Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Pro
Anty
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie   


Dłuższe życie i
dieta śródziemnomorska            

Uwaga ogólna do tutejszych stron
- ze względu na starszą technologię, są one dostosowane do czytania na komputerze
Na telefonach - zaleca się czytać w poziomie.

 

Długością życia zajmowaliśmy się parokrotnie [ np. te stare wpisy: W poszukiwaniu nieśmertelności, Oszukać czas, Nieśmiertelność Dożyj 100 lat w chińskim stylu, ... ].  Każda dobra rada prozdrowotna może być przyczynkiem do dłuższego życia, ale najczęściej dyskusja sprowadzała się do diety i stylu życia.

Tym razem  przytoczę fragmenty artykułu
https://www.theepochtimes.com/health/how-to-eat-mediterranean-to-live-to-be-100-years-old_4967445.html

poruszającego przede wszystkim wieczny temat diet. Ta śródziemnomorska jest wielkim krokiem naprzód dla Amerykanów, do których skierowany jest artykuł. Jednak nadmiar produktów węglowodanowych kosztem zdrowych tłuszczów to błąd.
O tym bedzie druga część tego wpisu (zajrzyj po więcej).
W nawiasach [   ] podaję parę własnych uzupełnień.

Od razu trzeba dokonać ważnego zastrzeżenia. Artykuł w dużej mierze opiera się na badaniach, które w latach pięćdziesiątych przeprowadził Ancel Keys. Były to badania nad odżywianiem  podsumowane w  "Studium Siedmiu Krajów". Dotyczyło mężczyzn w średnim wieku mieszkających w siedmiu różnych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. Keys zauważył, że w niektórych krajach wskaźniki chorób serca były znacznie niższe niż w Stanach Zjednoczonych, co sugeruje, że chorobom serca można by zapobiegać. Były one jednak obarczone błędami i manipulacją - autor usunął z badań dane nie odpowiadające jego tezie. 

O tym np. przeczytasz także w starszych artykułach Tłuszcze nasycone i w Smalec czy olej.

Ponadto dieta śródziemnomorska wcale nie jest bogata w warzywa i uboga w mięso. Prawdziwa dieta śródziemnomorska obejmuje np. kiełbaski i wszelkiego rodzaju kawałki mięsa, w tym dużo tłuszczów i kolagenu! Wydaje się, że ważne jest zjedzenie zwierzęcia od nosa do ogona, czyli nie pominięcie wszystkich części, które składają się na zdrowy organizm.

Pomijam tutaj ciekawe badania i opinie zawarte w tym dość długim artykule - skupiając się na paru wnioskach.
Ogólnie warto zauważyć, że życie stulatków kręci się wokół socjalizacji, odpowiedniej aktywności fizycznej i niewielkich ilości żywności zawierającej niewielkie ilości węglowodanów i mięsa oraz obfitych ilości sezonowych owoców i warzyw podzielonych na trzy posiłki. Tutaj jednak dodam, że warzywa też mają komponent węglowodanowy.

Występuje tu odwołanie do tzw. niebieskich stref (blue zones)  - miejsc gdzie ludzie żyją najdłużej jak:  Okinawa (Japonia), Ikaria w Grecji,  Sardynia (Włochy), Pólwysep Nicoya (Costa Rica), Loma Linda (California).

Istnieje dziewięć podobieństw w nawykach praktykowanych we wszystkich niebieskich strefach, które mogą być przyczyną długowieczności ich mieszkańców. Są one znane jako „Moc 9”. Oto one wg Dana Buettnera, autora bestsellera „The Blue Zones Solution".

1. Poruszaj się naturalnie
Prowadzenie stylu życia, który w naturalny sposób zachęca do ruchu, jest głównym elementem stylu życia w niebieskiej strefie.

„Najdłużej żyjący ludzie na świecie nie wyciskają ciężarów, nie biegają maratonów ani nie chodzą na siłownie” – wyjaśnił Buettner. „Zamiast tego żyją w środowiskach, które nieustannie popychają ich do poruszania się bez myślenia o tym”.
[co oczywiście nie neguje pożytków gimnastyki lub tańca]

2. Cel
Poczucie celu jest warte nawet siedmiu dodatkowych lat życia. [to motywujący "motor"]

3. Spokój
Stres prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego, który jest związany z każdą poważną chorobą związaną z wiekiem. „Nawet ludzie w obszarach niebieskich stref doświadczają stresu, ale mają codzienne czynności, aby pozbyć się tego stresu” – wyjaśnił Buettner.

Innymi słowy, tworząc strategię łagodzenia stresu, można odwrócić procesy chorobowe.

4. Zasada 80 procent
Ważne jest, aby jeść uważnie i przestać jeść, gdy jesteśmy nasyceni w 80 procentach.

„20-procentowa różnica między brakiem głodu a uczuciem sytości może być różnicą między utratą lub przybraniem na wadze” – powiedział Buettner.
Ludzie mieszkający w niebieskich strefach jedzą najmniejszy posiłek późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem, a następnie nie jedzą już przez resztę dnia.

5. W kierunku roślin
Dodanie większej ilości owoców i warzyw do twojego talerza może wydłużyć twoje życie o lata. Fasola, w tym fava, czarna, soja i soczewica, są podstawą większości diet stulatków.
[uwaga na soję i inne warzywa z niepewnych źródeł, zwłaszcza poddanych manipulacjom GMO]

6. Wino o 5
Dla osób, które mają zdrowe relacje z alkoholem, wypijanie kieliszka czerwonego wina z dobrymi przyjaciółmi każdego dnia podczas kolacji jest częścią stylu życia w niebieskiej strefie.

[Ale czy sam "styl" to dowód? - zobacz artykuł Wino i sauna, gdzie drugi komponent jest dużo ważniejszy, myslę że ważniejsza jest też chwila z przyjaciółmi i towarzyszący relaks]

7. Należeć
„Badania pokazują, że uczęszczanie na nabożeństwa [lub spotkania towarzyskie, rodzinne, hobbystyczne] cztery razy w miesiącu wydłuża oczekiwaną długość życia o cztery do czternastu lat ” — powiedział Buettner.
[przypomina to jedną z konkluzji Ferenc'a Máté bodajże z tej książki Prawdziwe życie (a może innej - przeczytałem wiele jego wspomnień) - bycie razem z ludźmi, patrz też dwa następne punkty]

8. Ukochani na pierwszym miejscu
Stulatkowie w niebieskich strefach stawiają swoje rodziny na pierwszym miejscu.

9. Właściwe plemię
„Najdłużej żyjący ludzie na świecie również wybierają kręgi społeczne, lub rodzą się w takich, które wspierają zdrowe zachowania. Badania pokazują, że palenie, otyłość, szczęście, a nawet samotność są zaraźliwe. Sieci społecznościowe długowiecznych ludzi korzystnie kształtują ich zachowania zdrowotne” – powiedział Buettner.

Sugeruje się, że do 2050 roku liczba stulatków na całym świecie zbliży się do 3,2 miliona, co stanowi 18-krotny wzrost w porównaniu z ubiegłym stuleciem.

Jeśli możesz zrobić tylko jedną rzecz...
Dla przeciętnego człowieka, który może nie chcieć lub z jakiegoś powodu nie jest w stanie całkowicie zmienić swoich nawyków żywieniowych, jakie małe codzienne czynności można podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie do 100 lat?

Buettner mówi, że niewielki wysiłek, aby jeść więcej posiłków roślinnych w ciągu tygodnia, może mieć ogromny wpływ.

„Może dobrym początkiem byłoby kilka posiłków w tygodniu, w których nie ma mięsa lub jest to po prostu dodatek” – powiedział Buettner.

Dietetyczka Kelly Bakes zgadza się z Buettnerem.

„Każdemu klientowi zawsze mówię, jeśli nie słyszysz nic więcej, co mówię, jedz więcej warzyw” – wyjaśniła.

---

O niebieskich strefach (i nie tylko) poczytaj też  w tutejszym artykule Długie życie w zdrowiu (1)

Część druga, w której dodam krótko nowsze materiały podważające taki entuzjazm wobec diet bezmięsnych - oprócz podobnych już wymienionych artykułów i wielu innych jakie znajdziesz w sieci.

Podzielam poglądy bardzo kompetentnej osoby w tym zakresie - to prof. dr hab. inż. Grażyna Cichosz, która ma dużo większą wiedzę niż wielu innych profesorów medycyny i od żywienia.

Przytoczę parę przeprowadzonych z nią wywiadów, a właściwie wykładów, z wieloma szczegółami i dowodami. Numeruję [ ] dla ew. łatwiejszego komentowania.

Tutaj zacznę od starszej audycji [1], chociaż można obejrzeć je nie koniecznie w podanej kolejności, a raczej kierując się tematem, chociaż wątki przeplatają się.
To o wege i mięsie, pt. Trendy żywieniowe - https://youtu.be/JoRBubqKVlM (są i plansze poglądowe).
Przy ograniczonym czasie na oglądanie szczególnie ważne są w nagraniu ostatnie wnioski (od ok. 47 minuty) i pytania (od ok. 50 min.). W danym przypadku abstrahuję od platformy tego wywiadu, powiązanej z mleczarstwem - co do mleka, mam przynajmniej o tyle dyskusyjne zdanie, że to co widzimy w sklepach, tak naprawdę nie jest mlekiem.
Z nowszych od pani profesor proponuję:
[2] Rzekomo zdrowe tłuszcze roślinne. Czy tłuszcze roślinne mogą zniszczyć zdrowie? * Tu zwróćmy uwagę zwłaszcza na szkodliwości margaryn.

[3] Czy masło jest szkodliwe? Rzekomo niezdrowe tłuszcze zwierzęce.

Nie tylko o tym co w nazwie - pokazane jest szersze tło. Zgrubna ale istotna konkluzja: najlepsze tłuszcze - wielonasycone, a białka - zwierzęce, w tym jajka i przetwory mleczne. Zwrócę uwagę na część od. ok 19:30 o skutkach usunięcia z diety produktów pochodzenia zwierzęcego.

Natomiast owszem, pewna szkodliwość mięsa wystąpi gdy jest ono skażone podobnie jak pasze, źle przetworzone, zafałszowane innymi składnikami i skażone w fazie przedsprzedażowej oraz źle przyrządzone u konsumenta (np. smażone w złych tłuszczach).

Prawdopodobnie zła opinia o mięsie i innych produktach odzwierzęcych jest pochodną tych złych praktyk, które są bardzo powszechne. Ale jeszcze bardziej szkodliwe jest używanie zdegenerowanych tłuszczów roślinnych - ich usuwanie to długi i trudny proces.

Ogólnie sprawa zahacza o składniki szkodliwe i antyodżywcze, GMO, źródła energii, której zielona dieta dostatecznie nie dostarcza i wielu innych spraw o których mało kto wie - nawet/zwłaszcza? wśród obecnych "ekspertów" z mediów i popularnych czasopism. Wynika to z ewidentnego konfliktu interesu owych środowisk zasilanych z szeroko pojętego przemysłu i urobienia przez dziesięciolecia propagandy.

------
* Minutaż filmu [ 2] : 0:00-2:19 Wstęp 2:20-4:50 Konsensus tłuszczowy 4:51-6:50 Ile jest w tym prawdy? 6:51-12:11 Który z tłuszczów roślinnych jest najlepszy dla zdrowia? 12:11-19:19 Czy te oleje wpływają pozytywnie na nasze zdrowie? 19:20-20:29 Tłuszcze zwierzęce i roślinne - które są lepsze? 20:30-25:59 Obróbka termiczna 26:00-28:04 Procesy utleniania 28:05-31:38 Zachorowalność na nowotwory 31:39-34:52 Margaryna i oleje utlenione - zagrożenia 34:53-37:34 Czy każdy tłuszcz jest szkodliwy? 37:35-38:30 Jakie produkty spożywcze zawierające tłuszcze roślinne są zagrożeniem dla zdrowia? 38:31-42:54 Produkty dla dzieci i kobiet w ciąży 42:55-45:05 Podsumowanie.

PS. Na naszej stronie znajdziesz bogactwo różnych treści jakie tu nagromadziłem na przestrzeni lat. Są różnej jakości, pewne się zdezaktualizowały, ale w sumie oddaje to przebieg wielu wydarzeń, ewolucję poglądów i wiedzy. Warto sięgać, a pomocą są podsumowania w postaci comiesięcznych Nowości  (czy widziałeś poprzednie?) oraz lokalna wyszukiwarka w stopce strony.

 Wyszukiwarka
lokalna

na dole strony
Także w Komunikaty
_______________

Zapisz się na 
Biuletyn

Zobacz informację
wstępną

(Twoje dane są całkowicie bezpieczne;
za zapis -
upominek > Informacja wstępna)

 _______

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce


Twój System

 

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-22   admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                      Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                         
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia > Zastrzeżenie. (patrz też lewy margines).   Powrót do strony głównej.