Podziekowania dla PerfektArt


Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Anty
Inne
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie


Korzystne zmiany żywieniowe

Poniżej przytaczam w całości i w oryginalnym formatowaniu artykuł z Biuletynu Poczty Zdrowia z 4.02.16
Parę przypisów własnych (na końcu) oznaczam gwiazdkami *

 

Wygramy!

Szanowny Czytelniku,

dziennik New York Times ogłosił w niedzielę 8 listopada 2015 r. prawdziwe trzęsienie ziemi w zakresie zwyczajów żywieniowych ludzi1.

Sprzedaż napojów gazowanych spadła o 25% na osobę od 1998 r., głównie wypartych przez wodę.

W tym samym okresie sprzedaż soku pomarańczowego załamała się o 45%. Choć przez wiele lat sok pomarańczowy był przedstawiany jako nieodzowny składnik zdrowego śniadania, ludzie wreszcie zrozumieli, że jest to bomba kaloryczna, która z dietetyką nie ma nic wspólnego.

Sprzedaż płatków śniadaniowych o wysokiej zawartości cukru także spadła o 25% od 2000 r., wypierana przez sprzedaż jogurtu i musli.

Także sprzedaż mrożonych posiłków spadła o 12% w latach 2007–2013. Średnie obroty restauracji McDonald’s także spadają od trzech lat.

Dane te dotyczą konsumentów amerykańskich. Ale wiadomo, że taka sama tendencja obowiązuje po dwóch stronach Atlantyku.

Przemysł rolno-spożywczy zadrżał w posadach i będzie się musiał zreformować, jeśli zamierza dalej istnieć

Zgodnie z niedawnym badaniem, 42% konsumentów w wieku 20–37 lat utraciło zaufanie do wielkich producentów spożywczych, natomiast w pozostałych grupach wiekowych odsetek ten wynosi tylko 18%.

Spożywcze wyroby przemysłowe, pakowane, z odległym terminem przydatności do spożycia, dla wielu stały się synonimem jedzenia śmieciowego, z dodatkiem cukru, tłuszczów kiepskiej jakości i wszelkich innych dodatków.

Najwyższy czas!

Skutek jest taki, że wielcy producenci spożywczy muszą zreformować swoje sposoby działania, by utrzymać się na rynku:

Jedyna nadzieja na utrzymanie się na rynku wielkich producentów spożywczych polega na podjęciu przez nich odważnych decyzji w kwestii zmian składu swoich sztandarowych produktów. Będą musieli mocno obniżyć zawartość cukru w produktach; sprzedawać produkty regionalne i ekologiczne; oferować produkty mniej przetworzone; a także dodawać do swoich produktów więcej warzyw, owoców i innych składników o właściwościach zdrowotnych, według artykułu w New York Times.

Wyniki tej zmiany mentalności konsumentów już teraz widać w supermarketach. Coraz częściej zmuszone są powiększać działy produktów świeżych, których sprzedaż wzrosła o 30% od 2009 roku. Spożycie świeżych warzyw i owoców wzrosło o 10% w ciągu ostatnich pięciu lat.

Produkty ekologiczne sprzedawane bez plastikowych opakowań *

4 listopada 2015 roku, w Paryżu, otwarto pierwszy we Francji sklep, w którym 100% artykułów to produkty ekologiczne, sprzedawane luzem, bez opakowania2.

Wśród 250 artykułów znajdują się świeże owoce i warzywa, warzywa strączkowe (fasola czerwona, soczewica, ciecierzyca), ale także miód, jogurty, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia (virgin), herbata, kawa (do zmielenia na miejscu), wino, a nawet płyn do zmywania.

Konsumentów zaprasza się z własnymi opakowaniami, torbami i koszykami. Zaleta produktów oferowanych luzem polega na tym, że pozwala to na zakup takiej ilości, jakiej potrzebujesz – unikając tym samym nadmiernej konsumpcji.

Wszystkie produkty dobrze widać gołym okiem, a nie na pięknym, lecz zwodniczym zdjęciu na opakowaniu. Dzięki temu unikasz zakupów pod wpływem impulsu, tak uczenie faworyzowanych przez ekspertów od opakowań. Oferowanie artykułów luzem pozwala również na ograniczenie ilości odpadów. No i takie artykuły kosztują 15–20% mniej, przy tej samej jakości.

Wzrost powierzchni upraw ekologicznych

Rolnictwo ekologiczne stanowi jedną z najszybciej rozwijających się obecnie gałęzi rolnictwa na świecie, w tym w szczególności w Unii Europejskiej ze względu na wzrost popytu na produkty ekologiczne. Ostatnie lata charakteryzują się stałą dynamiką wzrostu powierzchni użytkowanej oraz liczby gospodarstw ekologicznych. I ta zwyżkowa tendencja nadal się utrzymuje.

zdjęcie

Dane liczbowe nt. upraw ekologicznych we Francji w 2014 r.

W okresie 2003–2013 liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce wzrosła ponad 11-krotnie: od 2 286 w 2003 r. do prawie 26,6 tys. w 2013 r. Podobny wzrost miał miejsce w innych krajach europejskich.

Zgodnie z danymi dostępnymi w ramach EUROSTAT – w 2012 r. Polska znajdowała się na 3. miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby gospodarstw ekologicznych. Na pierwszym znajdowały się Włochy (43.852 gospodarstwa), a na drugim Hiszpania. Tuż za Polską były takie kraje jak Francja, Grecja, Niemcy i Austria.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że liczba przetwórni ekologicznych w Polsce jest bardzo mała w porównaniu do liczby przetwórni ekologicznych w krajach Europy Zachodniej. W tej kwestii ewidentnie przodują Niemcy, Francuzi i Włosi3.

Zjawisko wzrostu upraw ekologicznych przekłada się na statystyki zdrowotne: zatrzymał się, dotąd nieubłagany, wzrost zachorowań na otyłość i na cukrzycę w Stanach Zjednoczonych.

Dzienna ilość kalorii spożywanych przez dzieci spadła o 9% od 2003 r.4, a wskaźnik otyłości zmniejszył się o 43% w ciągu dziesięciu lat5.

Wygraliśmy bitwę, ale nie wojnę

Byłoby jednak przedwczesne ogłaszać zwycięstwo. Co prawda, wygraliśmy bitwę, ale nie wojnę.

Ja osobiście jestem przerażony widokiem artykułów, które ludzie wykładają na taśmę przy kasie w supermarketach (choć bywam w nich bardzo rzadko).

Podczas gdy ja wykładam jajka ekologiczne, czosnek, kapustę, por, oliwki, sardynki, ser feta, sałatę, jabłka, migdały i gorzką czekoladę, wokół mnie podjeżdżają wózki wypełnione różnokolorowymi opakowaniami krakersów, cukierków, jogurtami owocowymi, wszelkiego rodzaju puszkami, mrożonymi frytkami i pizzą oraz pastami do smarowania pieczywa.

Bez wątpienia ludzie ci spożywają więcej produktów świeżych i ekologicznych niż dziesięć lat temu. Ale długa droga przed nami, bardzo długa.

Za każdym razem mam ochotę zaprosić taką osobę do mnie na jedzenie. Aby mogli zobaczyć na własne oczy, jak przyjemnie jest jeść produkty proste i pełnowartościowe. Że nie jest to wcale droższe, jest równie szybkie, dużo smaczniejsze i korzystniejsze dla zdrowia.

Ale nasze głowy ciągle zaśmiecają przekonania na temat jedzenia. Zresztą, nawet wśród osób starających się właściwie odżywiać zdarzają się różne „wpadki”.

Dziesiątki lat prania mózgów zostawiły po sobie ślady

Reklamowe pranie mózgów przez dziesiątki lat pozostawiło po sobie ślady. Wcześniej wspominałem o osobach, którym wydaje się, że odżywiają się lepiej, ponieważ płatki Cheerios, Nesquik czy Chocapick zastąpiły jogurtem i musli.

Jest to krok w dobrym kierunku, ale mimo wszystko – bardzo mały krok.

W musli i jogurcie jest ciągle zbyt wiele węglowodanów, za to niewystarczająca ilość białka, dobrych tłuszczów **, witamin i minerałów.

To samo w przypadku przekąsek: wydaje nam się, że jesteśmy na dobrej drodze, skoro zastąpiliśmy Marsy i Snickersy ekologicznymi batonikami zbożowymi.

Niestety, batoniki zbożowe, jakkolwiek ekologiczne by nie były, dalej pozostają bombami cukrowymi. Składają się z grillowanych i dmuchanych ziaren zbóż, często połączonych syropem: ich indeks glikemiczny jest bardzo wysoki.

Dobra przekąska to garść orzechów włoskich, laskowych, migdałów, jabłko czy kilka oliwek, pół awokado skropione cytryną, a nawet jajko *** na twardo!

Ale nie: słodzony batonik zbożowy, proszę Cię!

Ile jeszcze czasu będzie potrzeba, by tę bardzo prostą wiedzę przyswoiła większość konsumentów?

Dziesięć lat? Dwadzieścia? Nasz newsletter jest nadal zbyt mało powszechny… czyta je tylko garstka ludzi, najlepiej oświecona, najbardziej zaangażowana elita, powiedziałbym wręcz, że ludzie, którym to jest najmniej potrzebne!

A jak pomóc innym? Nie mam cudownego rozwiązania. Newsletter Poczta Zdrowia jest dostępny nieodpłatnie. Nie wiem, co mogę zrobić więcej... Czy trzeba się zastanowić nad opłacaniem ludzi, żeby nas czytali? Świadomie przejaskrawiam. W takim przypadku, trzeba by jeszcze pozyskać subwencje rządowe, ale nie grozi nam to.

Co zatem robić?

Najlepszym sposobem w zakresie poprawy zwyczajów żywieniowych byłoby, gdyby każdy z nas choć trochę mówił o nich w swoim otoczeniu. Mogę też prosić Cię, Szanowny Czytelniku, abyś zapraszał swoich przyjaciół, by zapisywali się na ten bezpłatny newsletter i korzystali z zawartych w nim informacji.  ****

To ważne: postępując w ten sposób, pomagasz innym, wspierasz naszą misję, ale także pomagasz samemu sobie.

Jeszcze nie widać tego wyraźnie, ale w miarę postępów, zmiany naszych zwyczajów żywieniowych, będziemy wspólnie zmuszali producentów z branży rolno-spożywczej do zmian na lepsze.

To już się zaczęło. Wspólnie działając dla dobra wszystkich, nawet dla przyszłych pokoleń, uczestniczymy w czymś wielkim i zbawiennym.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

Źródła:

1) A Seismic Shift in How People Eat, New York Times, 8 listopada 2015 r. http://mobile.nytimes.com/2015/11/08/opinion/a-seismic-shift-in-how-people-eat.html?_r=0

2) Jest to sklep Biocoop 21, pod adresem 14, rue du Château d’Eau w X dzielnicy Paryża. „Biocoop 21: ouverture du premier magasin 100% bio et sans emballage à Paris”. http://www.bioalaune.com/fr/actualite-bio/30659/biocoop-21-ouverture-du-premier-magasin-100-bio-sans-emballage-paris

3) http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/Rolnictwo-ekologiczne/Rolnictwo-ekologiczne-w-Polsce

4) Americans are finally eating less. http://www.nytimes.com/2015/07/25/upshot/americans-are-finally-eating-less.html

5) Obesity Rate for Young Children Plummets 43% in a Decade. http://www.nytimes.com/2014/02/26/health/obesity-rate-for-young-children-plummets-43-in-a-decade.html.
 

Jeśli chcesz bezpłatnie otrzymywać ten newsletter, a jeszcze go nie prenumerujesz, kliknij tutaj
Możesz skomentować ten artykuł na stronie www.pocztazdrowia.pl
Bezpłatny newsletter elektroniczny Poczty Zdrowia jest polskojęzycznym wydaniem francuskiego newslettera Santé, Nature, Innovation. Dostarcza on najnowszych i w pełni wiarygodnych (potwierdzonych wieloma badaniami naukowymi przeprowadzanymi na całym świecie) informacji o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom. Wszelkie wskazania i zalecenia są dodatkowo zweryfikowane przez polskich lekarzy, abyś miał pewność, że możesz je stosować także w naszym kraju.

Informacje zawarte w newsletterze Poczty Zdrowia są opublikowane w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako indywidualne porady lecznicze. Zalecamy, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji skonsultować się z lekarzem lub terapeutą. Wydawca nie ma intencji wchodzenia ze swoimi Czytelnikami w relację lekarz – pacjent. Wydawca nie odpowiada za niezawodność, skuteczność ani za poprawne korzystanie z informacji zawartych w newsletterze, ani za problemy zdrowotne, które mogą wystąpić na skutek omawianych terapii.

 

Przypisy własne
 

*    O opakowaniach czytaj tutaj

**   Złe tłuszcze to głównie zdegenerowane oleje, margaryny; rola dobrych tłuszczów jest niedoceniona

***  Jajka są bardzo zdrowe, zobacz np. Pomnik dla ...

**** Dlatego cytuję ten artykuł i zapraszam Czytelników do podobnych działań.

 

 

Za treść i dopasowanie reklam automatycznych nie odpowiadamy. 

 Wyszukiwarka
lokalna

Także w Komunikaty
 

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne, za zapis - upominek)

 Leczenie raka - Konferencje Medycyny Holistycznej
Integrative Medical Center - Holistyczne Podejście do Zdrowia Człowieka

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

Zdrowy biznes

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

^ Zdrowie ze ^ smakiem

  Widget

Odszkodowania zdrowotne i inne

Otwórz serce

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 To jest
 Wow
!

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-18    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie  Licznik:
                     Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  Korzystanie z naszego serwisu
                         bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia. Patrz Zastrzeżenie.