Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Pro
Anty
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie


Cieknące jelito

inaczej zwane nieszczelnym jelitem oraz LGS (ang. leaky gut syndrome).

W cz. 4. dyskusji po konferencji naukowej dot. odżywiania i powiązanych z tym komplementarnych metod leczenia -  http://www.manfoodhealth.umed.wroc.pl/   jest nawiązanie do problemu "nieszczelnych jelit".
Sprawa jest kontrowersyjna ale coraz bardziej  potwierdza się, że jest bardzo istotna dla naszego zdrowia.

Lekarze na ogół podchodzą sceptycznie do występowania takiego zjawiska, czemu daje wyraz np. tutejszy artykuł  dr Katarzyny Świątkowskiej,  Jelita. (a ja z kolei nie do końca wierzę we wszystko, co mówią lekarze...).

Podobnie wikipedia* orzeka, że "istnienie tego schorzenia jest kontrowersyjne, obecnie nie wchodzi w skład ogólnie uznanej wiedzy medycznej – jest natomiast szeroko dyskutowane w kręgach związanych z medycyną niekonwencjonalną, oraz w środowiskach związanych z terapią autyzmu i pokrewnych zaburzeń rozwojowych".

Jednak nie tylko medycyna niekonwencjonalna zwraca uwagę na to że zjawisko istnieje. Np.  gastrolog dr hab. Dorota Waśko – Czopnik w trakcie wspomnianej debaty  potwierdza doniesienia J. Zięby i pewnych naukowców, że zjawisko ma miejsce, a nawet rozszerza ilość czynników, które są tego przyczyną. Pokazują to cytowane eksperymenty i obrazy mikroskopowe.
Niektórzy twierdzą, że cieknące jelito jest powszechnie występującą patologią, jednak rzadko zdiagnozowaną, a przez to i miej uświadomioną i badaną.

Nie jestem specjalistą, więc nie rozstrzygając kto i na ile ma rację, tworzę tę notatkę jako krótkie i pierwsze podsumowanie tego, co można znaleźć w sieci (jest tego dużo, ograniczam się).

Cieknące jelito to sytuacja pojawiająca się z powodu rozwoju szczelin pomiędzy komórkami (enterocyty), które składają się na błonę wyścielającą ściany jelit. Błona śluzowa jelita cienkiego pełni bardzo ważną funkcję w organizmie. To właśnie tam wchłaniane są witaminy i minerały, która spożywamy wraz z posiłkami. Ponadto poprzez pory występujące pomiędzy komórkami śluzówki absorbowane są produkty przemiany materii, ale tylko te o określonej wielkości.

Nadmierne szczeliny powodują, że substancje składające się z niestrawionego pokarmu, bakterii, wirusów i odpadów metabolicznych, w tym toksyn,  grzybów, pasożytów, które w normalnych warunkach powinny ograniczać się do przewodu pokarmowego i byłyby eliminowane z organizmu,  jednak uciekają do krwi.

W wyniku tego dochodzi do przeciążenia wątroby oraz osłabienia układu immunologicznego. Konsekwencją jest odkładanie się szkodliwych produktów w mięśniach, skórze, mózgu, narządach wewnętrznych, stawach i gruczołach oraz rozprzestrzenianie się stanu zapalnego na cały organizm.
W zespole nieszczelnego jelita ograniczona jest również absorpcja składników odżywczych. Dochodzi do uszkodzenia kosmków jelitowych, a to prowadzi do niedoborów żywieniowych.

Przyczyny zespołu nieszczelnego jelita

Można omawiany syndrom uważać za podtemat szerszego tematu przepuszczalności jelitowej . Znana jest też teza, że większość chorób pochodzi właśnie z różnych dysfunkcji jelit.

Zawężając, zaburzenia w zespole nieszczelnego jelita rozpoczynają się od stanu zapalnego śluzówki jelita cienkiego i jej podrażnienia.

Zespół nieszczelnego jelita może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych należą:

  • przewlekły stres, który osłabiając układ immunologiczny zwiększa narażenie na choroby;
  • dysbioza – brak równowagi między korzystnymi i szkodliwymi bateriami jelitowymi jest jedną z wiodących teorii tłumaczących patogenezę nieszczelnego jelita;
  • niewłaściwa dieta – bogata w konserwanty, sztuczne barwniki i węglowodany; ponadto ostre przyprawy, alkohol i gluten zawarty w pszenicy, życie i jęczmieniu prowadzą do uszkodzenia ściany jelita;
  • leki (m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne i aspiryna) – mogą spowodować uszkodzenie błony śluzowej jelit; również antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne i steroidy, zwiększając przepuszczalność jelit, przyczyniają się do rozwoju LGS;
  • niski poziom glutationu, który chroni i odbudowuje śluzówkę jelita, a także niedobór kwasu solnego, skutkują rozwinięciem się stanu zapalnego;
  • zakażenia bakteryjne (np. H. pylori), grzybicze i pasożytnicze również uszkadzają błonę śluzową jelita;
  • zaburzenia równowagi hormonalnej – estrogenów, testosteronu;
  • niedoczynność tarczycy;
  • nadmierne spożycie alkoholu, kofeiny, tytoniu;
  • promieniowanie i chemioterapia.

Objawy zespołu cieknącego jelita

Zespół nieszczelnego jelita może objawiać się na wiele różnych sposobów, bardzo często sugerując inne schorzenia.
Najczęściej zespół nieszczelnego jelita, jest związany z poważnymi chorobami jelit, takimi jak choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, lub choroba trzewna.

Jednak okazuje się, że nawet tak zwani zdrowi ludzie mogą mieć pewne stopnie nasilenia przepuszczalności jelit, prowadzące do różnorodnych nieprzyjemnych objawów zdrowotnych.

U pacjentów można zaobserwować:

  • wzdęcia, zaparcia lub biegunki,
  • bóle brzucha, nudności,
  • alergie pokarmowe,
  • refluks, zgagę,
  • dolegliwości skórne – wysypka, trądzik, egzema, wyprysk, suchość skóry,
  • bóle mięśni i stawów,
  • przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu, bezsenność,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • zmiany nastroju,
  • zapalenie zatok, chroniczny katar, alergię na pyłki,
  • nadwrażliwość na światło, swędzenie i łzawienie oczu,
  • wahania ciśnienia tętniczego krwi,
  • bezpłodność, impotencję,
  • zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała,
  • zakażenie dróg moczowych, częste oddawanie moczu,
  • gorączkę o nieznanej przyczynie.
     

Diagnoza

Trudno na podstawie tych objawów być pewnym, że przyczyną jest nieszczelność jelita, ponieważ mogą one występować w wyniku i innych wielu czynników. Dlatego analiza przypadku powinna iść dalej.

Cieknące jelito jest rozpoznaniem klinicznym, jednak nie ma dotąd badań, które jednoznacznie diagnozują tę dolegliwość.
W praktyce najczęściej stosuje się test z mannitolem i laktulozą. Mannitol jest małą cząsteczką, która łatwo ulega wchłanianiu, laktoza jest większą molekułą, która nie ulega absorpcji. Pacjent wypija roztwór zawierający te dwie substancje, a po 6 godzinach przeprowadza się badanie moczu.
Przepuszczalność jelitowa jest prawidłowa, gdy w moczu jest niski poziom mannitolu, a wysoki laktulozy. W przypadku nieszczelnego jelita obie substancje występują w wysokim stężeniu, a ich niewielka ilość świadczy o zaburzeniach wchłaniania.
Sporo badań potwierdza to, że zaburzenia przepuszczalności jelit (mierzone stosunkiem wydalanych w moczu mannitolu/laktulozy) są obecne u osób z różnymi schorzeniami i jeszcze istnieje istotny związek pomiędzy nasileniem objawów klinicznych a nasileniem stopnia przepuszczalności jelit.

Tzw. test buraczany (buraczkowy) też jest niemiarodajny. Dla niewtajemniczonych: polega na spożyciu określonej porcji buraków w postaci soku, surówki czy czegokolwiek. A potem obserwujemy w napięciu nasz … MOCZ...
Jeśli się zabarwi na czerwono … to mamy peoblem…

Jak komentuje lekarz w Jelita, „beeturia” (po polsku nazywałoby się chyba „buraczkomocz” ) może być związana z mniejszą kwaśnością skoku żołądkowego, szybszym tempem opróżniania żołądka, składem flory bakteryjnej jelit, lekami. Te wszystkie czynniki odgrywają ważną rolę w rozkładaniu barwników zawartych w buraku i decydują czy do krwi wniknie odbarwiona forma, czy czerwona i czy betanina przechodzi przez ciało w niezmienionej lub w zmienionej postaci no i w efekcie - jaki kolor będzie miał mocz po buraczanych potrawach. Nie ma to nic wspólnego ze szczelnością jelit. Podanie doustne betalainy i kwasu szczawiowego („konserwującego” ten czerwony barwnik) powoduje powstanie czerwonego zabarwienia moczu u osób, które wcześniej wcale nie reagowały w taki sposób na wyciąg z buraków. 

Leczenie

Przede wszystkim warto nie dopuszczać do patologii w przewodzie pokarmowym. W tej sferze jak i w leczeniu możemy działać  odpowiednim jedzeniem.

Wg PepsiEliot na cieknące jelito mogą źle oddziaływać ziarna, rośliny strączkowe i psiankowate.

Natomiast panuje zgoda co tego, że trzeba zadbać o właściwą florę bakteryjną w jelitach.
Musisz wyeliminować cukier a wprowadzić takie pożywienie, które jest w stanie wspierać równowagę bakterii jelitowych, czyli żywność tradycyjnie fermentowaną.
Na czele z królową fermentowanej żywności, czyli kiszoną kapustą. To jest niezbędne, aby pozbyć się nieszczelnego jelita.

Prawdziwe bio jogurty kozie, kiszone ogórki i buraki, kefiry, kwas chlebowy, to jest żywność, która jest w stanie cię uleczyć i wesprzeć zdrowie.

Jedz surowe owoce i warzywa zielone i korzeniowe, oraz orzechy. Jak musisz gotować, rób to krótko.

Z kolei Józef Słonecki zaleca stosowanie specjalnej mikstury oczyszczającej, która oprócz innych funkcji spełnia rolę uszczelniajacą. Szczegóły można poznać z broszury „Kandydoza i przepuszczalność jelitowa” wydanej przez Fundację Warszawskie Hospicjum dla Dzieci (Warszawa 2014) i dystrybuowanej przez Fundację Biosłone.

Polecane są także nastepujące produkty i składniki żywieniowe
(uwaga - każdy organizm jest inny, zatem należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem).

Colostrum  czyli siara bydlęca - płyn wydzielany przez gruczoły mleczne ssaków (krów, owiec, kóz), który powstaje pod koniec ciąży i w pierwszych dniach po porodzie

Debutir

L-glutamina

Multilac (synbiotyk, który zawiera 9 wyselekcjonowanych żywych szczepów bakterii probiotycznych)

Pomocny jest też ...rosół. Kolagen zawarty w rosole działa jak kojący balsam, który uszczelnia wyściółkę jelita cienkiego.

Niektóre źródła

http://wylecz.to/pl/choroby/uklad-pokarmowy/zespol-nieszczelnego-jelita.html

http://www.pepsieliot.com/przeciekajace-jelito-czyli-jak-zdrowe-jedzenie-moze-dziurawic-jelita/

Jadwiga Kempisty Leczenie żywieniem

-----------------
opr. L. K.

* Wikipedii nie można ufać bezkrytycznie, ponieważ jako swoiste forum z wolnym dostępem dla publikujących (prawie każdy może pisać co uważa) jest podatna na różne lobby i manipulacje.

PS. Czy widziałeś już poprzednie Nowości?

 

 
Reklamy wyskakujące są serwowane w sposób wymuszony przez jednego z operatorów usług związanych z serwisem.

 



Wyszukiwarka
lokalna

na dole strony
Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce


Twój System

 

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-20    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                      Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                         
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia > Zastrzeżenie. (patrz też lewy margines).   Powrót do strony głównej.