Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Anty
Inne
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie


Tajemnica ... w powietrzu

(tytuł nieprecyzyjny, ale trochę naprowadzający, wkrótce dowiesz się dlaczego...).
W cytowanych tekstach umieszczam parę własnych uwag w nawiasach [   ] oraz odnośniki (*) do swoich przypisów.

Powtarzam najpierw wstęp za anonsem w nowościach grudnia:

Ta naturalna substancja, oczerniana przez publiczne instytucje zdrowotne, może ocalić dziesiątki tysięcy ludzi.

Chodzi o naturalną substancję, która:

  • poprawia osiągnięcia sportowe, [ten aspekt jest znany sportowcom, ale poniższy tekst dotyczy gł. chorób serca]
  • obniża ciśnienie tętnicze (zmniejsza nadciśnienie),
  • zmniejsza ryzyko zgonu w wyniku ataku serca.

Ta substancja:

  • poprawia krążenie krwi w mózgu;
  • poprawia przepływ krwi przez serce i przez całe ciało, aż po końcówki palców rąk i nóg;
  • zmniejsza ryzyko powstawania skrzepów w żyłach i tętnicach;
  • zmniejsza bóle sercowe;
  • bardzo wyraźnie zmniejsza ryzyko zgonu w wyniku zawału serca.
  • ... i sporo więcej - o czym dalej.

Przy tym:

  • ta substancja jest całkowicie bezpieczna.

W dużych ilościach występuje w przyrodzie, w glebach. Przyspiesza wzrost roślin. Dzięki niej słabe roślinki zamieniają się w mocne i wytrzymałe rośliny.

Duże ilości tej substancji występują w powszechnie spożywanych warzywach, rosnących w ogródkach warzywnych w Europie.

Przemysł farmaceutyczny się nie mylił.

Ta substancja daje tyle korzyści, że firmy farmaceutyczne dyskretnie dodają ją do wielu bardzo drogich i bardzo rentownych leków.

Podbudowuję zaciekawienie dalej (za biuletynem Poczty Zdrowia 1.12.17):

Używają tej substancji w bardzo drogich lekach na choroby serca, na nadciśnienie, na stres.

Ale oczywiście na ulotkach dołączonych do tych leków nie zdradzają tego cennego sekretu.

Państwowe instytucje zdrowotne podtrzymują tę zadziwiającą ciszę.
[na szczęście, niektórzy naturoterapeuci oraz sportowcy przełamali tę ciszę, przynajmniej w swoich środowiskach]

Jednak co zaskakujące i NIEWIARYGODNE, ALE PRAWDZIWE, państwowe instytucje ds. zdrowia w krajach europejskich od dekad prowadzą intensywne kampanie ostrzegające ludzi przed tą substancją, która przecież jest tak dobra dla zdrowia...

Nie mówię o żadnej teorii spiskowej. Podaję niepodważalny fakt i za chwilę to wykażę.

Kampania, o której mówię, jest na tyle głośna, że na pewno o niej słyszałeś.

Wystarczy wypowiedzieć jej nazwę, aby w umysłach ludzi pojawiły się okropne obrazy katastrof sanitarnych i ekologicznych.

– Dlaczego?

– Dlatego, że naukowcy i dziennikarze regularnie w ten sposób o tym mówią... Ostrzegają społeczeństwo...
Istnieją nawet stowarzyszenia, które domagają się jeszcze większych zaostrzeń i zakazów.
*

Lekarze, którzy odkryli tę substancję, otrzymali Nagrodę Nobla. Jednak większość ludzi o tym nie wie.

noblści

Jednak lekarze wiedzą o tym doskonale, ponieważ Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny w roku 1998 została uroczyście przyznana trzem naukowcom, którzy odkryli korzystny wpływ tej substancji na układ sercowo-naczyniowy i przeciwdziałanie nadciśnieniu płucnemu. Tymi naukowcami są: Robert F. Furchgott i jego współpracownicy Louis Ignarro i Ferid Mural.

Nie znasz tych nazwisk? Wcale mnie to nie dziwi.

Państwowe instytucje zdrowotne we Francji i w innych krajach Europy zachowują się dokładnie tak, jak gdyby nic się nie stało. Ta cisza trwa od prawie 20 lat.

Nadciśnienie i choroby sercowo-naczyniowe nadal są przyczyną śmierci ponad 150 tysięcy ludzi każdego roku we Francji [na świecie to główny powód zgonów]. To liczba porównywalna z liczbą mieszkańców dużego miasta. W Polsce powodem aż 46% wszystkich zgonów są choroby kardiologiczne.

Mogę Cię zapewnić, że chodzi o zwykłą substancję odżywczą, zupełnie naturalną. Jest nie tylko niezbędna dla zdrowia, ale także poprawia możliwości fizyczne, bez żadnego wysiłku.

------

Chodzi o tlenek azotu (NO).
Azot - wiadomo, to główny składnik powietrza (stąd tytuł artykułu), ale co wiesz o jego tlenku?

Tlenek azotu jako związek chemiczny odkryty został, podobnie jak tlen, w 1770 roku przez Josepha Priestleya. Badania nad biochemią NO zaczęły się natomiast dopiero w 1977 roku, kiedy stwierdzono, że NO jest aktywnym metabolitem takich związków rozszerzających naczynia krwionośne jak nitrogliceryna i nitroprusydek sodu.

O tym związku było już sporo w artykule Czekolada i kakao, ale mogłeś tego nie zauważyć, bo tytuł odwracał uwagę...(jednak polecam, bo znajdziesz tam informacje uzupełniające).

Zanim przejdziemy do szerszego omówienia - przytoczę to, co oficjalnie wiadomo z wikipedii. Niewiele tego - jak zasugerowano wyżej - jakby pomniejszało się znaczenie tego związku.

Hasło Znaczenie biologiczne tlenku azotu:
Jest związkiem o dużej aktywności biologicznej. Spełnia wiele ważnych funkcji fizjologicznych u ssaków (również u człowieka). Ze względu na niewielkie rozmiary cząsteczki i lipofilowość, tlenek azotu łatwo przenika przez błony biologiczne bez pośrednictwa układów transportujących.

W organizmie tlenek azotu powstaje z grupy guanidynowej z L-argininy w reakcji katalizowanej przez kilka izoform enzymu syntazy tlenku azotu (NOS). W reakcji konieczna jest obecność tlenu cząsteczkowego i kofaktorów: NADPH, FAD, tetrahydrobiopteryny (BH4).

--------

Jako motto dalszej części:

“Tlenek azotu jest najważniejszą sygnalizującą cząsteczką w naszym organizmie. Jestem przekonany, że całkiem dosłownie jest to cząsteczka życia”
—Dr Abbas Qutab, MD, Ph

Zanim odkryto, że tlenek azotu jest produkowany w organizmie, istniało określenie na nieznany związek powodujący rozkurcz mięśniówki gładkiej – śródbłonkowy czynnik rozluźniający (EDRF – Endothelium-derived relaxing factor), który później okazał się być tlenkiem azotu.

W JAK SPOSÓB SAMI WYTWARZAMY TLENEK AZOTU?
Nasze ciało potrafi otrzymać tlenek azotu na dwa sposoby.

Po pierwsze, pozyskuje go z azotanów spożywanych wraz z żywnością bogatą w ten składnik lub wraz z wodą z kranu.
W owocach jest go niewiele, za to niektóre warzywa, zwłaszcza liściaste (np. szpinak, sałata, rukola) mają go sporo, nawet do 4000 – 5000 mg na kilogram. Po spożyciu azotany wchłaniane są w górnym odcinku jelita i trafiają do krążenia krwi. Stamtąd zostają pobrane przez gruczoły ślinowe i trafiają do śliny. W jamie ustnej znajdują się więc po raz drugi. Tu, pod wpływem enzymów wytwarzanych przez bakterie wchodzące w skład flory jamy ustnej, azotany zostają przekształcone w azotyny.
Gdy znajdą się w kwaśnym środowisku żołądka, zachodzi kolejna reakcja chemiczna, w wyniku której powstaje tlenek azotu. Ewentualny nadmiar azotanów organizm usuwa wraz z moczem.
Znane są także suplementy  farmaceutyczne używane zwłaszcza przez sportowców.

Po drugie, równolegle, organizm wytwarza tlenek azotu z aminokwasu o nazwie arginina (aminokwasy to elementy budujące białka). Ponieważ ten tlenek jest bardzo nietrwały, szybko wraca z powrotem do postaci azotanu i azotynu, które służą jako zapasy, uruchamiane w zależności od potrzeb. Aby zaszła taka wewnętrzna produkcja tlenku azotu, muszą pojawić się określone warunki, np. gdy człowiek znajdzie się w środowisku o niskiej zawartości tlenu. Jak w Tybecie. Jednak ten mechanizm u każdego człowieka słabnie wraz z wiekiem – nie funkcjonuje prawidłowo u osób cierpiących na choroby serca i nadciśnienie tętnicze. Czy aby to zrekompensować, wystarczy zwiększyć spożycie azotanów w żywności? O tym dalej  (w podpunkcie Skąd brać azotany).

Zebrałem wiadomości o NO z paru źródeł i przedstawiam ważniejsze urywki w formie jako tako uporządkowanej, to jednak powoduje, że pewne dane po części się powtarzają. Nie wyczerpuje to, oczywiście, tematu ale potraktuj te informacje jako wstęp.

Tlenek azotu to gaz reaktywny naturalnie wytwarzany w naszym organizmie. Jest on najważniejszą cząsteczką sygnalizującą wpływającą na szereg funkcji fizjologicznych, takich jak krążenie, stany zapalne, szybkie przekazywanie impulsów nerwowych Tlenek azotu uwalniany jest w organizmie z białek oraz małych peptydów w jelicie cienkim, a wchłaniany wraz z innymi aminokwasami do systemu krążenia dostaje się do każdej komórki w organizmie. 

Szybkie podsumowanie funkcji i zarazem  korzyści jakie daje tlenek azotu w organizmie:

  • kontrola obiegu krwi, regulacja napięcia naczyń krwionośnych i co za tym idzie ciśnienia tętniczego krwi

  • poprawa krążenie rozszerzając arterie zwiększając ilość krwi, tlenu i składników odżywczych dostających się do mięśnia sercowego

  • zmniejszenie ryzyka tworzenia się skrzepów, przez uniemożliwienie płytkom krwi przyklejanie się do siebie lub do ścianek naczyń krwionośnych, kontrolowanie komórek śródbłonka naczyń krwionośnych

  • poprawa wymiany wiadomości między komórkami nerwowymi, w obwodowym układzie nerwowym działa jak neurotransmiter; zwiększenie reakcji komórek nerwowych - wzrost koncentracji i czujności

  • regulacja działalności mózgu, w ośrodkowym układzie nerwowym pełni funkcję neuromodulatora (wpływ m.in. na pamięć)

  • regulacja motoryki przewodu pokarmowego, co daje lepsze przenoszenie substancji odżywczych oraz skuteczniejsze usuwanie produktów końcowych przemiany materii (odprowadzanie substancji szkodliwych)

  • funkcje neuroendokrynne - przenoszenie hormonów

  • uczestnictwo w funkcjach układu oddechowego

  • wpływ na wiele mechanizmów immunologicznych

  • poprawienie funkcji seksualnych (np. bierze udział w procesie erekcji członka)

  • ulga od bólu związanego z zapaleniem stawów

  • Najnowsze wyniki badań donoszą, iż tlenek azotu odgrywa również bardzo ważną rolę W ZAPOBIEGANIU I LECZENIU CHORÓB NOWOTWOROWYCH (RAKA) oraz chorób układu nerwowego (m.in. Sclerosis Multiplex, neuralgiach, chorobie Parkinsona,  stwardnieniu rozsianym).

A najkrócej i prosto - dzięki NO mamy:

• Wyższy poziom energii
• Zdrowe serce
• Lepszy system odpornościowy
• Lepsze zdrowie seksualne
• Zrównoważony poziom cukru we krwi.

Korzystaj z dobroczynnych właściwości tej substancji, dzięki której możesz uniknąć zawału serca lub udaru mózgu!

Istnieje ryzyko, że Twoi przyjaciele, rodzice, bracia lub siostry mogą się kiedyś znaleźć w karetce na sygnale z powodu zawału serca lub udaru mózgu, który może prowadzić do śmierci lub ciężkiej niepełnosprawności.

Ty jednak możesz w dużym stopniu przyczynić się do zmniejszenia ryzyka takiego zdarzenia. Wystarczy, że każdego dnia będziesz wypijać szklankę zwykłego soku z warzywa zawierającego dużo tej „zakazanej” substancji.

Azotany: dawniej demonizowane, czy będą zalecane w przyszłości?

Zawartość azotanów w wodzie i przetworzonej żywności jest rygorystycznie monitorowana, odkąd pojawiły się podejrzenia, że związki te mogą być rakotwórcze i toksyczne dla niemowląt. Jednak najnowsze badania pokazują coś odwrotnego – że azotany mogą być wyjątkowo korzystne dla zdrowia. Przed długi czas odradzano ich stosowanie, jednak w przyszłości być może będą masowo zalecane.

TLENEK AZOTU, CENNY GAZ DLA NASZEGO ORGANIZMU

Azotany nie oddziałują na naszą fizjologię bezpośrednio,  powstaje z nich niezbędny składnik, jakim jest tlenek azotu (NO).
To gaz biorący udział w wielu procesach w organizmie.

Rola azotanów w organizmie jest więc tak duża, że zaczęto z nich wytwarzać leki, które odgrywają podstawowe znaczenie we współczesnej kardiologii. Zwłaszcza nitrogliceryna jest z powodzeniem stosowana w medycynie ratunkowej w razie zawału serca. [To triazotan glicerolu. Stosowanie triazotanu pozwoliło w dużym stopniu zmniejszyć liczbę zgonów z powodu zawału serca. Jednak warto zauważyć, że korzyści dla zdrowia uzyskamy przede wszystkim poprzez azotany i tlenek azotu oferowane przez naturę].

Nie demonizujmy wpływu azotanów na środowisko naturalne.

Podobnie jak ludzie, rośliny również potrzebują składników odżywczych do prawidłowego wzrostu – azotu, fosforu, potasu itd. Zawartość tych minerałów w glebie jest bardzo różna w różnych rejonach świata. Na niektórych glebach lepiej więc będą rosły określone zioła, mchy, glony, krzewy. Wśród wszystkich minerałów azot (w naturze obecny w formie azotanów) pełni rolę „naturalnego hormonu wzrostu”. Rolnicy nawożą pola obornikiem dlatego, że zawiera dużo azotanów, dzięki którym rośliny mogą rosnąć. Wraz z wodą deszczową te substancje spływają do rzek, a tam ułatwiają wzrost glonów. Glony konsumują bardzo dużo tlenu, więc w wodzie, gdzie jest ich dużo, spada zawartość tlenu, co może prowadzić do śmierci innych gatunków, np. ryb. Azotany nie są więc trucizną dla ekosystemu. To ich nadmierna ilość sprawia, że może dojść do rozregulowania wzrostu niektórych roślin, a przez to do określonych problemów w środowisku naturalnym.

Skąd brać azotany i argininę [patrz dalej] w sposób naturalny?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Także naturalne suplementy jak Polinesian Noni. Patrz  informacje w książce POLINEZYJSKI OWOC NONI. LECZNICZE KORZYŚCI DLA ZDROWIA); jest doskonałym zamiennikiem farmaceutycznego tlenku azotu.

Jak wspomniano - codzienne picie soku z czerwonych buraków zapewnia dobre uzupełnienie potrzebnych azotanów.

W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań nad wpływem spożywania azotanów na zdrowie.
Wykazano, że u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, które codziennie przez 8 tygodni spożywały 250 ml soku z czerwonych buraków, o 8 mm Hg obniżyło się ciśnienie skurczowe (pierwsza liczba), a ciśnienie rozkurczowe (druga liczba) o 4 mm Hg 3. To nie są nieznaczne wyniki.
Uznaje się bowiem, że każde podniesienie ciśnienia tętniczego o 2 mm Hg zwiększa ryzyko zgonu z powodu choroby serca o 7% i ryzyko udaru mózgu o 10%.
Wyniki uzyskane w tym badaniu są zbliżone do efektów klasycznego leczenia farmakologicznego. Jednak, podobnie jak w przypadku leków, aby efekt się utrzymał, sok z buraków trzeba pić codziennie.
Wśród osób niechorujących na nadciśnienie, które spożywały najwięcej warzyw bogatych w azotany, ryzyko powstania nadciśnienia było niższe o 47% 4.

JEŚLI SPOŻYWASZ AZOTANY, NIE POPEŁNIJ TEGO BŁĘDU!

Ale uwaga! Aby uzyskać taki korzystny wpływ na zdrowie, spożyte azotany muszą zostać przekształcone w tlenek azotu w jamie ustnej, a taki proces może zajść wyłącznie wtedy, jeśli mamy na tym odcinku przewodu pokarmowego zdrową i zróżnicowaną florę bakteryjną. Osoby palące lub osoby stosujące antyseptyczne płyny do płukania jamy ustnej w mniejszym stopniu mogą przekształcać azotany, a w związku z tym mają wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – nawet jeśli jedzą warzywa 5!
Powyższe informacje rzucają dodatkowe światło na pozytywny wpływ spożywania dużej ilości warzyw na stan układu sercowo-naczyniowego. Zazwyczaj te korzyści przypisywane są wyłącznie antyoksydantom zawartym w warzywach. Tymczasem owe korzyści mogą być efektem działania przede wszystkim azotanów przekształconych w tlenek azotu, a polifenole i witamina C są tylko pomocnikami, które ten proces ułatwiają 6.

W cytowanym biuletynie omówiono też stosowanie azotanów jako sposób na candidę i podobne zakażenia, ponieważ azotany zawarte w żywności pomagają także chronić organizm przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Dowody pośrednie na dobrodziejstwo tlenku azotu i zastosowania sportowe

Tybet to najwyższa wyżyna na świecie. Zlokalizowany jest na wysokości średnio 4900 m n.p.m., otoczony najwyższymi górami świata. Ciśnienie atmosferyczne na tej wysokości jest tak niskie, że powietrze zawiera bardzo mało tlenu.
Na Wyżynie Tybetańskiej jest o 45% tlenu mniej niż na obszarze nad brzegiem morza. Skutki tego są dla człowieka natychmiastowe: przyjeżdżając do Tybetu, szybko się męczymy, brakuje nam tchu, nawet podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności. Jednak Tybetańczyków to nie dotyczy…

Nam na ich miejscu brakowałoby tchu, nawet przy wykonywaniu prostych czynności, a oni są w stanie przenosić ciężkie ładunki, maszerować godzinami, podobnie jak sąsiadujący z nimi Szerpowie z Nepalu, wykorzystujący ten sam sekret prozdrowotny.

Tybetańczycy przystosowali się fizjologicznie do środowiska, w jakim żyją. Ich organizmy zdecydowanie lepiej transportują i wykorzystują dostępny tlen. W składzie ich krwi jest coś ciekawego: poziom azotanów jest 9–10 razy wyższy niż u nas 1!
Azotany poprawiają przepływ krwi, a więc także dopływ tlenu do tkanek. Te właściwości azotanów skłoniły grupę badaczy do przeprowadzenia następującego badania.
Podali ochotnikom wysoką dawkę azotanów (w postaci soku z czerwonych buraków, warzywa zawierającego duże ilości tych związków), aby sprawdzić, czy lepiej zniosą przejście z miejsca położonego 1370 m. n.p.m. w miejsce na wysokości 3700 m. n.p.m. Doświadczenie zakończyło się sukcesem: grupa uczestników zaaklimatyzowała się do niedoboru tlenu i nie doświadczyła choroby wysokościowej 2. Spojrzenie na azotany przez pryzmat korzyści może się wydawać zaskakujące. Od wielu dekad uważano je za zanieczyszczenia zagrażające naszemu zdrowiu, których obecność w wodzie kranowej jest odzwierciedleniem zbytniej ekspansji rolnictwa intensywnego. Tymczasem aktualne dane pokazują, że azotany nie są szkodliwe dla zdrowia. A nawet dają wiele pozytywnych efektów. Dlatego część naukowców uważa, że można je uznać za niezbędne składniki naszego żywienia. Część leków używanych w kardiologii ma w składzie azotany.

Lepsze wyniki sportowe

Skoro wiemy, że Tybetańczycy dzięki azotanom lepiej znoszą niską zawartość tlenu, co się stanie, jeśli podamy je sportowcom? W wielu doświadczeniach podejmowano próbę odpowiedzi na to pytanie. Zazwyczaj polegały one na codziennym spożywaniu soku z buraków (od 250 do 500 ml dziennie). Wyniki były wyraźne: azotany poprawiają zużycie tlenu.
Sportowcy uprawiający sporty wytrzymałościowe mogą wówczas biec dłużej, odczuwając mniej zmęczenia 9–11.
To potwierdza zasadność spożywania warzyw przez sportowców. Jeśli chcą jeszcze bardziej poprawić swoje wyniki, mogą codziennie pić soki warzywne (lepiej unikać soków owocowych, ponieważ cukier w nich zawarty zbyt szybko trafia do krwi).

Przypisy do tej części - wg Naturalnie zdrowym być  1/2018.

1. S. C. Erzurum et al. Higher blood flow and circulating NO products offset high-altitude hypoxia among Tibetans. Proc Natl Acad Sci U S A. 2007 Nov 6; 104(45): 17593–17598.
2. Bakker E et al. Acute dietary nitrate supplementation improves arterial endothelial function at high altitude: A double blinded randomized controlled cross over study. Nitric Oxide. 2015 Aug 29;50:58-64.
3. Vikas Kapil et al. Dietary nitrate provides sustained blood pressure lowering in hypertensive patients: a randomized, phase 2, double-blind, placebo-controlled study. Hypertension. 2015 Feb; 65(2): 320–327.
4. Golzarand M. Consumption of nitrate-containing vegetables is inversely associated with hypertension in adults: a prospective investigation from the Tehran Lipid and Glucose Study. J Nephrol. 2016 Jun;29(3):377-84. doi: 10.1007/s40620-015-0229-6. Epub 2015 Sep 3.
5. Vikas Kapil et al. Physiological role for nitrate-reducing oral bacteria in blood pressure control. Free Radic Biol Med. 2013 Feb; 55: 93–100. doi: 10.1016/j.freeradbiomed.2012.11.013.
6. Ajay Machha, Alan N Schechter. Inorganic nitrate: a major player in cardiovascular health benefits of vegetables? Nutr Rev. 2012 Jun; 70(6): 367–372.
...
9. Larsen FJ et al. Dietary inorganic nitrate improves mitochondrial efficiency in humans. Cell Metab. 2011 Feb 2;13(2):149-59. doi: 10.1016/j.cmet.2011.01.004.
10. Wylie LJ, Mohr M, Krustrup P et al. Dietary nitrate supplementation improves team sport-specific intense intermittent exercise performance. Eur J Appl Physiol. 2013 Jul;113(7):1673-84.
11. Lansley KE, Winyard PG, Fulford J et al. Dietary nitrate supplementation reduces the O2 cost of walking and running: a placebo-controlled study. J Appl Physiol (1985). 2011 Mar;110(3):591-600.
-----

NO jest znane wśród sportowców, a właściwie substancja L-arginina, która tlenek azotu uwalnia w ciele.
Poprawia to wytrzymałość komórek mięśniowych na większe obciążenia oraz umożliwia zwiększenie masy mięśniowej.
O tym np. tutaj http://www.fabrykasily.pl/suplementy/czym-jest-arginina.

Warto może spojrzeć na historię jaka się z tym wiąże. Przykładowo wg tego wywiadu  w którym dr Alexander Schauss mówi o L-argininie i tlenku azotu - (video)  https://youtu.be/krZYKBuB9gc.
Wideo ma polskie napisy, ale ponieważ znalazłem je kiedyś najpierw w wersji angielskiej, poniżej podaję moje przybliżone tłumaczenie z tamtej wersji - może też się przyda:

Dobrze Alex, co to jest L-arginina?
L-arginina jest fascynującym względnym aminokwasem, przy czym nazywanie go względnym lub warunkowym bierze się stąd,  że  w przeciwieństwie do innych aminokwasów, które są niezbędne lub nieistotne, ten zależy od twojego zdrowia.
Twoja nerka może produkować tylko tyle l-argininy naraz ile trzeba, bo istnieje stosunek ograniczający aminokwasy o nazwie  L-cytrulina i L-cytrulina zamieniane w L-argininę z określoną prędkością. Tak się dzieje, jeśli masz na przykład oparzenie lub infekcję lub inne ciężkie obrażenia, wtedy twoje ciało nie może nagle wyprodukować  wystarczającą ilość  aniny z L-cytruliny, więc jesteśmy bardzo uzależnieni od  diety. Dla L-argininy problem wtedy jest taki, że jest dużo ludzi, którzy nie jedzą prawidłowej żywności lub nie jedzą jej w  prawidłowych połączeniach poszczególnych produktów spożywczych, które są bogate w l-argininę, i w rezultacie wciąż brakuje im L-argininy. To wtedy suplementacja L-argininą staje się bardzo ważna.

Co jest jej rolą w ciele - jest tyle rzeczy, które wiemy o L-argininie od 1992 roku z artykułu, który uważany jest za premierę jej tematu w naukowym na świecie, opublikowanym przez Amerykańskie Stowarzyszenie  naukowców. W tej konkretnej publikacji ogłoszono L-argininę jako cudowną cząsteczkę lub cząsteczkę roku 1992 r. Powodem było dużo badań ujawnionych przez naukowców w University of Texas i stanowym uniwersytecie w Nowym Jorku a także na przez UCLA (na uniwersytecie kalifornijskim w Los Angeles). Zaczęto pokazywać że L-arginina jest absolutnie niezbędna w funkcjach sercowo-naczyniowych, że ​​ faktycznie jest gazem a nie związkiem chemicznym, jak zwykle myśleliśmy, że krąży w całym ciele i zwiększa zdolność organizmu do reagowania w naprawie tkanek.
Wszystko dzieje się szybciej. ...
L-arginina pobudzała zdolność organizmu do poruszania molekułami i robiła to przez coś zwanego sygnalizacją i to był wielki przełom w rozumieniu procesu.
Ci lekarze zorientowali się, że ten gaz faktycznie wysyłał sygnały między inne komórki i te komórki teraz reagowały w sposób, w jaki im się przypisuje - czy są w układzie odpornościowym czy w trakcie naprawiania uszkodzenia. Jak na przykład by zastąpić uszkodzone komórki nowymi komórkami, które nie zostały uszkodzone. W wyniku czego w 1998 wszyscy trzej lekarze -profesorowie zdobyli Nagrodę Nobla w medycynie i fizjologii i od  tego momentu entuzjazm związany z L-argininą i tlenkiem azotu naprawdę zaczął być bardzo bardzo poważny. Odtąd wiele firm zaczęło się zastanawiać jak możemy zwiększyć ilość tlenku azotu z L-argininy, ponieważ to jest ten gaz, który ułatwia  normalne uzdrawianie w ludzkim ciele.  ...

To jedna z bardzo wielu cech  L-argininy, moglibyśmy  dosłownie o tym mówić przez cały dzień, więc spróbujemy zrobić pewien rodzaj podsumowania.
Pomyśl o jednym z najważniejszych atutów L-argininy - to jej zdolność do pozbycia się produktu odpadowego o nazwie amoniak. Amoniak jest toksyczny w ludzkim ciele.  Uwalniamy w nim cały czas azot ponieważ tworzymy tkanki i rozkładamy je, a kiedy rozkładasz tkankę, to uwalniasz  azot i ten azot w połączeniu z wodorem tworzy właśnie amoniak, którego nasze ciało musi pozbyć się regularnie. L-arginina pomaga pozbyć się tego odpadu, więc to jest bardzo ważna funkcja dla L-argininy, bez tego zostalibyśmy zatruci, co w końcu może doprowadzić do śmierci. Potrzebujemy tej L-argininy - to naprawdę bardzo ważne. Inne działanie L-argininy to  pomaganie ciału w tworzeniu trzech innych aminokwasów: kreatyny, L prolene i L glutaminianu, które także są bardzo ważne. Kiedy myślimy o kreatynie, to o jej zdolności do dostarczania energii mięśniowej, więc jest to ważne dla mięśni i także do układu nerwowego. To jedna ważna rzecz. L prolean jest ważny dla gojenia się ran, ale także, interesująco, do syntezy kolagenu. Myślimy dużo o kolagenie, lekarze mówią np. jak możemy zwiększyć ilość kolagenu i twoje zmarszczki znikałyby.
Cóż, jest jeszcze inna duża rola  - amina pomaga syntetyzować ten kolagen, którego potrzebujemy, czy to dla naszych włosów, dla  stawów, skóry, więc to również odgrywa tę rolę.
Wtedy L-glutamina nazywana jest ekscytowanym neuroprzekaźnikiem (?, - excitatory amino acid excitatory neurotransmitter) pobudzającym aminokwas, i dlatego jest bardzo zaangażowana w metabolizm energii i wsparcie dla konkretnej funkcji mózgu, gdy występują zdarzenia poznawcze, których jest dużo w lewej półkuli mózgu.  Np. takie procesy  jak próby zrozumienia logiki języka, logiczne rozumowanie, umiejętności obliczeniowe, dociekania naukowe. Wszystkie te poznawcze procesy są potrzebne, kiedy chodzimy do szkoły i gdy radzimy sobie dobrze na testach, dla uczenia się i dla pamięci, więc są one naprawdę ważne.
Kolejna fascynująca sprawa z  l-argininą to jej zdolność do stymulowania ludzkiego hormonu wzrostu a także innego hormonu o nazwie L Pro prolaktyna.  Prolaktyna i  hormon wzrostu człowieka są naprawdę bardzo ważne i zaczynamy podejrzewać, że zwiększona ilość hormonu wzrostu człowieka odgrywa rolę we ograniczaniu starzenia i pomaga wspierać długowieczność ludzi.
Tak więc, gdy zaczynasz widzieć te  wszystkie różne rzeczy, które robi L-arginina, to widzisz  jak jest  niewiarygodnie ważna dla człowieka. ...
Fascynujące jest też znaczenie dla naszego życia seksualnego, dla zdolności reagowania i funkcji seksualnych.
Przeprowadzono wiele badań L-argininy w tym obszarze. Jedną z rzeczy, które teraz rozumiemy, to że L-arginina jest tym, co zwiększa i wspiera produkcję tlenku azotu, który jest przy okazji technicznie niczym  więcej niż azot i tlen.
Wzór na tlenek azotu to NO, co  wygląda jak słowo, więc czasami nie jest to preferowany sposób, aby używać go w piśmie, ale tlenek azotu naprawdę jest niesamowity.
Spełnia rolę w rozszerzaniu naczyń mikronaczyniowych lub co nazywamy też vasodilatation. Gdy to nastąpi w seksualnych regionach narządów płciowych, co naprawdę występuje, to  wtedy  łapiemy azot z L-argininy, dokładniej atom azotu, a następnie przyjmujemy atom tlenu, który również krąży we krwi cały czas. Połączenie tych dwóch tworzy tlenek azotu, i teraz, gdy tlenek azotu jest dostępny pozwala by obszar, który jest zaangażowany w podniecenie seksualne lub stymulację seksualną mógł nagle wzrosnąć, ponieważ jest po prostu zrelaksowany i nagle pojawia się potężny przepływ krwi, który się zwiększa. Kiedy to wpływa na pochwę, łechtaczkę,  penisa, wszystkie te obszary mogą być bardzo  pobudzone. Dlatego są powody dla których L-arginina została powiązana z lepszą reakcją seksualną zarówno dla mężczyzn i kobiet.

A propos ostatniego wątku związanego ze sprawnością seksualną.

W leczeniu dysfunkcji erekcji, przepisywane są często leki farmaceutyczne w postaci syntetycznej. Szkoda zatruwać swoją wątrobę i cały organizm.
Dobrze jest rozumieć to i wiedzieć, że tlenek azotu, znacząco poprawia krążenie rozszerzając arteria, co prowadzi do zwiększonego przepływu krwi, a zatem poprawia ukrwienie różnych narządów.
Wiele dysfunkcji seksualnych u kobiet i mężczyzn, jest przyczynowo powiązanych z nieprawidłowościami funkcji krążenia, spowodowanymi obniżoną produkcją tlenku azotu w organizmie.
Więcej o tym:
 http://www.faceci.com.pl/noni_erotyka.htmlhttp://www.noni.com.pl/seks.html.

U sportowców, dodatkowa suplementacja argininą jest niezbędna, gdy chcemy zwiększyć produkcję tlenku azotu. Dzięki zwiększonej produkcji NO, komórki mięśni gładkich naczyń krwionośnych rozkurczają się, następuje efekt wazodylatacji, a co za tym idzie zwiększa się przepływ krwi i natlenienie. Działanie wolumizerów komórkowych to przede wszystkim zwiększenie przekroju żył i tętnic wskutek rozkurczu mięśni gładkich naczyń krwionośnych, zwiększona ilość i objętość krwi zwiększa jej natlenienie. Pozwala to u sportowców na większą wytrzymałość. Taką kurację, stosuje się przy długotrwałym wysiłku.

Jeśli jesteś sportowcem i chcesz, aby twój organizm odpoczął od chemicznych formuł tlenku azotu, zastąp go np. sokiem z liofilizowanego owocu NONI, który idealnie reguluje poziom tlenku azotu we krwi i nie uzależnia. (Może też być alternatywą dla regeneracji po używaniu leków sterydowych i dla oczyszczania wątroby z tych leków).

Ale to nie wszystko - także właściwy sposób oddychania stabilizuje produkcję i zużycie tlenku azotu. Oddychanie ustami nie pozwala na to.
Jak pisaliśmy w artykule O nosie:

Oddychanie przez nos pomaga ciału wyprodukować i wykorzystać tlenek azotu. Organizm produkuje ją między innymi w jamie nosowej. Wdech i wydech przez nos zapewnia właściwą mieszankę powietrza, jaka potem dociera do płuc.
Wydech przez usta tłumi formowanie się tej mieszanki, w efekcie zmniejsza wykorzystanie tlenku azotu. Należy temu zapobiec, oddychając przez nos.
Dlatego, np. dla wydolności biegaczy bardzo niekorzystne jest oddychanie ustami.

Na polskim rynku ukazała się książka na temat tej niezwykłej metody pt. „Zamknij usta” P. McKeown.

Inne źródła

Życiodajny tlenek azotu i jego wpływ na organizm ludzki http://renatazarzycka.pl/2013/01/zyciodajny-tlenek-azotu-organizm-ludzki/
http://www.noni.com.pl/tlenekazotu.html
http://www.noni.com.pl/tlenek_azotu3.html
http://www.noni.com.pl/serce.html
http://www.czytelniamedyczna.pl/13,zastosowanie-tlenku-azotu-w-leczeniu-dzieci-z-krytycznym-nadcisnieniem-plucnym-p.html
http://live4x-polish.tk/articles.php?id=10761
...

Zastrzeżenie

Zastosowanie tlenku azotu u większości ludzi nie powoduje skutków ubocznych, jednak w przypadku przedawkowania, może do nich prowadzić. Skutki uboczne tlenku azotu:  problemy z oddychaniem, alergia np. w postaci wysypki, pokrzywki lu świądu, duszność, zagrażające życiu powikłania astmy, nagłe dreszcze, pocenie się, drżenie, wymioty i omdlenia. W niektórych przypadkach, stosowanie tlenku azotu prowadzi do ognisk opryszczki, rozszerzenia naczyń i krwawienia.
 

Przy okazji jeszcze z wikipedii o innym związku azotu, który kiedyś omówimy osobno:

Tlenek diazotu, podtlenek azotu (nazwa Stocka: tlenek azotu(I); wzór: N2O) – nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków azotu, w którym azot jest na formalnym stopniu utlenienia I. W rzeczywistości atomy azotu są nierównocenne i związek ten można uznawać za azotek i tlenek azotu(V). Podtlenek azotu stosuje się do znieczulania anestezjologicznego (tzw. gaz rozweselający).

Podtlenek azotu jest powszechnie wykorzystywany jako jeden ze składników znieczulenia ogólnego złożonego, a także (głównie na Zachodzie) do znieczulenia w stomatologii. W mieszaninie z tlenem w stężeniu do 70% jest nośnikiem innych ogólnych środków anestetycznych (sam ma słabe działanie znieczulające). Stosuje się go również w połączeniu z dożylnymi lekami znieczulającymi, opioidami i lekami zwiotczającymi (podtlenek azotu praktycznie nie działa zwiotczająco na mięśnie). Ma silne działanie nasenne.

Podtlenek azotu jest dopuszczony do użytku jako dodatek do żywności. Jest doskonale rozpuszczalny w tłuszczach, co wykorzystano w przemyśle spożywczym do tworzenia piany, szczególnie z bitej śmietany w sprayu. Wypełnia się nim również opakowania zawierające łatwo psujące się produkty (np. chrupki ziemniaczane). Na liście dodatków spożywczych legalnie dopuszczonych w Unii Europejskiej, tak zwanej liście E, posiada numer E942.

Na koniec jeszcze parę słów o samym azocie (wg Iwana i Ludmiły Nieumywakin z książki ENDOEKOLOGIA ZDROWIA).

"Profesor M.l. Wolskij ze swoim synem Eugeniuszem udowodnili, że Lavoisier pomylił się, mówiąc o niemożliwości przyswajania azotu z powietrza przez żywe organizmy.  W wyniku przeprowadzonych ba dań udowodniono, że azot przyswajany jest w organizmie przy pomocy specjalnych drobnoustrojów znajdujących się w tchawiczo-oskrzelowym odcinku płuc i w jelitach, na podobieństwo bakterii azotowych gleby. Odkryto, że związki zawierające azot w organizmach zwierząt i ludzi mogą rozkładać się do azotu cząsteczkowego i można go nawet wydychać więcej niż wdychać. Wynika z tego, że my nie tylko oddychamy azotem, a również żywimy się nim, tylko nie tym atmosferycznym, a związanym z białkami. W tym również kryje się jedna z przyczyn nierozumnego gospodarowania na ziemi: stosowania chemicznych nawozów azotowych, co, oprócz wyniszczenia gleby, zatrucia wszystkiego co żyje, z człowiekiem włącznie, nic dobrego nie daje. Dlatego naświetlanie ultrafioletem ziemi i wody przy pomocy urządzeń rekomendowanych przez nas, pozwala bez jakichkolwiek nawozów mineralnych uzyskać plony z każdych upraw 1,5-2 razy większe: ma miejsce naturalna aktywacja bakterii azotowych i przechodzenie azotu z powietrza i gleby do produktu. Do tej pory odkrycia  Wolskich nie bierze się pod uwagę, ponieważ pociąga ono za sobą przewrót w wielu dziedzinach naukowych". [pisane w 2000 r.]

---

* Pewnym uzasadnieniem są dwie główne obawy odnośnie wpływu azotanów na zdrowie człowieka: wzrost ryzyka nowotworów oraz blue baby syndrome.
W cytowanym biuletynie wyjaśniono, że te zagrożenia występują jednak tylko przy specyficznych warunkach, nad którymi można zapanować i które nie powinny przesłaniać innych dobrodziejstw tutaj opisanych.

 

opr. L. Korolkiewicz

Dopisek z 2020 r. - w dobie koronawirusa

Słońce osłabia koronawirusa.
Oprócz znanego faktu, że słońce wspomaga tworzenie witaminy D3 poprzez skórę człowieka a ta witamina ma m.in. wielkie znaczenie w podnoszeniu odporności i faktu, że z kolei, promienie UV zabijają wirusy, to dodatkowo promienie słoneczne wytwarzają tlenek azotu, który ma działanie antywirusowe

O tym jest ta pogadanka dra M. Skoczylasa https://youtu.be/hMpqDPPQmUM .
Czym zastąpić słońce w jesieni?
Suplementacją L-argeniny wspomnianej w naszym artykule (lub cytroliną).

 

 



Wyszukiwarka
lokalna

na dole strony
Także w Komunikaty
_______________

Zapisz się na 
Biuletyn

Zobacz informację
wstępną

(Twoje dane są całkowicie bezpieczne;
za zapis -
upominek > Informacja wstępna)

 _______

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce


Twój System

 

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-20    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                      Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                         
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia > Zastrzeżenie. (patrz też lewy margines).   Powrót do strony głównej.