Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Anty
Inne
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie


Świadome oddychanie wg Leonarda Orra

Fragmenty książki "Świadome oddychanie w codziennym życiu", autor Leonard Orr
Wyd.Source S.C., 1994.
(istnieje nowsze wydanie z wydawnictwa Ravi - 2006)

[Artykuł z 2007 ze strony  L-earn.net - obecnie w rekonstrucji - artykuły niedostępne]

Słowo od redaktora

Chociaż artykuł jest dość krótki, to po zwięzłym wstępie przechodzi do sedna rzeczy - słynnego sposobu oddychania "20 połączonych oddechów"  "odkrytego" przez L. Orra. Piszę w cudzysłowie, ponieważ techniki oddychania były studiowane na dalekim wschodzie od bardzo dawna, w tym podobne do przedstawionej, a poza tym nie jest to jedyna metoda oddychania stosowana obecnie przez uczniów Orra i niego samego. Z najbardziej znanych w naszym kręgu kulturowym wymienię metodę Sissona. Przy pierwszym przedstawieniu swego sposobu oddychania Orr jest ostrożny i stawia bardzo małe wymagania - w dalszej części książki, w miarę nabywania przez adepta doświadczeń, zakres i rodzaj praktyki jest powiększany.
Należy też wziąć pod uwagę, że książka została napisana bodajże w 1986 r. i obecna wiedza o oddychaniu jest  większa. Książka ma jednak wartość nie tylko jako wprowadzenie do tematu, ale podaje szereg ciekawych argumentów i poglądów autora na tematy zdrowia, życia i ...   LK ]

Przedmowa

Nauczyłem się oddychać dziesięć lat po ukończeniu college'u, to wielki wstyd dla naszego systemu edukacyjnego, że ludzie kończąc uczelnię nie potrafią oddychać i nie wiedzą, że myśl jest twórcza.
Umysł i oddech są Królem i Królową ludzkiej świadomości, są dwiema najważniejszymi aktywnościami ludzkiej istoty. Wielkiego wysiłku i koncentracji wymaga zatrzymanie oddechu lub pracy umysłu. Te dwie aktywności trwają przez cały czas, czy tego chcemy czy nie.
Oddech jest mocą umysłu, oddychanie jest źródłem całej naszej mocy w fizycznym wszechświecie. Jeśli nie jest się mistrzem jogi i zaprzestanie się oddychania, wtedy fizyczna śmierć następuje bardzo szybko. Prosty akt oddychania jest najlepszym lekarstwem dla ciała. To właśnie oddech przyczynia się do większości uzdrowień. Oddychanie jest tak proste i tak oczywiste, że nikt nie zauważa jego wielkiej siły. Czy wiedziałeś, że dzięki oddechowi wydalamy z organizmu 70% wszystkich toksyn? Tylko 30% nieczystości naszego organizmu usuwane jest poprzez: pot, mocz, kał. Gdyby nie oddychanie, nasze ciało udusiłoby się lub umarło z powodu zatrucia.
Świadome oddychanie odświeża życiową energię, oczyszcza system nerwowy, pobudza krążenie krwi, odżywia wszystkie komórki w ciele, a także czyści i harmonizuje aurę. Aura może być również nazwana ciałem energetycznym, lub ciałem emocjonalnym. Ludzka aura za sprawą swoich kolorów zwana jest także tęczowym ciałem. W dzisiejszych czasach, kiedy fotografie kirlianowskie są zjawiskiem ogólnie znanym, nie ma wątpliwości co do istnienia ludzkiej aury. Powszechnie wiadomo jest to, że na aurę mają wpływ zmieniające się myśli i oddech. Aura jest zazwyczaj definiowana jako stale poruszające się pole energii, otaczającej i przenikającej ludzkie ciało. Prawidłowe oddychanie i używanie mocy swoich myśli na naszą korzyść, są dwiema bardzo ważnymi aktywnościami, których możemy się nauczyć. Dlatego też zasługują one na to, aby każdy system edukacyjny, który pragnie być wartościowy czy użyteczny, poświęcił im dużo uwagi. Nauczanie Świadomego Oddychania i twórczego wykorzystywania myśli powinno być jednym z podstawowych przedmiotów w szkołach. Oddychania można się uczyć obserwując własny oddech, tak więc oddychanie jest praktyką, nie zaś samą świadomością. Podstawową treść tej książki stanowią proste ćwiczenia oddechowe, których wykonanie nie zabiera więcej niż 30 sekund. Mogłyby one być wykonywane na początku lub końcu każdej lekcji. Szkoły wprowadzające tę praktykę doczekają się uczniów przewyższających innych pod każdym względem. Przyniesie to nie tylko lepsze wyniki w nauce i sportach, ale i większe poczucie szczęścia w życiu codziennym. Zauważysz, że oddychanie jest źródłem ludzkiej żywotności.

Odkryłem pełną moc i ducha oddychania w 1975 roku. Uczyłem się prawidłowego oddychania stopniowo, po kawałku, przez około 10 lat, ale pełną świadomość tego, co robię uzyskałem w 1975 r., kiedy uczyłem innych ludzi, jak oddychać. Moim celem jest dostarczenie Ci zwięzłego podręcznika pomocnego w Twojej praktyce. Jeśli praktykujesz. Twój oddech sam odkryje przed Tobą swoje sekrety. Lepsze od tego jest jedynie posiadanie prywatnego nauczyciela.
A ponieważ to ode mnie zaczęło się to wszystko, poczułem się zobowiązany do napisania tej książki. Uważam, że jest niezwykle ważne, aby studenci, nauczyciele, rodzice i władze szkolne otrzymali jasne i dokładne informacje na temat tej prostej metody. O tym, jaką wartość ma wydanie tych myśli drukiem, przekonasz się, zanim jeszcze skończysz czytać tę książkę.

Podziękowanie
Dziękuję mojej żonie Katarzynie i córce Spirit za to, że pozwoliły mi "zrujnować" ostatnie wakacje, kiedy pisałem tę książkę. Chcę również podziękować wszystkim z Campbell Hot Springs - Wioski Świadomości za wsparcie i oddanie.
Leonard Orr

Rozdział I
Dwadzieścia Połączonych Oddechów


Zacznijmy od istoty rzeczy. Podstawą tej książki i całej praktyki świadomego oddychania jest bardzo proste ćwiczenie zwane Dwudziestoma Połączonymi Oddechami. Wykonanie tego ćwiczenia zajmuje tylko 30 sekund, dlatego jest ono idealne dla dzisiejszego świata pełnego pośpiechu. Można je robić rozpoczynając dzień, pracę, zajęcia w szkole. Te zaledwie 30 sekund świadomego oddychania napełnia nasz umyśl i dało świeżą energią życiową. Ćwiczenie to składa się z czterech części, w każdej z nich zawiera się pięć oddechów, na każde pięć oddechów składają się cztery krótkie i jeden długi. Wygląda to tak: 4 krótkie oddechy, l długi, 4 krótkie, l długi, 4 krótkie, l długi, 4 krótkie, l długi, w sumie daje nam to dwadzieścia oddechów. Przez cały czas należy oddychać nosem. Zaraz wyjaśnię to bliżej, lecz najpierw spróbuj wykonać to ćwiczenie i dopiero potem zacznij czytać dalej.

ŚWIADOME ODDYCHANIE
Łącz, wdech i wydech tak, by tworzyły nieprzerwane koło. Wdech połączony z wydechem tworzy jeden oddech. Te dwadzieścia oddechów powinno tworzyć jedną nieprzerwaną serię. Celem krótkich oddechów jest uwydatnienie połączenia wdechu i wydechu w nieprzerwane koło. Celem długiego oddechu jest wypełnienie
wdechem wszystkich możliwych miejsc i zupełne rozluźnienie towarzyszące wydechowi.
Weź pięć połączonych oddechów w tej chwili, zanim zaczniesz dalej czytać. Pięć połączonych oddechów łączy się jak gdyby w jeden nieprzerwany oddech.
1. Odpowiednia jest taka prędkość oddychania, przy której nie wstrzymuje się ani nie wypycha oddechu.
2. Twój oddech powinien czuć się wolny. Spróbuj nie kontrolować go ani nie wymuszać.
3. Rytm Twojego oddychania powinien być płynny.
4. Kiedy prawidłowo oddychasz, możesz czuć energię znajdującą się w powietrzu tak samo, jak czujesz powietrze. Jest to tak zwane świadome oddychanie energią. Kiedy oddychamy powietrzem, możliwe jest zatrzymywanie przepływu energii,
a kiedy oddychamy energią, można zatrzymywać przepływ powietrza.
5. Możesz łatwo stać się świadomym oddychania energią już za pierwszym razem, kiedy robisz 20 połączonych oddechów poprzez zaobserwowanie, że Twój czwarty głęboki oddech jest pełniejszy i głębszy niż pierwszy.
Teraz przeczytaj ten rozdział jeszcze raz. Wykonaj teraz Dwadzieścia Połączonych Oddechów. To proste ćwiczenie oddechowe jest całkowicie bezpieczne i nieszkodliwe dla każdego, kto lubi żyć. Innymi słowy, jest to korzystne dla Twojego zdrowia. Jeśli chcesz nadal żyć, musisz oddychać. Prawdopodobnie spostrzegłeś, że ćwiczenie sprawiło Ci przyjemność. Jeśli będziesz je wykonywać przynajmniej raz dziennie, będziesz czerpać więcej przyjemności z życia. Czy odczuwałeś jakieś fizyczne dolegliwości? Niektórzy ludzie odczuwają zawroty głowy, mrowienie w rękach, brzuchu czy innych częściach ciała. Jeśli miałeś takie wrażenia, powinieneś zdać sobie sprawę, że u ludzi posiadających niewłaściwe nawyki oddechowe mogą występować te dziwne odczucia podczas prawidłowego oddychania. Jeśli będziesz robić Dwadzieścia Połączonych Oddechów codziennie, zauważysz, że za każdym razem te fizyczne "sensacje" mogą być różne. To oznacza, że pogłębiasz swoją wiedzę na temat oddychania i czerpiesz z tego korzyści. Zalecam ci wykonywanie tego ćwiczenia przez pierwszy tydzień tylko raz dziennie. Jeśli do tej pory nie oddychałeś w sposób właściwy, twoje ciało może być spragnione tlenu. Rób to więc łagodnie, raz dziennie w zupełności wystarczy. Oto jeszcze inne rzeczy, które powinieneś wiedzieć:
1. Oddychanie jest zupełnie nieszkodliwe; Twój umysł nie zawsze.
2. Jakiekolwiek sensacje występujące podczas oddychania znikną, jeśli będziesz codziennie ćwiczyć.
3. Oddychanie przynosi relaks.
4. Relaks uwalnia napięcia.
5. Napięcia są przyczyną "sensacji".
6. Ani oddychanie, ani relaks nie są przyczyną "sensacji": to napięcia i zanieczyszczenia w umyśle i w ciele powodują te odczucia. Jeśli będziesz kontynuować oddychanie, na zakończenie nie będziesz odczuwać napięć, lecz relaks, spokój, wyciszenie.
7. Każdy wdech i wydech wywołuje relaks w sposób niewymuszony.
8. Oddychanie jest całkowicie bezpieczne i życiodajne.
9. Jeśli będziesz oddychać zbyt długo, rozluźnisz się tak bardzo, że doświadczysz bardzo silnych "sensacji", które mogą Cię przestraszyć.
10. Proponuję Ci, żebyś przez pierwsze 7 dni wykonywał Dwadzieścia Połączonych Oddechów raz dziennie.
11. Celem tego zalecenia jest uchronienie Cię przed nadmiarem wrażeń i przestrachem.
12. Oddychanie jest bardzo proste i posiada wielką moc.
13. Jeśli praktykujesz o wiele więcej w krótkim czasie i odczuwasz lęk, niezwłocznie przeczytaj rozdział o hiperwentylacji.

Nie spiesz się
Jeśli będziesz robić Dwadzieścia Połączonych Oddechów raz dziennie przez rok, ogromnie rozwiniesz w ciągu tego roku swoją świadomość oddechu.
To będzie o wiele więcej oddychania niż miałeś go przez ostatni rok. Wykonując to ćwiczenie raz dziennie przez rok nauczysz się więcej na temat świadomego oddychania niż przez całe dotychczasowe życie.

[ Z rozdziału II ]

Dlaczego oddychać świadomie?
Dlaczego oddychać świadomie? Po co w ogóle oddychać? Ponieważ czyni to nas zdrowymi i szczęśliwymi. Dlaczego ludzie oddychają tak słabo? Dlaczego potrzebują właściwego oddychania?
U prawie każdego, kto wykona Dwadzieścia Połączonych Oddechów, choćby tylko jeden raz, budzi się nagła ciekawość oddychania. To proste ćwiczenie uświadamia ludziom, że jest coś, czego powinni się nauczyć w tej dziedzinie. Praktykowanie go zawiera odpowiedź na wszystkie powyższe pytania. Świadome oddychanie jest prawdziwą odpowiedzią na pytania dotyczące oddechu. 

...

opr. Leszek Korolkiewicz

(na podstawie wydania z 1994 r., artykuł opublikowany pierwotnie na www.L-earn.net )

PS.
1. dopisek po latach: jak wspomniałem, istnieje szereg innych, wręcz przeciwstawnych sugestii co do zdrowego oddychania np. metoda Butejki.

2. Powiedz o www.LepszeZdrowie.info  innym...
3. Aha, sprawdź, proszę, co się kryje pod ikonkami (bannerami) na prawym marginesie.

 

 Share

 



Wyszukiwarka
lokalna

Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-19    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                     Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                        
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia. Patrz Zastrzeżenie.