Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Pro
Anty
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie


Niezdrowe odżywianie się jest przyczyną śmierci setek tysięcy

 

[ Przenoszę tutaj sukcesywnie stare notatki z Facebooka, które już są tam trudne do znalezienia (bez znajomości adresu) po tym, jak platforma zlikwidowała opcję notatek (artykułów) w poprzedniej formie. Pozostałości są pozbawione ilustracji i już tam nieedytowalne. Niektóre starsze linkowania mogą nie działać.
Pierwotna wersja poniższego tekstu została pierwotnie opublikowana pod tym adresem na Zdrowie i Fitness Dla Ciebie, 13.08.18, i miała tytuł Niezdrowe odżywianie się jest przyczyną śmierci setek tysięcy Polaków rocznie!
Był to tekst adoptowany z artykułu serwisu Poczta Zdrowia, który reklamował nowy miesięcznik „Jedz na Zdrowie”. Dołączyłem się bezinteresownie i bez koneksji do tamtej rekomendacji, ponieważ zapowiadało się ciekawe wydawnictwo o ważnych dla zdrowia sprawach. Niestety chyba już nie ma tego miesięcznika.
Niniejsza wersja to skrót i mała aktualizacja owej notatki. Mała, bo niewiele się zmieniło od 2018 r. - w niektórych aspektach nawet na gorsze... Parę przypisów własnych do zaznaczeń * ]

Niezdrowe odżywianie się jest przyczyną śmierci setek tysięcy Polaków rocznie!

Wyniki badań szokują. Niezdrowe odżywianie się jest głównym powodem chorób przewlekłych, które ogromnie przyspieszają datę naszej śmierci.

Choroby układu krążenia, otyłość, cukrzyca, zawał serca, wylew, nowotwory – te wszystkie choroby są powiązane ze sposobem odżywiania się.

Amerykanie szacują, że niewłaściwy sposób odżywiania się jest odpowiedzialny za ok. 678 000 zgonów ich obywateli rocznie. Niemcy mówią o ok. 550 000 zgonach co roku w ich kraju.

W Polsce nikt o tym głośno nie mówi, ale sytuacja jest identyczna!

Wynika to stąd, że zwykle nie rozumiemy wystarczająco jasno powiązania między jakością naszej żywności a jakością naszego zdrowia.

Przez całe lata, a nawet dziesięciolecia nie dostarczasz swojemu organizmom potrzebnych składników, aż pewnego dnia uświadamiasz sobie, że dokuczają Ci choroby zwyrodnieniowe, takie jak zapalenie kości i stawów, osteoporoza, choroba Alzheimera, a także choroby układu krążenia, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, w tym nowotwory, oraz neuropsychologiczne.

Statystyki pokazują tymczasem bezprecedensowy wzrost liczby osób przewlekle chorych, w tym w populacji polskiej.

W roku 2010 aż 89% wszystkich zgonów w Polsce spowodowanych było chorobami przewlekłymi.

Ryzyko, że Ty i członkowie Twojej rodziny umrzecie w wyniku chorób wywołanych nieodpowiednim odżywianiem, jest więc niezmiernie wysokie!

A przecież można zminimalizować to ryzyko. To kwestia Twoich codziennych wyborów dokonywanych zarówno w sklepie, jak i w kuchni.

Co jednak jest naprawdę zdrowe?

  • Masło czy margaryna?
  • Soki czy woda?
  • Ryby czy mięso, a może tylko dieta wegetariańska lub wręcz wegańska?
  • Tłuszcze czy węglowodany?

Czy eliminować z diety mleko lub gluten czy to tylko takie mody?

Czy warto wybrać syrop z agawy zamiast cukru?

Nie ufaj temu, o czym słyszysz w telewizji, radiu ani temu, o czym czytasz w kolorowych czasopismach! *

Przemysł spożywczy, podobnie jak przemysł farmaceutyczny, ma dziś niewyobrażalną wprost władzę. Dysponuje tak ogromnymi funduszami, że jest w stanie kreować nowe mody i przekonywać do spożywania produktów, które są wręcz bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Sponsoruje programy telewizyjne, audycje radiowe, czasopisma – zwróć tylko uwagę na towarzyszące im reklamy.

Kłamliwy marketing ** zmienił nasze zwyczaje żywieniowe. Jesteśmy kuszeni reklamami przetworzonej żywności, w której nie ma miejsca na surowe warzywa, owoce, ryby czy mięso wolne od hormonów i toksyn.

To proste:

  • Producenci cukru chcą sprzedawać jak najwięcej cukru.
  • Producenci soli chcą sprzedawać jak najwięcej soli.
  • Producenci wędlin chcą sprzedawać jak najwięcej wędlin i produkować je jak najtaniej.

I robią wszystko, abyś to kupował, jadł i żeby weszło Ci to w nawyk. I nikogo dziś nie obchodzi, jaką cenę zdrowotną za to zapłacisz ani o ile skróci to Twoje życie.

Jakość naszego pożywienia jest coraz gorsza

Jemy coraz mniej owoców, warzyw i świeżych produktów, a coraz więcej mrożonek, żywności z puszek, przekąsek zawierających puste kalorie, a także makaronu, białego pieczywa, ryżu i ziemniaków.

Zresztą, nawet gdy staramy się, aby w naszej diecie było jak najwięcej świeżych owoców i warzyw, to obecnie w krajach uprzemysłowionych nie mają one takiej samej wartości odżywczej jak dawniej.

Między 1950 a 1999 rokiem znacząco spadła zawartość aż sześciu z trzynastu badanych przez naukowców składników odżywczych w warzywach i owocach.

Zawartość minerałów: fosforu, wapnia i żelaza zmniejszyła się od 9 do 16%, białka spadła o 6%. Ryboflawiny było mniej aż o 38%, a kwasu askorbinowego – o 15%.

Brytyjskie badania wykazały, że poziomy zawartości wapnia, magnezu, sodu i miedzi w warzywach, a także magnezu, żelaza, miedzi i potasu w owocach znacznie zmalały w 1980 roku w stosunku do 1930 r.

Dlaczego tak się dzieje?

Zmieniły się bowiem metody uprawy: dziś normą jest stosowanie pestycydów i herbicydów. Nadmiar nawozów zwiększa tempo wzrostu roślin, co powoduje skrócenie czasu wytwarzania przez nie mikroelementów.

Intensywne techniki uprawy także wyjaławiają glebę, co zmniejsza ogólną zawartość składników pokarmowych w roślinach. Rolnicy wolą rośliny, które rosną szybciej, dają duże plony i mają piękny wygląd. Ich wydajność jest wysoka, mniejsze są więc koszty, ale zawartość mikroelementów i składników odżywczych w takich roślinach jest niska.

Dopóki nie zmienisz swojego podejścia do odżywiania się, nic się nie zmieni!

Aby Twój organizm mógł poprawnie funkcjonować, potrzebujesz:

  • składników odżywczych dostarczających energii (węglowodanów pochodzących ze zbóż, tłuszczów zwierzęcych i roślinnych),
  • budulca dla Twoich tkanek, czyli białka (znajdującego się w mięsie, rybach, jajkach czy warzywach), którego brak powoduje uczucie głodu,
  • tłuszczów, których Twoje ciało nie potrafi syntetyzować (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych),
  • aminokwasów, których organizm również nie jest w stanie wytwarzać (tzw. aminokwasów egzogennych),
  • a także składników odżywczych, takich jak: minerały (wapń, magnez, siarka), oligoelementy (żelazo, cynk, miedź, mangan, bor, selen, molibden itp.), witaminy (A, B, C, D, E, K) oraz inne bioaktywne mikroelementy, które możesz pozyskać tylko z pożywieniem.

Wszystkie te składniki są niezbędne do tego, aby w Twoim organizmie zaszły tysiące różnych reakcji enzymatycznych, których celem jest regeneracja wszystkich tkanek w układzie pokarmowym, oddechowym, mięśniowo-szkieletowym, sercowo-naczyniowym, nerwowym, odpornościowym, hormonalnym itd.

Jednakże Ty sam nie wykryjesz niedoborów tych składników tak szybko, jak braku substancji energetycznych czy białek. Nie odczujesz bowiem wtedy niczego, co przypominałoby głód.

Z czasem niedobór ten spowoduje spowolnienie i rozregulowanie najważniejszych procesów zachodzących w Twoim organizmie, co może przyczynić się do zwiększenia Twojej podatności na stres, przemęczenie i infekcje oraz nasilić wiele objawów, takich jak uczucie niepokoju, bezsenność, osłabienie mięśni, bóle, skurcze mięśni, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, tachykardia, zawroty głowy, migreny, złe samopoczucie i depresja.

Niestety możesz nigdy nie zorientować się, co jest przyczyną Twoich dolegliwości, gdyż na ogół lekarze nie interpretują opisanych objawów jako wyniku niedoborów żywieniowych.

Niedobory odżywcze grożą Ci śmiertelnymi chorobami

Tymczasem Twoje niedobory odżywcze będą się pogłębiać na przestrzeni lat, aż pewnego dnia stwierdzisz, że cierpisz na którąś z wymienionych chorób: chorobę zwyrodnieniową (artrozę czy osteoporozę), cukrzycę, chorobę układu krążenia, chorobę autoimmunologiczną, np. nowotworową, czy też na zaburzenia neurologiczne takie jak choroba Alzheimera.

Jednakże mało kto jest na tyle świadomy, że wiąże stan swojego zdrowia z jakością pożywienia.

Tymczasem to, co jesz, oraz to, jak to pożywienie przygotowujesz, ma ogromnie znaczenie dla Twojego zdrowia. Niestety, muszę przyznać, że dziś bardzo łatwo jest pogubić się w zaleceniach dotyczących żywienia.

Nic dziwnego, bo to, co jednego dnia jest uważane za zdrowe, następnego dnia ponoć powinno stanowczo zostać usunięte z talerza. Koncepcji na temat zdrowego odżywiania jest wiele, a większość błędnych, opartych na celowo rozprowadzanych w internecie plotkach, które mają przynieść duże zyski.

„Zdrowe” odżywianie stało się bowiem biznesem. Promowane są różne dziwne diety, które zamiast pomóc, jeszcze bardziej rozregulowują organizm. Przemysł spożywczy dostrzegł swoją szansę w przemycaniu do mediów fałszywych informacji.

Najgorsze, że nawet oficjalne zalecenia żywieniowe są – w świetle najnowszych badań – błędne! ***

Co naprawdę jest zdrowe? Komu wierzyć?

[Tu następowała reklama miesięcznika „Jedz na Zdrowie”.

Niezależnie od faktu że nie jest już wydawany, przypominam ważne punkty, które tak czy inaczej warto analizować z różnych źródeł ]

  • jakie są plusy i minusy różnych diet,
  • o czym przemysł spożywczy nie chce, abyś wiedział,
  • jakie składniki zawsze warto mieć w kuchni i jak je przechowywać,
  • które „modne” zdrowe produkty warto naprawdę jeść, a które mają tylko dobry marketing,
  • jakie produkty mają znaczne właściwości zdrowotne i kiedy szczególnie warto włączyć je do swoich posiłków – oraz jak to zrobić, aby było smacznie,
  • jakie ziołowe herbatki, napary lub nalewki warto mieć w swojej apteczce i jak je samodzielnie przyrządzić,
  • jakie sposoby przyrządzania potraw są najzdrowsze,
  • w jakiej formie spożywać zdrowe produkty, które nie mają szczególnie dobrego smaku tak, aby jeść je chętnie i z przyjemnością,
  • jak wykorzystać zdrowe pożywienie, aby odmłodzić swój organizm i sprawić, aby lepiej funkcjonował.

... Jeśli to Ty odpowiadasz w swojej rodzinie za przygotowywanie jedzenia, pomyśl jak wiele możesz zrobić dobrego dla zdrowia swojego i najbliższych. ...

Nadszedł właściwy czas, żeby odzyskać kontrolę nad swoim zdrowiem!

__________________________

Przypisy własne

* To porażająca prawda, chociaż sytuacja nieco się poprawia - zwłaszcza za sprawą niezależnych mediów oraz indywidualnych przedsięwzięć dietetyków, naturoterapeutów i propagatorów zdrowia.
Zauważmy, że większość stron internetowych o zdrowiu wykupiona została przez firmy farmaceutyczne lub polega na informacjach od nich. Przykładowo amerykański fundusz inwestycyjny KKR & Co. L.P, bardzo blisko powiązany z przemysłem farmaceutycznym, przejął niedawno amerykańską spółkę WebMD Health, posiadającą wiele poczytnych stron internetowych z dziedziny zdrowia (m.in. WebMD.com i Medscape.com).
Biorąc pod uwagę, że te strony internetowe odwiedza każdego miesiąca 75 milionów prywatnych użytkowników i 650 tysięcy osób zawodowo zajmujących się leczeniem i zdrowiem, firmy farmaceutyczne zyskały potężne narzędzie, poprzez które mogą wpływać na rodzaj informacji medycznych rozpowszechnianych w Internecie. Można się założyć, że metody alternatywne się tam nie znajdą, a jeśli nawet, to tylko po to, aby je zdyskredytować.

Wiele z tu poruszonych wątków było omawianych także na www.LepszeZdrowie.info.

** Jak to jest zobacz na przykładach tutaj: Kłamliwe reklamy leków, Uwaga żywność.

*** Są lub przez długie były - np. tzw. piramida żywieniowa. Przez dziesięciolecia propagowała węglowodany (pieczywo, produkty zbożowe) a pomstowała na tłuszcze, zwłaszcza nasycone. Wciąż pokutują mity np. o cholesterolu lub soli - nawet wśród lekarzy, którzy jakby nie nadążali za nawet oficjalną (FDA i inne organizacje) zmianą stanowiska.

---------------------------------------------------

Na koniec - by uhonorować wydawnictwo -  informacje  i zastrzeżenia o ich newsletterze.

Bezpłatny newsletter elektroniczny Poczty Zdrowia jest polskojęzycznym wydaniem francuskiego newslettera Santé, Nature, Innovation. Dostarcza on najnowszych i w pełni wiarygodnych (potwierdzonych wieloma badaniami naukowymi przeprowadzanymi na całym świecie) informacji o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom. Wszelkie wskazania i zalecenia są dodatkowo zweryfikowane przez polskich lekarzy, abyś miał pewność, że możesz je stosować także w naszym kraju. Informacje zawarte w newsletterze Poczty Zdrowia są opublikowane w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako indywidualne porady lecznicze. Zalecamy, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji skonsultować się z lekarzem lub terapeutą. Wydawca nie ma intencji wchodzenia ze swoimi Czytelnikami w relację lekarz – pacjent. Wydawca nie odpowiada za niezawodność, skuteczność ani za poprawne korzystanie z informacji zawartych w newsletterze, ani za problemy zdrowotne, które mogą wystąpić na skutek omawianych terapii.

[Zamówienie newslettera na stronie głównej Wydawcy; w każdym momencie możesz zrezygnować z subskrypcji newslettera Poczty Zdrowia.]

 

opr. Leszek Korolkiewicz
 



Wyszukiwarka
lokalna

na dole strony
Także w Komunikaty
_______________

Zapisz się na 
Biuletyn

Zobacz informację
wstępną

(Twoje dane są całkowicie bezpieczne;
za zapis -
upominek > Informacja wstępna)

 _______

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce


Twój System

 

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-20    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                      Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                         
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia > Zastrzeżenie. (patrz też lewy margines).   Powrót do strony głównej.