Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Pro
Anty
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie

 
Najlepsze i najgorsze warzywa            

[ Przenoszę tutaj sukcesywnie stare notatki z Facebooka, które już są tam trudne do znalezienia (bez znajomości adresu) po tym, jak platforma zlikwidowała opcję notatek (artykułów) w poprzedniej formie. Pozostałości są pozbawione ilustracji i już tam nieedytowalne.
Poniższy tekst został pierwotnie opublikowany pod tym adresem na Zdrowie i Fitness Dla Ciebie, 27.04.16.
Przeczytasz w 8 min. ]


Panuje raczej powszechna zgoda co do wartości warzyw w naszej diecie, ma to też odzwierciedlenie w nowej “piramidzie żywieniowej”.
Poniżej przytaczam artykuł z newslettera Poczty Zdrowia, by na tym przykładzie zachęcić cię do tego źródła wiedzy komplementarnej w stosunku do dominującej narracji medycznej.
Nie oznacza to, że ją neguję - gdy nie jest zniekształcona grą interesów lub wiedzą skostniałą.

(Bezpłatny newsletter elektroniczny Poczty Zdrowia jest polskojęzycznym wydaniem francuskiego newslettera Santé, Nature, Innovation. Dostarcza on najnowszych i w pełni wiarygodnych (potwierdzonych wieloma badaniami naukowymi przeprowadzanymi na całym świecie) informacji o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom. Wszelkie wskazania i zalecenia są dodatkowo zweryfikowane przez polskich lekarzy, abyś miał pewność, że możesz je stosować także w naszym kraju).

W nawiasach [   ] dodałem swoje minikomentarze.

_________________________________________________________

Nie ulega wątpliwości, że dieta bogata w warzywa – świeże, dobrej jakości, w miarę możliwości uprawiane ekologicznie i lokalnie, spożywane najlepiej na surowo lub lekko podgotowane – niesie ze sobą same korzyści zdrowotne.

Jestem przekonany, że dieta bogata w warzywa jest fundamentem rozwoju i aktywnego życia.
[w niektórych środowiskach dietetyków i konsumentów trwa kult diet niskotłuszczowych, co wynika z zakorzenionych nieprecyzyjnych schematów typu “tłuszcz > otyłość”; oczywiście są tłuszcze o rożnych wartościach].
Jeżeli chodzi o jej wartość odżywczą, to ma ogromny wpływ na długość i jakość życia, szczególnie, jeżeli warzywa spożywane są pod postacią świeżo wyciśniętego soku.
[miąższ też ma dużą wartość - zwłaszcza ze względu na pożyteczny błonnik, także skórki niektórych warzyw (i owoców) zawierają wartościowe składniki].

Jednak, warzywo warzywu nierówne, a współcześni rolnicy i handlowcy robią z nimi wiele zagadkowych rzeczy.

Jak oni to robią?

Zawsze miałem kawałek ziemi, przeznaczony do uprawy warzyw. Jednak, aby wyżywić całą rodzinę, musimy z żoną kupować warzywa także w supermarkecie.

Na tyle, na ile pozwala nam budżet, wybieram warzywa z upraw ekologicznych, niemniej jednak zawsze szokują mnie różnice pomiędzy produktami z mojego ogródka warzywnego a tymi ze sklepu:

– Objętość, kształt, wygląd: w moim ogródku warzywa rosną we wszystkich kształtach i rozmiarach. Niektóre marchewki są ogromne, inne miniaturowe, a wiele z nich ma dwa lub trzy korzenie. I nawet po dokładnym umyciu wodą zachowują się gdzieniegdzie ślady ziemi i korzonków. Zwyczajnie nie rozumiem, jak „oni” to robią, że wszystkie sklepowe marchewki są jednakowe, regularne i błyszczące, jakby z plastiku. To samo dotyczy pomidorów, ziemniaków, jabłek i wielu innych warzyw czy owoców;

Przechowywanie: nie wyolbrzymiając, moje warzywa, raz zerwane, nie zachowują świeżości dłużej niż przez kilka dni, jeżeli nie godzin, nawet wtedy, gdy niezwłocznie po zerwaniu włożę je do lodówki. Sałata, szpinak i burak liściowy więdną prawie natychmiast po zerwaniu. Nie wyobrażam sobie nawet, w jakim stanie by skończyły, gdybym włożył je do skrzyni, w której pojechałyby ciężarówką do Niemiec czy Anglii. Warzywa w supermarketach wyglądają często nieskazitelnie, a po przyniesieniu do domu zachowują ten wygląd przez wiele dni. To graniczy z cudem…

Smak, zapach, konsystencja: jak oni to robią, że produkują warzywa bez smaku? Nie mam najmniejszego pojęcia, co musiałbym zrobić, żeby pozbawić moje pomidory zapachu, osłabić smak moich marchewek czy dać moim ziemniakom i sałacie konsystencję równie wodnistą, co w produktach sklepowych. Wydaje mi się, że nie robię nic prócz zakopania ziaren w ziemi, plewienia ich, podlewania… i czekania, aż natura zrobi swoje. Dlaczego warzywa, które rosną na mojej ziemi, są nieporównywalnie lepsze od sklepowych? Nawet warzywa z upraw ekologicznych nie dorastają tym z mojego ogródka do pięt.

Byłem tak zaintrygowany tym zjawiskiem, że zdecydowałem się robić systematyczne testy warzyw, których nasiona czy sadzonki znalazłem w sklepie ogrodniczym.

W rezultacie, poczynając od brukselki, poprzez pietruszkę, szparagi, rabarbar, paprykę, cebulę, bakłażana i melona, nie znalazłem ani jednego owocu czy warzywa ogrodowego, nierozpoznawalnego natychmiast po smaku, wyglądzie czy zapachu.

Nie wszyscy mają możliwość uprawy na własnej ziemi, a zatem oczy i nos okażą się bardzo pomocne przy okazji następnych zakupów w supermarkecie.

Kontroluj stan Twoich warzyw, ponieważ wiele z nich, jak seler naciowy, czerwone buraki, szparagi czy ogórek tracą świeżość, a zatem i swoją wartość odżywczą wkrótce po zerwaniu.

Może więc dojść do sytuacji, w której świeże warzywo z przemysłowej uprawy będzie bardziej wartościowe od podstarzałego warzywa z uprawy ekologicznej.
[świeże z uprawy przemysłowej? - to trudne..., cały ten podrozdział mówi po prostu, że żywność w marketach jest sztucznie (np. chemicznie) konserwowana, co bywa szkodliwe zdrowotnie ]

A pestycydy?

Dobry wybór warzyw ma na celu również uniknięcie ryzyka pochłaniania:

  • pestycydów,
  • zbóż zanieczyszczonych chemikaliami/przetworzonych,
  • GMO (genetycznie modyfikowanych organizmów),
  • żywności (z)jonizowanej lub napromieniowanej,
  • metali ciężkich.

Według Agencji Ochrony Środowiska, 60% herbicydów (środków chwastobójczych), 90% fungicydów (środków grzybobójczych) i 30% insektycydów (środków owadobójczych) to substancje rakotwórcze, a większość z nich jest również szkodliwa dla układu nerwowego.

Te produkty wiąże się również z genezą choroby Parkinsona, poronień, problemów z płodnością, neurotoksycznością oraz zaburzeniami hormonalnymi.

[oprócz zanieczyszczeń cecha współczesnych warzyw jest duże zubożenie w minerały, a to bierze się z ‘rabunkowego’ uprzemysłowionego rolnictwa, bez naturalnych nawozów, płodozmianu i monokultur]

A zatem wybór warzyw pochodzących z upraw ekologicznych, mimo iż nawet one nie dają nigdy stuprocentowej gwarancji, wydaje się oparty na najzdrowszym rozsądku. Ale kwestia finansowa sprawia, ze tylko niewiele osób może sobie pozwolić na żywienie się jedynie produktami z upraw ekologicznych.

Na „szczęście”, wszystkie warzywa są równie ryzykowne.

Najbardziej i najmniej zanieczyszczone warzywa

Do owoców i warzyw najbardziej skażonych pestycydami, które najlepiej kupować tylko z ekologicznych upraw, należą [relacja dotyczy prawdopodobnie głównie sytuacji we Francji]:

brzoskwinie, jabłka, seler, czereśnie, gruszki, nektarynki, sałata, szpinak, truskawki, winogrona, ziemniaki i papryka.

Do owoców i warzyw najmniej skażonych pestycydami zaliczamy:

brokuły, kapustę, cebulę, zielony groszek (mrożony), kukurydzę cukrową, szparagi, kiwi, mango, awokado, banany i ananasy (1).

Najzdrowsze warzywa

Niekoniecznie jest tak, że warzywa najmniej zanieczyszczone pestycydami są najzdrowsze.

W rzeczywistości, powinno się sięgać po kolorowe warzywa, szczególnie zielone i liściaste, bogate w przeciwutleniacze, witaminy i składniki mineralne.

Unikać należy ziemniaków, ze względu na ich indeks glikemiczny: składają się one prawie wyłącznie z samej skrobi. Po obróbce termicznej skrobia przekształca się w czystą glukozę, po której spożyciu już w momencie dotknięcia języka poziom cukru we krwi podnosi się szybciej niż po zjedzeniu kostki cukru.

Nie tyle co sam olej, w którym smaży się frytki, a właśnie wysoki indeks glikemiczny ziemniaków wpływa na ich tuczące właściwości. Do tego stopnia, że we frytkach to nie olej, w którym się je smaży, jest niezdrowy, jak to się często mówi, lecz sam ziemniak, ponieważ jest przesmażony, a zwłaszcza wierzchnia jego warstwa.
[Zależy na czym się smaży! Nie sądzę aby jakiekolwiek frytki z barów czy pakowane były smażone na zdrowym oleju, nie mówiąc o smażeniu wielokrotnie w tym samym przegrzanym (zdegenerowanym) oleju].

Nie należy zatem nadużywać warzyw o wysokim indeksie glikemicznym, do których zaliczamy również:

buraki, marchew, bakłażana i dynię.

Z drugiej strony, nie ma potrzeby ograniczania spożycia pozostałych warzyw:

szparagów, awokado, botwinki, brokułów, selera, cykorii, ogórków, cukinii, szpinaku, cebuli, batatów, pietruszki, papryki, rzodkiewki, sałaty, pomidorów i wszystkich warzyw kapustowatych, w tym kalafiora, kapusty pekińskiej, kalarepy i brukselki.

Wręcz przeciwnie! Powinny one na stałe zagościć w Twojej kuchni.

Regularnie spożywając wyżej wymienione warzywa na surowo lub lekko ugotowane, dostarczasz swojemu organizmowi składników odżywczych, niezbędnych do życia, rozwoju i regeneracji.

Bo faktem jest, że naukowcy w gruncie rzeczy nie wiedzą wiele na temat składników odżywczych, a stosowanie ich w formie wyizolowanej, w formie suplementów nie zawsze jest dobrym pomysłem. Najlepiej dostarczać je sobie, jedząc warzywa w całości, świeże i w miarę możliwości pochodzące z upraw ekologicznych. Zalecam, by przynajmniej jedną trzecią żywności ogółem spożywać na surowo, a najlepszym sposobem na zrealizowanie tego celu jest wyciskanie soków ze świeżych warzyw.

Ale najważniejsze to jeść warzywa, nieważne w jakiej postaci, więc nie zniechęcaj się, jeśli sok z warzyw możesz zrobić tylko raz czy dwa w tygodniu. Nawet jeśli zaczniesz powoli, to szybko zaobserwujesz korzystne zmiany, które same Cię zachęcą do coraz częstszych powrotów do tego zdrowego przyzwyczajenia.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

--------
1) Données présentées dans le Shoppers’ Guide to Pesticides in Produce, Environmental Working Group, 2013.


Opr. L.K. - Zdrowie i Fitness Dla Ciebie

____

PS. Czy widziałeś zakładkę nowości? To miesięczne zapisy przeglądów artykułów i wydarzeń.

 



Wyszukiwarka
lokalna

na dole strony
Także w Komunikaty
_______________

Zapisz się na 
Biuletyn

Zobacz informację
wstępną

(Twoje dane są całkowicie bezpieczne;
za zapis -
upominek > Informacja wstępna)

 _______

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce


Twój System

 

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-20    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                      Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                         
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia > Zastrzeżenie. (patrz też lewy margines).   Powrót do strony głównej.