Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Pro
Anty
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie   

 
Wiara czy nauka            

Uwaga ogólna do tutejszych stron
- ze względu na starszą technologię, są one dostosowane do czytania na komputerze,
na telefonach - zaleca się czytać w poziomie.

    Aby być autorytetem trzeba mówić prawdę

Temat wpisu jest bardzo pojemny, ale tutaj ograniczę się do rozumienia nauki, w szczególności w odniesieniu do nauk przyrodniczych, zwłaszcza dotyczących zdrowia.

"Zaufaj nauce"  (Trust the Science) to nadużywane hasło, które ma przykryć wszelkie błędy jakie popełniają politycy, naukowcy, medycy i dziennikarze.
Ja brak zaufania do nauki "w ciemno" pokazywałem wielokrotnie (przykładowo
Wiarygodność badań naukowych, Naukowcy, ... i tamtejsze linki).

Tym razem przywołam jednak materiał od American Frontline Doctors, gdzie opublikowano krótki film  https://americasfrontlinedoctors.org/news/post/watch-what-it-really-means-to-trust-the-science/ .

Najpierw podam opis filmu wg oryginału, a dla tych, którzy są słabsi z j. angielskiego, podaję polski swobodny transkrypt z nagrania.

Opis ze wstępu (parę zdań zaadaptowanych z dalszej wypowiedzi)

Sekret zaufania do nauki tkwi w znaczeniu tego wyrażenia, dokładniej w ukrytym znaczeniu wg linii myślowej Ruperta Sheldrake'a*.
Współczesna nauka opiera się na zasadzie: daj nam jeden darmowy cud, a resztę wyjaśnimy.
~ Terence McKenna.

Od początku pandemii słyszeliśmy w kółko powtarzane jak mantra zdanie: „zaufaj nauce”. Termin ten zaczął stawać się swego rodzaju politycznie poprawną odpowiedzią na wszystkie pytania wobec których nie czujemy się komfortowo.

Ale co właściwie oznacza to zdanie?

Fraza "Zaufaj nauce"  składa się z dwóch ważnych słów:
zaufanie - to znaczy wierzyć, że coś jest prawdą, chociaż nie masz dowodu,
i nauka - systematyczne badanie świata poprzez obserwację i eksperyment.
To zdanie mówi nam, abyśmy ślepo wierzyli w badanie świata poprzez obserwację i eksperyment. Co ma sens. Ale o czymś zapomnieliśmy - coś naprawdę ważnego w tym zdaniu…

Minutaż filmu:
00:00 Prolog
01:26 Co to znaczy?
03:45 Zrozumienie nauki
06:35 Dokumenty badawcze
07:43 Wniosek

Słowa kluczowe: #Science #TrustTheScience #TrustScience #RupertSheldrake

------ nagranie -----

[początek jak w we wprowadzeniu]
Jak mawiał mój przyjaciel Terence McKenna: współczesna nauka opiera się na zasadzie: daj nam jeden darmowy cud, a resztę wyjaśnimy. „Po prostu zaufaj nauce i rób to dalej”.
Co do próby przekonania ludzi, aby zaufali nauce, spójrz na moje przesłanie do ludzi, że chodzi w tym o zaufanie procesowi „zaufaj naukowcom”.

Od początku pandemii słyszeliśmy frazę „zaufaj nauce”, którą powtarza się jak mantrę w kółko. Termin ten zaczął stawać się swego rodzaju politycznie poprawną odpowiedzią na wszystkie pytania, na które nie otrzymujemy rzeczowej odpowiedzi.
Ale co właściwie oznacza to zdanie, jeśli nie oznacza tego, jak brzmi?
„Nikt nie wie, co to znaczy, ale to prowokacyjne”.
Ta fraza składa się z dwóch ważnych słów:
Zaufanie - czyli wierzyć, że coś jest prawdą, chociaż nie masz dowodu i Nauka - systematyczne badanie świata poprzez obserwację i eksperyment.
Słowo nauka wywodzi się z łacińskiego słowa scientia, które oznacza wiedzę. Nauka jest więc niekończącym się poszukiwaniem nowej wiedzy. Tak więc polega to na wierzeniu w coś bez dowodu oraz na badanie świata poprzez obserwację i eksperyment.
To zdanie mówi nam, abyśmy ślepo wierzyli w badanie świata poprzez obserwację i eksperyment. Co ma sens, ale o czymś zapomnieliśmy...
Coś naprawdę ważnego w tym zdaniu "zaufaj nauce".
Najważniejszą częścią zdania jest „nauka”.
Oznacza to, że powinniśmy ufać „tej” konkretnej nauce. Możesz się zastanawiać, która to jest? Kiedy w rzeczywistości nauka jest metodą, a nie ostatecznym rozwiązaniem. Jak możemy ślepo ufać określonej nauce, kiedy cała idea nauki jest niekończącym się poszukiwaniem nowej wiedzy?
Tutaj w grę wchodzą media głównego nurtu i konsensus akademicki [konsensus bywa zwodniczy, bo prawdy nie ustala się przez głosowanie, a sam "konsensus" bywał wielokrotnie zmanipulowany].
Wybiorą, które dane i wyniki naukowe im się podobają, a następnie będą bombardować cię tymi informacjami, aż ślepo w nie uwierzysz. [skąd my to znamy w czasie epidemii, ile razy zostaliśmy oszukani przez "ekspertów"?]
Wtedy większość z nas zacznie powtarzać to jak mantrę, nie zatrzymując się na myśleniu.
Co to znaczy? Nie ma nic dobrego w wykorzystywaniu nauki dla korzyści społecznych i politycznych.
Nauka jest metodą, a nie tytułem zarezerwowanym tylko dla konkretnych badań prowadzonych przez uznanego naukowca.
W rzeczywistości naukowiec to osoba, która prowadzi badania naukowe w celu poszerzenia wiedzy w interesującej go dziedzinie.
Oznacza to, że naukowcem jest każdy, kto wykorzystuje naukowe metody do pogłębiania wiedzy w określonej dziedzinie. Nie ma dyplomu ukończenia szkoły lub uniwersytetu, który uprawnia cię do takiej pracy.

Jest to proces, który każdy może wykonać, aby dojść do wniosku w odniesieniu do swojej hipotezy.
W dzisiejszym świecie wydaje się, że powszechnie akceptowane pojęcie pochodzi od niewybieralnych osób, których nauka jest uważana za pewnik, podczas gdy reszta z nas nie powinna mieć odwagi jej kwestionować. Doskonale wyjaśnia to dr Rupert Sheldrake w swoim wystąpieniu TED, The Science Delusion. Wskazuje, że istnieją dogmaty naukowe, z którymi zgodziła się większość znanych naukowców. Te dogmaty są zasadniczo tylko zbiorem osobistych przekonań, które są przedstawiane jako nauka, więc ty i wszyscy powinniście to po prostu zaakceptować i iść dalej. To wcale nie wygląda na naukę. Nauka, jak dowiedzieliśmy się wcześniej, to systematyczne badanie świata poprzez obserwację i eksperyment.
Oznacza to, że każdy, kto ma powód, aby przetestować niektóre hipotezy, powinien mieć do tego prawo.
Jeśli ich metoda naukowa odkryje dowód jakiegoś alternatywnego wyniku, my jako społeczeństwo powinniśmy przyjąć ten dowód, dopóki nie znajdziemy lepszego. Nie powinniśmy akceptować osobistych przekonań, aby stanąć na drodze do znalezienia dokładniejszej prawdy. [wtrącenie - zobacz wpis Kryteria prawdy].
Nauka nie jest jakimś constans, ale raczej nieustannym poszukiwaniem lepszych odpowiedzi.
Aby dodać pikenterii do postawy mediów, ta przemowa TED została zakazana na podstawie tego, że oświadczenia Ruperta "nie były poprawne z naukowego punktu widzenia". Po raz kolejny udowodniło to, że media zajmują stanowisko w sprawie wyników nauki, zamiast pozwalać na debatę i eksperymenty, aby znaleźć najlepszą odpowiedź.

Innym interesującym faktem jest to, że zaraz po niektórych przełomach naukowych w latach 50-tych, termin „pseudonauka” zaczął zyskiwać na popularności. Wygląda na to, że termin ten jest używany do potępienia wszelkich alternatywnych teorii lub prac naukowych, które są sprzeczne z wcześniej ustaloną narracją głównego nurtu.
Nie oznacza to jednak, że nie ma złych aktorów, jeśli chodzi o prezentację prac naukowych. W rzeczywistości wszędzie wokół nas występuje wiele błędnych cytatów dotyczących nauki, stwierdzenia takie jak: „naukowcy nam mówią”, „nauka nam mówi”, „zgodnie z nauką” i „zaufaj nauce” są używane w celu nadania fałszywej wiarygodności stwierdzeniom bez właściwego zrozumienia. Te wypowiedzi, aby miały realny sens i wartość, muszą być uzupełnione cytowanymi badaniami i ich wnioskami. Nawet wtedy ludzie powinni być sceptyczni i sami czytać dokumenty, ponieważ stronniczy naukowcy, którzy otrzymują finansowanie z korporacji dla ich interesu, mogą w swoich wnioskach formułować mylące stwierdzenia. Nawet jeśli dane z dokumentu wzajemnej oceny pokazują inne. Dobre przykłady tego można znaleźć w różnych badaniach przeprowadzonych w celu wykazania diety niskowęglowodanowej w porównaniu z dietą niskotłuszczową i ich wpływu na utratę wagi. Ale to temat na inny film. [jest poruszany na naszej stronie - zgubne skutki diety wysokowęglanowej]
Naukę najlepiej praktykować ze zdrową dawką sceptycyzmu. [można przytoczyć powiedzenie - nawet jeśli ufasz - sprawdzaj; sceptycyzm jest solą nauki].

Aby być dobrym naukowcem, należy zawsze sceptycznie podchodzić do odkryć i procesów. Dotyczy to również tych, którzy opierają się na ustaleniach dokumentów badawczych.
Ze względu na charakter metody naukowej i obserwacji otaczającego nas świata, powinniśmy być sceptyczni wobec wszelkich twierdzeń, które mają na celu ostateczną konkluzję naukową i przedstawienie jej jako ostatecznej prawdy. Nieustannie uczymy się więcej o sobie i naszym środowisku, dlatego musimy pozostać otwarci i spragnieni większej NOWEJ WIEDZY. Zachęcam wszystkich do wskoczenia w tę niekończącą się misję, aby dowiedzieć się więcej. Wszyscy jesteśmy naukowcami z założenia.
Złudzeniem nauki jest przekonanie, że nauka już w zasadzie rozumie naturę rzeczywistości, pozostawiając do uzupełnienia tylko szczegóły. [jest to skrajnie naiwne przekonanie - natura jest zbyt skomplikowana, nieliniowa i dynamiczna byśmy mogli wyciągać konkluzywne wnioski; to jednak nie zaprzecza szeregu praktycznym zastosowaniom odpowiednim dla naszego czasu]

Gorąco polecam obejrzenie wykładu Ruperta na TED i zasubskrybowanie jego kanału, który jest zarówno edukacyjny, jak i rozrywkowy. Link  w poniższym opisie.

Referencje:
Copyright  Infinity 2021

Wielkie podziękowania dla Ruperta Sheldrake'a za udzielenie mi pozwolenia na wykorzystanie części jego przemówienia Banned TEDx Whitechapel w moim filmie. Poniższe linki pomogą Ci znaleźć wspomniane książki i artykuły:
Książka: Nauka urojona: https://bit.ly/3Bgr58l
Zakazana rozmowa i debata Ted: https://bit.ly/3B7FeV6 , https://bit.ly/3Deu5nf
Kanał YouTube Ruperta: https://bit.ly/2Wlukw2.

URL strony Terence'a McKenna: https://bit.ly/2XVtE17
Uznanie autorstwa: Jon Hanna, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/...  przez Wikimedia Commons

URL strony Royal Society: https://bit.ly/2UJtKaM
Uznanie autorstwa: GFHund, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/ ..., przez Wikimedia Commons
[korzystam z tego samego uprawnienia i czynię te same zastrzeżenia]
---------

Wszystkie materiały w tym filmie są wykorzystywane do celów edukacyjnych i są zgodne z wytycznymi dozwolonego użytku. Nie ma na celu naruszenia praw autorskich. Jeśli jesteś właścicielem praw autorskich do materiału użytego w tym filmie i nie podoba Ci się sposób jego wykorzystania, skontaktuj się ze mną przez e-mail na stronie.

----
* Ruperta Sheldrake'a przedstawiłem krótko w artykule Wyżej.

PS. czy widziałeś (starsze) nowości miesiąca?

12.02.2022

Leszek Korolkiewicz

 



Wyszukiwarka
lokalna

na dole strony
Także w Komunikaty
_______________

Zapisz się na 
Biuletyn

Zobacz informację
wstępną

(Twoje dane są całkowicie bezpieczne;
za zapis -
upominek > Informacja wstępna)

 _______

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce


Twój System

 

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-21   admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                      Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                         
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia > Zastrzeżenie. (patrz też lewy margines).   Powrót do strony głównej.