Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Pro
Anty
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie   

Uwaga ogólna do tutejszych stron
- ze względu na starszą technologię, są one dostosowane do czytania na komputerze
Na telefonach - zaleca się czytać w poziomie.

Bez jaj!

jajko i kura
Ilustr. jajko i kura? - Zszywka.pl

 

Gdy ktoś z nas kpi, mawia się "Bez jaj!",
a gdy jakiś absurd nas rozbawia - "Ale jaja!"

To "motto" pasuje do rozpoczętej akcji, zwłaszcza w Unii Europejskiej, agitującej by wyeliminować spożywanie jajek, co jest elementem ogólniejszego działania aby zakazać spożywania produktów odzwierzęcych. To wynika z paru celów ideowo-politycznych, jak dobrostan zwierząt, zmiana rolnictwa w kierunku bez hodowli, ale za to z monopolizacją produkcji rolniczej.
Tu już  żarty się kończą.
O tym szerszym kontekście pisałem  np. tutaj lub nawiązując do  rolnictwa regeneracyjnego, ale - zawężając, skupię się głównie na jajkach i drobiu.

Najpierw o zjawiskach w USA, ponieważ co dzieje się tam, to wkrótce pojawia się i w innych rejonach świata. Są oczywiście pewne specyfiki, ale to daje nam szerszy obraz, gdyż sprawa jest osadzona w tematyce rolnictwa i hodowli w ogóle, a nawet globalnej polityki.

Artykuł Józefa Mercoli z 20.02.23 Co tak naprawdę kryje się za niedoborem jaj? pokazuje przebieg wydarzeń i tło polityczne.
(Pierwotnie opublikowane 16 lutego 2023 r. na Mercola.com). Podkreślenia i uwagi w  {  } - tutejsze. Przybliżone tłumaczenie automatyczne.

Ze wstępu:

Czy twierdzenia rolników o zmianie paszy dla kurczaków są słuszne – i czy to dlatego ceny jaj wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu ostatniego roku? A co z dziwnym momentem niedoboru jaj oraz tajemniczymi pożarami i innymi katastrofami w amerykańskich przetwórcach żywności? Prezydent Biden ostrzegł w marcu 2022 r., że niedobory żywności „będą prawdziwe”.
 

HISTORIA W SKRÓCIE

 • Ceny jaj wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu do tego, co było rok temu, przy średnim koszcie 4,25 USD za tuzin.

 • Od stycznia 2023 roku ponad 58 milionów ptaków w 47 stanach zostało zabitych z powodu wybuchów ptasiej grypy.

 • Niedobór jaj zaczął się od serii tajemniczych pożarów i innych katastrof w amerykańskich przetwórcach żywności.

 • Niektórzy rolnicy stwierdzili, że pasza dla kurcząt wyprodukowana przez Purinę mogła zostać zmieniona tak, aby zawierała mniejsze ilości białka i minerałów, przez co kurczaki nie były w stanie składać jaj.

 • Raport Fundacji Rockefellera, opublikowany w lipcu 2020 r. i przewidujący nadchodzący kryzys żywnościowy, wzywa do stworzenia scentralizowanego „systemu bezpieczeństwa żywieniowego” ”.

Jeśli cena jaj sprawia, że ​​poważnie myślisz o założeniu własnego stada przydomowego, nie jesteś sam. Ceny jaj wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym, przy średnim koszcie 4,25 dolara za tuzin.[1]

Wielu zakłada, że ​​winna jest rosnąca inflacja, ale oficjalna narracja głosi, że bardziej prawdopodobną przyczyną jest ptasia grypa, która dotyka nawet 58 milionów ptaków.[2] Inna teoria pojawiła się od hodowców kurczaków, którzy powiązali problemy ze składaniem jaj z określoną marką karmy dla kurczaków.[3] To także ciekawy moment, ponieważ niedobór jaj zaczął się w serii tajemniczych pożarów i innych katastrof w amerykańskich przetwórcach żywności.

Stany Zjednoczone zobowiązały się „zwiększyć i rozpowszechnić niedobory żywności”

Warto zauważyć, że w marcu 2022 r. prezydent Biden otwarcie stwierdził, że niedobory żywności „będą prawdziwe”. [4] Powiedział również, że rozmawiał z europejskimi sojusznikami o tym, „jak moglibyśmy zwiększyć i szybciej rozpowszechnić niedobory żywności”. [5] Chociaż zostało to w dużej mierze usunięte z Internetu, oświadczenie nie zostało poprawione przez Biały Dom. Krążyło w mediach społecznościowych, co skłoniło Facebooka do natychmiastowego oznaczenia go jako fałszywych wiadomości.

To, czy oświadczenie było wynikiem pomieszania słów, czy ujawnienia czegoś znacznie bardziej złowrogiego, jest przedmiotem debaty – podobnie jak seria dziwnych wypadków w amerykańskich przetwórcach żywności, które miały miejsce w następstwie tego. Oto tylko próbka:

 • 13 marca 2022 : Fabryka Hot Pockets w Jonesboro w stanie Arkansas została zamknięta po pożarze wewnątrz chłodnicy linii produkcyjnej.

 • 16 marca 2022 : Ogromny pożar w centrum logistycznym Walmart w Plainfield w stanie Indiana spowodował zamknięcie obiektu. W kwietniu firma ogłosiła, że ​​nie otworzy ponownie obiektu, co wpłynie na zatrudnienie 1132 pracowników.[7]

 • 28 marca 2022 : Pożar w Maricopa Food Pantry w Maricopa w Arizonie doprowadził do zniszczenia ponad 50 000 funtów żywności.

 • 31 marca 2022 : Rio Fresh, magazyn cebuli w południowym Teksasie, został uszkodzony przez pożar konstrukcji.

 • 11 kwietnia 2022 : Wybuchł pożar w East Conway Beef & Pork w Conway, New Hampshire, niszcząc budynek i zabijając dwie krowy.

 • 13 kwietnia 2022 : Samolot rozbił się w zakładzie przetwarzania Gem State w Heyburn, Idaho.

 • 13 kwietnia 2022 r .: Pożar z czterema alarmami miał miejsce w Taylor Farms w Salinas w Kalifornii, przyciągając prawie 100 strażaków z 22 jednostek straży pożarnej. Obiekt był w trakcie ponownego uruchamiania po zamknięciu na zimę.

 • 18 kwietnia 2022 : Siedziba Azure Standard w Dufur w stanie Oregon została zniszczona w pożarze. Azure Standard największy niezależny dystrybutor ekologicznej i zdrowej żywności w Stanach Zjednoczonych[13]

 • 4 lutego 2023 : Pożar w Hillandale Farms w Connecticut, który jest własnością jednego z największych producentów jaj w Stanach Zjednoczonych, zabił około 100 000 kur.[14]

Oficjalna narracja obwinia „rekordowe” poziomy ptasiej grypy.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego ceny jaj rosną – a na niektórych obszarach występują ich niedobory – nie musisz szukać dalej niż rekordowa liczba kurczaków zabitych z powodu ptasiej grypy, według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom. [15]

Wcześniej największa zarejestrowana epidemia ptasiej grypy miała miejsce w 2015 r., kiedy dotknęło to 50,5 miliona ptaków w 21 stanach. Jednak rok 2022 był nowym rekordem martwych ptaków w ciągu jednego roku, kiedy liczba ta osiągnęła 52,7 miliona. [16] 
Do stycznia 2023 r. epidemia dotknęła ponad 58 milionów ptaków w 47 stanach.[17]

„Mam nadzieję, że nie jest to dla nas nowa normalność” — powiedział NPR Richard Webby, dyrektor Centrum Współpracy Światowej Organizacji Zdrowia ds. Badań nad Ekologią Grypy u Zwierząt. [18]

Podczas gdy niektóre kurczaki padły z powodu choroby, większość została zabita, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Webby oskarżył o wybuch dzikiego ptactwa, a nie tych hodowanych w ramach operacji skoncentrowanego karmienia zwierząt (CAFO): [19]

„Nie wiemy dokładnie, co to jest, ale wydaje się, że może po prostu lepiej rosnąć i przenosić się u dzikich ptaków. Dzikie ptaki to doskonały mechanizm rozprzestrzeniania wirusa, ponieważ oczywiście latają wszędzie”.

Opisywanie dzikiego ptactwa jako „doskonałego mechanizmu do rozprzestrzeniania wirusa” wydaje się dziwne, nie wskazując jednocześnie, że szybkie rozprzestrzenianie się wirusa jest praktycznie gwarantowane w każdej operacji CAFO [operacja skoncentrowanego karmienia zwierząt], gdzie ptaki dosłownie leżą jeden na drugim. Mimo to jest prawdopodobne, że powszechna ptasia grypa mogła doprowadzić do niedoborów kurczaków, a tym samym do niedoborów jaj, co doprowadziło do wzrostu cen.

Anegdotyczne doniesienia różnią się jednak o tym, jak poważne niedobory jaj są na różnych obszarach. Podczas gdy niektórzy doświadczyli znikania jaj z półek sklepowych, inni nie zauważyli spadku podaży w ich lokalnych sklepach. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych twierdzi, że ubój kurczaków z powodu ptasiej grypy doprowadził do 7,5-procentowego spadku krajowej podaży jaj każdego miesiąca od wybuchu epidemii w 2022 r. [20].

Czy winna jest zmieniona pasza dla kurczaków?

Inna teoria również krąży w Internecie – i szybko została „sprawdzona pod względem faktów” i nazwana spiskiem przez ówczesne władze.[21] Jednak pochodzi prosto z ust rolników, a wielu zauważyło, że ich kury produkują znacznie mniej jaj niż zwykle.

Sugerowano, że pasza dla kurcząt produkowana przez Purinę mogła zostać zmieniona tak, aby zawierała mniejsze ilości białka i minerałów, przez co kurczaki nie były w stanie składać jaj. Niektórzy rolnicy stwierdzili nawet, że ich kury ponownie zaczęły nioski po tym, jak przestawili się z paszy komercyjnej na paszę produkowaną lokalnie.

Rzecznik Land O'Lakes, spółki macierzystej Purina Animal Nutrition, stwierdził, że nie wprowadzono żadnych zmian w recepturze produktów paszowych dla kurczaków Purina, podczas gdy inni wezwali do zbadania, co może stanowić potencjalny kryzys zdrowia publicznego i bezpieczeństwa narodowego .

Fundacja Rockefellera przewidziała kryzys żywnościowy
Jeśli zdobędziesz kontrolę nad dostawami żywności, zyskasz kontrolę nad ludźmi. Dlatego każde zagrożenie dla wolności i bezpieczeństwa żywnościowego powinno budzić natychmiastowy alarm i apel o ochronę lokalnego, regeneracyjnego rolnictwa.

Ciekawe, że raport Fundacji Rockefellera, opublikowany w lipcu 2020 r. i przewidujący nadchodzący kryzys żywnościowy, nie spotkał się z większym zainteresowaniem – zwłaszcza, że ​​jego rozwiązanie skupiało się na stworzeniu scentralizowanego „systemu bezpieczeństwa żywieniowego”.

Scentralizowany system żywnościowy przynosi korzyści tylko tym, którzy go kontrolują, i naraża konsumentów na ryzyko. Will Harris, pionier rolnictwa regeneracyjnego, który prowadzi White Oak Pastures w Bluffton w stanie Georgia, wyjaśnił:

„… Centralizacja produkcji żywności zubaża nasze społeczności wiejskie, ponieważ tworzy oligopol. Ta centralizacja produkcji żywności jest również niekorzystna dla konsumentów. Temu systemowi brakuje odporności. {tak jak prawie każda centralizacja, np. w energetyce}
„Kiedy psują się mega zakłady produkcyjne nastawione na wydajność, dostęp konsumentów do żywności może zostać ograniczony, co powoduje panikę. Ten stan paniki pozwala międzynarodowym firmom wykładniczo zwiększać swoje zyski.
„Kiedy głównym celem naszego systemu produkcji żywności jest wydajność, a nie odporność, konsumenci cierpią”.

Ich raport „Zresetuj stół” [25] został opublikowany zaledwie miesiąc po tym, jak Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) oficjalnie ogłosiło swoje plany „Wielkiego Resetu”, a wielu autorów artykułu Fundacji jest członkami WEF. [26] Chcą, aby obecny system żywnościowy się rozpadł, aby mogli następnie „rozwiązać” problem, wprowadzając nowy system oparty na opatentowanej, syntetycznej i genetycznie hodowanej żywności, wraz z ogromnymi farmami owadów. {Od dawna wiadomo, że powłoki chitynowe są szkodliwe dla zdrowia, a także niekontrolowana zawartość wnętrza owadów i robaków..., więcej o owadach/robakach jako żywności  patrz  https://youtu.be/zzFiQRG6XZY, przewiduję obszerniejszy materiał na ten temat }.

Kto i co jeszcze łowi, aby kontrolować żywność?

Ceny jaj osiągające bezprecedensowy poziom stanowią trudność dla wielu pracujących gospodarstw domowych – ale nie mają znaczenia dla Billa Gatesa – innego ważnego gracza w dążeniu do kontrolowania dostaw żywności.

Gates posiada więcej gruntów rolnych niż ktokolwiek inny w Stanach Zjednoczonych [27] i był jednym z pierwszych zwolenników fałszywej żywności, takiej jak Impossible Burger i Beyond Meat. [28] Ten areał wydaje się być przeznaczony pod genetycznie modyfikowaną kukurydzę i soję – podstawowe produkty żywnościowe, które staną się coraz bardziej syntetyczną, ultraprzetworzoną żywnością składającą się z imitacji mięsa i nabiału.

Zdecydowane zalecenie zastąpienia wołowiny sztucznym mięsem znajduje się również w książce Gatesa [29], zalecenie, które wynika z przesadnego stopnia arogancji i pragnienia rekolonizacji oraz globalnego imperium.

Forum EAT, współzałożone przez Wellcome Trust, opracowało również Planetarną Dietę Zdrowotną, która ma być stosowana w globalnej populacji i obejmuje ograniczenie spożycia mięsa i nabiału nawet o 90 procent, zastępując je w dużej mierze żywnością wytwarzaną w laboratoriach, wraz z ze zbożami i olejami roślinnymi.[30]

W Stanach Zjednoczonych Rada ds. Międzynarodowego Rozwoju Wyżywienia i Rolnictwa (BIFAD), rada doradcza USAID [Amerykańska Agencja ds. inne rzeczy, „promowanie owadów jako zrównoważonych źródeł białek”. Odnosząc się do dokumentu roboczego BIFAD, Corbett wyjaśnia: [31]

„ „Dźwignia nacisku” USAID na kraje rozwijające się – konkretnie wymieniona nie mniej niż 125 razy – daje wgląd w mentalność Kissingera, która uważa, że ​​jedzenie jako broń jest podstawą USAID i jego misji. Całe przedsięwzięcie cuchnie neokolonialnym grabieżcą ziemi udającym „filantropię” – rodzajem przejmowania terytorium, przed którym ludzie w Afryce i innych krajach ostrzegali od dziesięcioleci”.
{ W dalszej części artykułu podane są rady jak przygotować się na przetrwanie - w Polsce mamy też takie i inne możliwości}

Oznaczone 31 referencje znajdziesz w oryginalnym artykule.

-----

Jak sprawa wygląda w Polsce?

Tutaj podlegamy w dużej mierze regulacjom unijnym. To na ogół rodzaj dyktatu. Ostatnio głośno było o ustawie z dnia 4.11.22 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Jest tam przepis, który wprowadza zasady rejestrowania zwierząt hodowlanych, w tym i kur, ogólniej drobiu. Nie jestem prawnikiem, by oceniać prawomocność odnośnych rozporządzeń, ale w sferze publicznej dużo zamieszania wprowadziło zdanie, że każdy posiadacz drobiu (nawet JEDNEJ kury) jest zobowiązany zarejestrować w ARiMR Zakład drobiu. Termin na zgłoszenie do 06.04.23r. Osobiście widziałem https://www.gov.pl/web/arimr/od-6-stycznia-zmiany-w-zasadach-rejestrowania-i-znakowania-zwierzat, a tam wymóg rejestracji "zakładu drobiu oraz dokonania zgłoszenia w komputerowej bazie liczby ptaków lub jaj wylęgowych" Czyli nawet liczenie jajek?

Zamieszanie potęgowały różne doniesienia prasowe np. http://www.krir.pl/2014-01-03-03-24-03/produkcja-zwierzeca/7820-zaklad-drobiu-juz-od-jednej-sztuki-wniosek-o-pilna-zmiane-przepisow.
Czyli "Zakład drobiu" już od jednej sztuki? KRIR wnioskuje o pilną zmianę przepisów - https://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/drob-i-jaja/zaklad-drobiu-juz-od-jednej-sztuki-krir-wnioskuje-o-pilna-zmiane-przepisow,128192.html  - Chów przyzagrodowy powinien być zwolniony z tego obowiązku.

Były też liczne dyskusje w mediach społecznościowych (mój wpis na twitterze miał  72 tys. wyświetleń i prawie 700 komentarzy).

Oto dwie przykładowe wypowiedzi:
I cyk, za chwilę odpalą ptasią grypę i zlikwidują nam dostęp do jajeczek i rosołu!

Widać ogólny schemat w podobnych działaniach: zastraszenie i pozbawianie wolności, kontrola, ideologizacja, łupienie ludzi z pieniędzy, uzależnienie od monopoli itp. haki na rolników, w razie zarządzeń o paszach, warunkach hodowli, epidemii itp. egzekwowanie/rekwiracja? "Zakład drobiu" > podatki? UE zarządzi sztuczne jajka > likwidacja? itd.

Napisałem: Mam nadzieję, że to się tyczy hodowców drobiu a nie prywatnej osoby i że będzie wyhamowana przez rozsądek? To jednak nie zmienia faktu wprowadzania coraz większej biurokracji i kontroli. Czyim kosztem i dlaczego?

Bo czy u nas był pomór drobiu w skali jaką opisano wyżej wg rzekomych wydarzeń w USA? Czy to był powód naszych podwyżek i projektowanych obostrzeń?
Znów zastrzegę się, że nie jestem hodowcą ani w ogóle związany z rolnictwem, ale ... pewne sprawy nie wymagają wielkiej wiedzy by widzieć do czego i dlaczego sie dąży.

Jestem za dobrostanem zwierząt, zwłaszcza tych hodowlanych, ponieważ faktycznie warunki hodowli bywają makabryczne. Kto nie widział sam, niech zobaczy np. fragment tego filmu.

Jednak w Unii mamy i pozytywne przepisy, które wskazują na normy dotyczące klatek, dodatków do pasz, zakazu stosowania w nich antybiotyków itp. -  tak by ten dobrostan i jakość mięsa polepszyć.

Dlaczego powinniśmy się bić o kury i jajka?

W szerokim sensie:
Podstawowe konkretne wartości egzystencjalne: pożywienie, woda i zdrowie są ze sobą powiązane.
To na nie skierowany jest zamach oraz dążenie do zmonopolizowania i kontroli, zatem i możliwości zysków (sprzedaż, podatki). Brońmy tych wartości przede wszystkim - jak suwerenności.

W kwestii samych kur i jajek pisałem kiedyś w artykułach Pomnik dla kury oraz O jajkach naukowo.
To dość obszerne omówienia sprowadzające się do wskazania, że jajka to superżywność, coś unikalnego.
Nawet jeśli jajko jajku nierówne (jest tam to omówione).
Pod względem odżywczym i zdrowotnym, a nawet leczniczym.

proodżywcze składniki jaj

Napisano o tym tak wiele, a ja wspomnę, że jest to jeden z takich produktów opisanych w Super 12. Dwanaście naturalnych środków dopingujących. Książka Klausa Orbeiila.
Zatem - "nie zabija się kury, która znosi złote jajka".

Ale i sama kura, jej mięso - także zasługuje na miano względnie taniego źródła białka i zdrowego tłuszczu - pod warunkiem odpowiedniej hodowli. A legendarny rosół z kury postawił niejednego na nogi. Legenda przeniosła się nawet na inne sfery życia jako symbol jego poprawy, poprawy nastroju i związków, w słynnej serii książek Chicken soup for the soul.

Możemy teraz przejść do pytania jak poradzilibyśmy sobie bez jaj?

Niemalże każda książka kucharska podaje wiele zastosowań jajek, znajdziesz także w sieci np. https://akademiasmaku.pl/artykul/co-mozna-zrobic-z-jajek,188. Podobnie jak o jajkach ogólnie.  Długo by mówić...
Ale nie chodzi tylko o dania, bo bez jaj nie byłoby takich półproduktów jak makarony, ciasta cukiernicze ale i na pierogi, bliny, wypieki  piekarnicze, sosy, majonezy, "kleiwa" do dań z mielonego mięsa ...

Nawet skorupki jajek po odpowiednim przygotowaniu mogą być stosowane jako dobre źródło wapnia.

W tym roku malujmy niektóre wielkanocne jajka z wizerunkiem kury, a może z jakimś hasłem obrony tego dobra.
A w ogóle w tej walce o jajka - trzeba mieć przysłowiowe ... jaja.

luty 2023

PS. zajrzyj co sie kryje pod ikonkami na prawym marginesie strony.

PS2. Na naszej stronie znajdziesz bogactwo różnych treści jakie tu nagromadziłem na przestrzeni lat. Są różnej jakości, pewne się zdezaktualizowały, ale w sumie oddaje to przebieg wielu wydarzeń, ewolucję poglądów i wiedzy. Warto sięgać, a pomocą są podsumowania w postaci comiesięcznych Nowości  (czy widziałeś poprzednie?) oraz lokalna wyszukiwarka w stopce strony.

 Wyszukiwarka
lokalna

na dole strony
Także w Komunikaty
_______________

Zapisz się na 
Biuletyn

Zobacz informację
wstępną

(Twoje dane są całkowicie bezpieczne;
za zapis -
upominek > Informacja wstępna)

 _______

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce


Twój System

 Postawisz mi kawę?

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-23   admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                      Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                         
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia > Zastrzeżenie. (patrz też lewy margines).   Powrót do strony głównej.