gov.pl/…/nik-o-dopuszczaniu-do-obrotu-suple…
9) Hill C, Guarner F, Reid G, Gibson GR, Merenstein DJ, Pot B, et al. Expert consensus document: The International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics consensus statement on the scope and appropriate use of the term probiotic. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2014;11(8):506–14.
10) Iva Hojsak , Probiotics in Children: What Is the Evidence? Pediatr Gastroenterol Hepatol Nutr. 2017 Sep; 20(3): 139–146.
11) Szajewska H, Canani RB, Guarino A, Hojsak I, Indrio F, Kolacek S, et al. Probiotics for the prevention of antibiotic-associated diarrhea in children. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2016;62:495–506.
12) Sara Blaabjerg, Daniel Maribo Artzi, and Rune Aabenhus, Probiotics for the Prevention of Antibiotic-Associated Diarrhea in Outpatients—A Systematic Review and Meta-Analysis, Antibiotics (Basel). 2017 Dec; 6(4): 21.
13) Szajewska H., Guarino A., Hojsak I. i wsp.; European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition: Use of probiotics for management of acute gastroenteritis: a position paper by the ESPGHAN Working Group for Probiotics and Prebiotics. J. Pediatr. Gastroenterol. Nutr., 2014; 58: 531-539
14) European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition/European Society for Pediatric Infectious Diseases evidence-based guidelines for the management of acute gastroenteritis in children in Europe: update 2014.
15) Guarino A, Ashkenazi S, Gendrel D, Lo Vecchio A, Shamir R, Szajewska H, European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition., European Society for Pediatric Infectious Diseases. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2014 Jul; 59(1):132-5
16) Use of probiotics for management of acute gastroenteritis: a position paper by the ESPGHAN Working Group for Probiotics and Prebiotics.
Szajewska H, Guarino A, Hojsak I, Indrio F, Kolacek S, Shamir R, Vandenplas Y, Weizman Z, European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition.
J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2014 Apr; 58(4):531-9.
17) Rabbani GH, Teka T, Zaman B, Majid N, Khatun M, Fuchs GJ., Clinical studies in persistent diarrhea: dietary management with green banana or pectin in Bangladeshi children. Gastroenterology. 2001 Sep;121(3):554-60.
18) Rabbani GH, Teka T, Saha SK, Zaman B, Majid N, Khatun M, Wahed MA, Fuchs GJ., Green banana and pectin improve small intestinal permeability and reduce fluid loss in Bangladeshi children with persistent diarrhea. Dig Dis Sci. 2004 Mar; 49(3):475-84. 
19) Hatakka K, Savilahti E, Pönkä A, Meurman JH, Poussa T, Näse L, et al. Effect of long term consumption of probiotic milk on infections in children attending day care centres: double blind, randomised trial. BMJ. 2001;322:1327.
20) Hojsak I, Snovak N, Abdović S, Szajewska H, Misak Z, Kolacek S. Lactobacillus GG in the prevention of gastrointestinal and respiratory tract infections in children who attend day care centers: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Clin Nutr. 2010;29:312–316. 
21) Kumpu M, Kekkonen RA, Kautiainen H, Järvenpää S, Kristo A, Huovinen P, et al. Milk containing probiotic Lactobacillus rhamnosus GG and respiratory illness in children: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Eur J Clin Nutr. 2012;66:1020–1023.
22) Boyle R.J., Ismail I.H., Kivivuori S. i wsp.: Lactobacillus GG treatment during pregnancy for the prevention of eczema: a randomized controlled trial. Allergy, 2011; 66: 509-516 
23) Kalliomäki M., Salminen S., Arvilommi H. i wsp.: Probiotics in primary prevention of atopic disease: a randomized placebo-controlled trial. Lancet, 2001; 357: 1076-1079
24) Kalliomäki M., Salminen S., Poussa T. i wsp.: Probiotics and prevention of atopic disease: 4-year follow-up of a randomised placebo-controlled trial. Lancet, 2003; 361: 1869-1871 
25) Kalliomäki M., Salminen S., Poussa T., Isolauri E.: Probiotics during the first 7 years of life: a cumulative risk reduction of eczema in a randomized, placebo-controlled trial. J. Allergy Clin. Immunol., 2007; 119: 1019-1021 
26) Kopp M.V., Hennemuth I., Heinzmann A., Urbanek R.: Randomized, double-blind, placebo-controlled trial of probiotics for primary prevention: no clinical effects of Lactobacillus GG supplementation. Pediatrics, 2008; 121: e850–e856 
27) Ou C.Y., Kuo H.C., Wang L. i wsp.: Prenatal and postnatal probiotics reduces maternal but not childhood allergic diseases: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Clin. Exp. Allergy, 2012; 42: 1386-1396 
28) Rautava S., Kalliomäki M., Isolauri E.: Probiotics during pregnancy and breast-feeding might confer immunomodulatory protection against atopic disease in the infant. J. Allergy Clin. Immunol., 2002; 109: 119-121
29) NIAID-Sponsored Expert Panel, Boyce J.A., Assa’ad A., Burks A.W. i wsp.: Guidelines for the diagnosis and management of food allergy in the United States: report of the NIAID-sponsored expert panel. J. Allergy Clin. Immunol., 2010; 126 (supl. 6): S1-S58 
30) Prescot S.L.: Allergy: the price we pay for cleaner living? Ann. Allergy Asthma Immunol., 2003; 90: 64–70 
31) 3deVos W.M., de Vos E.A.: Role of the intestinal microbiome in health and disease: from correlation to causation. Nutr. Rev., 2012; 70 (supl. 1): S45-S56 
32) Kalliomaki M., Kirjavainen P., Eerola E. i wsp.: Distinct patterns of neonatal gut microflora in infants in whom atopy was and was not developing. J. Allergy Clin. Immunol., 2001; 107: 12 934 
33) Hill C., Guarner F., Reid G. i wsp.: Expert consensus document: The International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics consensus statement on the scope and appropriate use of the term probiotic. Nat. Rev. Gastroenterol. Hepatol., 2014; 11: 506-514 
34) Osborn D.A., Sinn J.K.: Probiotics in infants for prevention of allergic disease and food hypersensitivity. Cochrane Database Syst. Rev., 2007; (4): CD006 475 
35) Lee J., Seto D., Bielory L.: Meta-analysis of clinical trials of probiotics for prevention and treatment of pediatric atopic dermatitis. J. Allergy Clin. Immunol., 2008; 121: 116-121 
36) Betsi G.I., Papadavid E., Falagas M.E.: Probiotics for the treatment or prevention of atopic dermatitis: a review of the evidence from randomized controlled trials. Am. J. Clin. Dermatol., 2008; 9: 93-103 
37) Fiocchi A., Burks W., Bahna S.L. i wsp.: on behalf of the WAO Special Committee on Food Allergy and Nutrition. Clinical Use of Probiotics in Pediatric Allergy (CUPPA): A World Allergy Organization Position Paper. World Allergy Organ. J., 2012; 5: 148-167 
38) Muraro A., Halken S., Arshad S.H. i wsp.; EAACI Food Allergy and Anaphylaxis Guidelines Group: EAACI food allergy and anaphylaxis guidelines. Primary prevention of food allergy. Allergy, 2014; 69: 590-601 
39) de Silva D., Geromi M., Halken S. i wsp.; EAACI Food Allergy and Anaphylaxis Guidelines Group. Primary prevention of food allergy in children and adults: systematic review. Allergy, 2014; 69: 581-589 
40) Cuello-Garcia C.A., Brożek J.L., Fiocchi A. i wsp.: Probiotics for the prevention of allergy: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. J. Allergy Clin. Immunol., 2015 Jun 1. pii:S0091-6749(15)00 636-3
41) Ford AC, Quigley EM, Lacy BE, Lembo AJ, Saito YA, Schiller LR, et al. Efficacy of prebiotics, probiotics, and synbiotics in irritable bowel syndrome and chronic idiopathic constipation: Systematic review and meta-analysis. Am J Gastroenterol. 2014;109(10):1547–61.
42) Le Barz M, Anhê FF, Varin TV, Desjardins Y, Levy E, Roy D, et al. Probiotics as complementary treatment for metabolic disorders. Diabetes Metab J. 2015;39(4):291–303.
43) Bafutto M, Almeida JR, Leite NV, et al. Treatment of diarrhea-predominant irritable bowel syndrome with mesalazine and/or Saccharomyces boulardii. Arq Gastroenterol. 2013;50:304–309
44) Henker J., Laass M., Blokhin B.M., Bolbot Y.K., Maydannik V.G.,Elze M., Wolff C., Schulze J.: The probiotic Escherichia coli strain Nissle 1917 (EcN) stops acute diarrhoea in infants and toddlers. Eur. J. Pediatr., 2007; 166: 311-318
45) Dorota Różańska, Bożena Regulska-Ilow, Irena Choroszy-Król, Rafał Ilow, Rola bakterii Escherichia coli szczep Nissle 1917 w chorobach przewodu pokarmowego, Postepy Hig Med Dosw, 2014; 68: 1251-1256
46) Franco Scaldaferri, Viviana Gerardi, Francesca Mangiola, Loris Riccardo Lopetuso, Marco Pizzoferrato, Valentina Petito, Alfredo Papa, Jovana Stojanovic, , Role and mechanisms of action of Escherichia coli Nissle 1917 in the maintenance of remission in ulcerative colitis patients: An update, World J Gastroenterol. 2016 Jun 28; 22(24): 5505–5511.
47) Land MH, Rouster-Stevens K, Woods CR, Cannon ML, Cnota J, Shetty AK Lactobacillus sepsis associated with probiotic therapy. Pediatrics. 2005 Jan; 115(1):178-81.
48) J Infect. 2001 May;42(4):283-5. Lactobacillus rhamnosus endocarditis complicating colonoscopy. Avlami A, Kordossis T, Vrizidis N, Sipsas NV.
49) Liong, M. Safety of probiotics: translocation and infection. Nutr Rev. 2008; 66: 192–202
50) Cannon, J, Lee, T, and Danziger, L. Pathogenic relevance ofLactobacillus: a retrospective review of over 200 cases. Eur J Clin Microbiol Infect Dis. 2005; 24: 31–40
51) Whelan, K and Myers, CE. Safety of probiotics in patients receiving nutritional support: a systematic review of case reports, randomized controlled trials, and nonrandomized trials. Am J Clin Nutr. 2010; 91: 687–703
52) Sanders, M, Akkermans, L, Haller, D et al. Safety assessment of probiotics for human use. Gut Microbes. 2010; 1: 1–22
53) Salminen, M, Rautelin, H, Tynkkynen, S et al. Lactobacillus bacteremia, clinical significance, and patient outcome, with special focus on probioticL. rhamnosus GG. Clin Infect Dis. 2004; 38: 62–69
54) Besselink, MG, van Santvoort, HC, Buskens, E et al. Probiotic prophylaxis in predicted severe acute pancreatitis: a randomised, double‐blind, placebo‐controlled trial. Lancet. 2008; 371: 651–659
55) Tynkkynen, S, Satokari, R, Saarela, M, Mattila‐Sandholm, T, and Saxelin, M. Comparison of ribotyping, randomly amplified polymorphic DNA analysis, and pulsed‐field gel electrophoresis in typing of Lactobacillus rhamnosus andL. casei strains. Appl Environ Microbiol. 1999; 65: 3908–3914
56) Luong, M, Sareyyuoglu, B, Nguyen, M et al. Lactobacillus probiotic use in cardiothoracic transplant recipients: a link to invasive Lactobacillus infection?. Transpl Infect Dis. 2010; 12: 561–564
57) Lawrence, D, Dulchavsky, S, and Brown, W. Splanchnic ischemia and bacterial translocation in the abdominal compartment syndrome. J Trauma. 1997; 43: 852–855
58) Hamilton-Miller J.M., Shah S., Smith C.T.: “Probiotic” remedies are no what they seem. Br. Med. J., 1996; 312: 55–56
59) Gomm W, von Holt K, Thomé F, et al. Association of Proton Pump Inhibitors With Risk of Dementia: A Pharmacoepidemiological Claims Data Analysis. JAMA Neurol 2016;73:410-6. 10.1001/
60) Haenisch B, von Holt K, Wiese B, et al. Risk of dementia in elderly patients with the use of proton pump inhibitors. Eur Arch Psychiatry Clin Neurosci 2015;265:419-28. 10.1007/s00406-014-0554-0
61) Wise J. Proton pump inhibitors may be linked to dementia risk. BMJ 2016;352:i972. 10.1136/
62) Corsonello A, Maggio M, Fusco S, et al. Proton pump inhibitors and functional decline in older adults discharged from acute care hospitals. J Am Geriatr Soc 2014;62:1110-5. 10.1111/jgs.12826
63) 23. Karn Wijarnpreecha, Charat Thongprayoon, Panadeekarn Panjawatanan, Patompong Ungpraser , Proton pump inhibitors and risk of dementia, Ann Transl Med. 2016 Jun; 4(12): 240.
64) Querfurth HW, LaFerla FM.. Alzheimer's disease. N Engl J Med 2010;362:329-44. 10.1056/NEJMra0909142 
65) 25. Fallahzadeh MK, Borhani Haghighi A, Namazi MR.. Proton pump inhibitors: predisposers to Alzheimer disease? J Clin Pharm Ther 2010;35:125-6. 10.1111/j.1365-2710.2009.01100.x 
66) Majumdar A, Cruz D, Asamoah N, et al. Activation of microglia acidifies lysosomes and leads to degradation of Alzheimer amyloid fibrils. Mol Biol Cell 2007;18:1490-6. 10.1091/mbc.E06-10-0975 
67) Mattsson JP, Väänänen K, Wallmark B, et al. Omeprazole and bafilomycin, two proton pump inhibitors: differentiation of their effects on gastric, kidney and bone H(+)-translocating ATPases. Biochim Biophys Acta 1991;1065:261-8. 10.1016/0005-2736(91)90238-4
68) Lam JR, Schneider JL, Zhao W, et al. Proton pump inhibitor and histamine 2 receptor antagonist use and vitamin B12 deficiency. JAMA 2013;310:2435-42. 10.1001
69) Howden C. (2000) Vitamin B12 levels during prolonged treatment with proton pump inhibitors. J Clin Gastroenterol 30: 29–33
70) Schoenfeld AJ, Grady D.. Adverse Effects Associated With Proton Pump Inhibitors. JAMA Intern Med 2016;176:172-4. 10.1001/
71) Kantor ED, Rehm CD, Haas JS, et al. Trends in Prescription Drug Use Among Adults in the United States From 1999-2012. JAMA 2015;314:1818-31. 10.1001/jama.2015.13766 
72) Antoniou T, Macdonald EM, Hollands S, et al. Proton pump inhibitors and the risk of acute kidney injury in older patients: a population-based cohort study. CMAJ Open 2015;3:E166-71. 10.9778/
73) Kwok CS, Arthur AK, Anibueze CI, et al. Risk of Clostridium difficile infection with acid suppressing drugs and antibiotics: meta-analysis. Am J Gastroenterol 2012;107:1011-9. 10.1038/
74) Moledina DG, Perazella MA.. Proton Pump Inhibitors and CKD. J Am Soc Nephrol 2016.
75) Reimer C., Søndergaard B., Hilsted L., Bytzer P.: Proton-pump inhibitor therapy induces acid-related symptoms in healthy volunteers after withdrawal of therapy. Gastroenterology, 2009; 137: 80-87
76) Lødrup A, Reimer C, Bytzer P. Systematic review: symptoms of rebound acid hypersecretion following proton pump inhibitor treatment. Scand J Gastroenterol. 2013 May;48(5):515-22.
78) Daniell, H.W. NSAID-PPI enteropathy in humans. Gastroenterology. 2012; 142: e20 (author reply e20-e21)
79) Vesper, B.J., Jawdi, A., Altman, K.W., Haines, G.K. III, Tao, L., and Radosevich, J.A. The effect of proton pump inhibitors on the human microbiota. Curr Drug Metab. 2009; 10: 84–89
80) Wallace, J.L., Syer, S., Denou, E. et al. Proton pump inhibitors exacerbate NSAID-induced small intestinal injury by inducing dysbiosis. Gastroenterology. 2011; 
81) Sostres, C., Gargallo, C.J., and Lanas, A. Nonsteroidal anti-inflammatory drugs and upper and lower gastrointestinal mucosal damage. Arthritis Res Ther. 2013; 
82) Marlicz W, Loniewski I, Grimes D, Quigley E., Nonsteroidal anti-inflammatory drugs, proton pump inhibitors, and gastrointestinal injury: contrasting interactions in the stomach and small intestine. Mayo Clin Proc. 2014 Dec;89(12):1699-709. doi: 10.1016/j.mayocp.2014.07.015. Epub 2014 Oct 29.
83) Daniell, H.W. NSAID-PPI enteropathy in humans. (author reply e20-e21)Gastroenterology. 2012; 142: e20
83) Vesper, B.J., Jawdi, A., Altman, K.W., Haines, G.K. III, Tao, L., and Radosevich, J.A. The effect of proton pump inhibitors on the human microbiota. Curr Drug Metab. 2009; 10: 84–89


PS. zapisałeś się na nasz newsletter?
(nieregularny i dość rzadko wysyłany  - więc bez strachu - nie zasypię Cię wiadomościami...)

 

 



Wyszukiwarka
lokalna

Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-19    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                     Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                        
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia. Patrz Zastrzeżenie.