Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Anty
Inne
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie

 

Kiełki

kiełki lucerny


Kiedyś, gdy przeczytałem drugie wydanie książki z 2012 r. śp. Jadwigi Kempisty* Leczenie żywieniem, odkryciem dla mnie było bogactwo korzyści jakie dają kiełki roślin. Przypomnę: Pani Jadwiga Kempisty była lekarzem z długoletnią praktyką. Jej doświadczenie i otwarta postawa dopuszczająca medycynę komplementarną, wagę żywienia i profilaktyki są godne uznania.

(nota bene - recenzowałem prywatnie tę książkę, mając także parę uwag krytycznych; kolejne wydania uwzględniły niektóre moje uwagi z korespondencji).

O kiełkach jest obecnie dużo informacji w sieci, ale dla upamiętnienia polskiego pionera w tym zakresie pozwolę sobie przytoczyć parę urywków z książki Autorki (temat zajmuje w niej sporo więcej miejsca - prawie 30 stron o wielu skiełkowanych zbożach).

Na początek uwagi ogólne.

Skiełkowane zboża są doskonałym źródłem makro i mikroelementów a także enzymów, które powodują łatwość przyswajania pierwiastków śladowych przez organizm. W skiełkowanym ziarnie jest też ,,żywa woda" - podstawowy składnik ,,zaprawy murarskiej" dla domu naszego organizmu.
Dlatego świeże skiełkowane ziarno ma wyższą wartość niż wysuszone kiełki.

... Ale dla zdrowia niebezpieczny jest również nadmiar niektórych minerałów, a szczególnie wprowadzanie do organizmu nadmiernych ich ilości w postaci tabletek (np. magnezu). ...

I o lucernie

Alfa-Alfa (lucerna). Królowa ziaren. Sprowadzana często bez sprawdzenia na granicy pod względem zdolności kiełkowania, jest po prostu bezwartościowa; Warto podkreślić, że w swoim olbrzymim skłóceniu z Bogiem (Naturą) człowiek oddaje trzodzie nie tylko cenną pokrzywę, ale to samo robi z lucerną. Używa jej jako zielonego nawozu pod inne rośliny, jako paszy dla krów, zwiększając ich mleczność, natomiast sam używa różnych superodżywek. Tymczasem ziarno lucerny jest "ponadpokarmem", superodżywką w naturalnym własnym opakowaniu! Żadna z wyprodukowanych chemicznie odżywek ani ta sprzedawana w sklepach ani w aptekach — nie jest w stanie zapewnić tak idealnego zestawu witamin, pierwiastków śladowych, elementów ułatwiających przyswajanie jak właśnie Iucerna. Jest ona odpowiedzialna za funkcje całego przewodu pokarmowego - odnawia nie tylko komórki narządów miąższowych, jak wątroba, śledziona czy trzustka, ale odbudowuje florę jelita cienkiego, a szczególnie florę jelita grubego. W 100 g skiełkowanej Iucerny (po siedmiu dniach kiełkowania) zawarte są:

witamina A — 44000 jedn.
witamina D  — 1,040 jedn.
witamina E — 50 jedn.
witamina K — 15 jedn.
witamina C — 176 mg
witamina B1 — 0,8 mg
witamina B2 — 1,8 mg
witamina B5 — 3,3 mg%
witamina B6 — 1mg
witamina B12 — >0,3 mg%
witamina H — 0,33 mg
niacyna — 5 mg
inozytol — 210 mg
kwas foliowy — 0,8 mg
fosfor — 250 mg
wapń — 1750 mg
węglan sodu — 2000 mg
natrium carbonikum — 150 mg
chlor — 280 mg
siarka — 290 mg
magnez — 310 mg
miedź — 2 mg
mangan — 5 mg
żelazo — 35 mg
kobalt — 2,4 mg
bor — 4,7 mg
molibden — 2,5 mg%
ponadto: witaminy E, U, P.

Olbrzymia ilość enzymów i bogactwo połączeń sprawia, że te wszystkie wartości odżywcze są wchłaniane po prostu w całości. Długi czas kiełkowania powoduje wytworzenie się witaminy B17, inaczej zwanej laktrirnem. Jest to witamina przeciwrakowa, używana w Japonii w postaci surowej razem z chlorofilem. Przetworzona w Europie, pod postacią suchą straciła na wartości. Hormony zawarte w lucernie i ich bogactwo stawiają Iucernę w rzędzie leków stosowanych przy wszystkich chorobach układowych. W formie skiełkowanego ziarna hormony nie mogą być przedawkowane.

Siedmiodniowa Iucerna jest już rośliną zieloną, czyli posiada dużo chlorofilu, co powoduje, że zwiększa ilość hemoglobiny, a zatem zwiększa utlenowanie naszego organizmu .... DIa Iepszego zrozumienia wartości odżywczej tej rośliny podam przykład. Jedna filiżanka skiełkowanej lucerny  to sześć fifiliżanek soku pomarańczowego
(jeżeli idzie o zawartość witaminy C).

Lucerna może być używana:

1. jako budulec dla organizmu wzrastającego,
2. jako Idealny pokarm (posiada wszystkie 8 aminokwasów egzogennych),
3. jako środek regenerujący (udział w odbudowie flory bakteryjnej przewodu pokarmowego).

Jedząc skiełkowaną Iucernę możemy żyć 120 lat. Jako ciekawostkę należałoby podać (dIa obżartuchów), że każdy pokarm — nawet najbardziej wymyślnie skomponowana trucizna, jak na przykład zupa pomidorowa na wywarze z kości zaprawiona śmietaną - może być strawiony pod warunkiem, że posypiemy go skiełkowaną Iucerną.
,,Lucerna jest dobra na wszystko. Lucerna na stopę za niską. Lucerna załatwi ci wszystko. Lucerna radość i młodość ci da”. Tak mógłby brzmieć sparafrazowany słynny szlagier Dwóch Starszych Panów.
----

Ja kupuję właśnie świeże kiełki lucerny rodzimej produkcji, oprócz tego rzodkiewki, brokuła, fasoli mung, ...(tanie w stosunku do korzyści).

W uzupełnieniu zacytuję jeszcze informację (z 2007 r.) od Romualda Kosznika pt. Lucerna – pastewny uzdrowiciel.

Lucerna jest rośliną strączkową i należy do najstarszych roślin pastewnych znanych człowiekowi (jako pasza dla zwierząt). Pochodzi z Bliskiego Wschodu, gdzie pod nazwą ALFALFA od dawna stosowana jest jako środek zwiększający witalność i środek leczniczy w profilaktyce wielu schorzeń.

Z najnowszych badań wynika, że lucernę możemy traktować jak naturalną multiwitaminę. Jej zielone liście to prawdziwa fabryka witamin: beta-karotenu, witamin grupy B, C, E. D i K. Jest też jednym z najbogatszych w składniki mineralne pokarmów dostępnych człowiekowi. Pod względem ilości łatwo przyswajalnego żelaza jest rekordzistką wśród roślin, co sprawia, że stosowana jest jako środek „na dobrą krew”, zwłaszcza, gdy masz problemy z krzepliwością lub skłonność do anemii.

... Ze względu na obecność w lucernie zielonego barwnika chlorofilu stosuje się ją jako środek odtruwający organizm z toksyn i usuwający zakwaszenie organizmu.

Lucerna posiada zdolność regeneracji śluzówki układu pokarmowego i może leczyć wrzody (przełyku, żołądka, jelit), przyspieszać gojenie ran i poprawiać wygląd skóry. Sprzyja rozwojowi przyjaznych bakterii w jelicie i może być skuteczna jako środek przeciwgrzybiczny. Wykazuje też działanie moczopędne i przeciwzapalne korzystne w przypadku podagry, stanów zapalnych układu moczowego i prostaty. Obecność składników czynnych (saponin) pretenduje ją do roli środka regulującego ciśnienie krwi i obniżającego poziom złego cholesterolu. Lucernę możemy też polecić kobietom w okresie menopauzy i w profilaktyce raka piersi.

Kiedy więc cierpisz na:
- chorobę wrzodową układu pokarmowego
- nadkwaśność i reflux
- ropne schorzenia skóry
- przewlekłe choroby układu moczowego i prostaty
- miewasz częste krwotoki z nosa
- dokuczają ci krwawiące hemoroidy
- lub na wskutek antybiotyków w jelicie wyhodowałeś grzyba
- masz niską morfologię
- zbyt wysoki cholesterol
- chorobę niedokrwienną serca
- czujesz się ciągle zmęczony i masz słabą kondycją fizyczną
- jesteś kobietą w okresie klimakterium

Sięgnij bez zastanowienia po ALFALFA.

Efekty działania lucerny nie są widoczne od razu, ale jej działanie jest bardzo intensywne.

---

Dodatkowo zacytuję fragmenty artykułu Eweliny Dreli z MapaZdrowia.pl na temat rzeżuchy.

Im dalej jesteśmy w marcu, tym bardziej chce się wiosny, zieleni, nowalijek, czegokolwiek, co nie jest szare, brudne, zimowe. Prawda?
...
Moja mama zawsze dbała, żeby na przywitanie wiosny, w okolicy Wielkanocy, na oknie był  świeży zapas zielonego zdrowia, które wyrasta praktycznie z niczego. Ziarenka rozsypane na wacie, które po kilku dniach zaczynają się zielenić i pachnieć. Bajka!

...Cóż więc prostszego niż ... rzeżucha? Wystarczy mokra lignina, tacka, trochę nasionek i wody – po 10 dniach masz swoją własną, ekologiczną plantację zdrowia. Okazuje się, że rzeżucha to nie tylko najzdrowsze, ale również najtańsze warzywo na świecie.
Dlaczego zatem warto uprawiać i jeść rzeżuchę?
• Przede wszystkim jest ekologiczna. Uprawiasz ją sam, na własnym parapecie. Po 10 dniach masz pełnię zdrowia bez nawozów, azotanów i innych polepszaczy. Nic tylko uciąć i wrzucić do sałatki lub na kanapkę.
• To prawdziwa bomba witaminowa. Zawiera mnóstwo witaminy C, naturalnego przeciwutleniacza, ale to nie wszystko.
• Rzeżucha jest również bogata w witaminę A (więc jest świetna na oczy), witaminy z grupy B, witaminę PP, która między innymi odpowiada za piękną skórę i cerę. Wystarczy zjeść dwie stołowe łyżeczki rzeżuchy, żeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na te cenne witaminy.
• Poza witaminami, rzeżucha bogata jest również w minerały, a przede wszystkim w wapń, fosfor, żelazo, magnez, siarkę, chrom oraz jod.
• Przeciwdziała nowotworom, dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy. Chroni DNA naszych komórek przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Jest polecana szczególnie palaczom, ponieważ zawiera izotiocyjaniny, które pomagają zapobiegać rakowi płuc. To właśnie za ich sprawą rzeżucha ma tak ostry i wyrazisty smak.
• Wspomaga pracę trzustki, „oczyszcza” krew, pozytywnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci (zwalcza trądzik i łojotok), dezynfekuje drogi moczowe, pomaga usunąć toksyny, a nawet przyspiesza trawienie.
• W przeszłości, ze względu na zawartość jodu, rzeżucha była z powodzeniem stosowana jako lek przy chorobach tarczycy.
• Jako bomba witaminowa i minerałowa, rzeżucha jest świetnym dodatkiem na wiosnę (czyli teraz). Nie tylko pozwala wzmocnić organizm po zimie, ale również oczyszcza go z toksyn i innych produktów przemiany materii. Jeśli więc połączysz ją z TYMI ziarenkami, sukces murowany.

No dobrze, zdecydowałeś się na własną uprawę rzeżuchy, masz jak najlepsze chęci, po 10 dniach obserwujesz już całkiem dorodną „trawkę” i co teraz?

Przepisów na rzeżuchę jest naprawdę wiele.
Możesz wrzucić ją po prostu na kanapkę, możesz zastosować  jako dodatek do zupy czy innych potraw, a ja mam dla Ciebie przepis na świetną sałatkę. W sam raz na ten czas teraz, idealną do obiadu, a przy tym pyszną i zdrową.

Potrzebujesz:

• mały seler
• 2 jabłka
• 2 łyżki oliwy
• sól
• cukier
• cytryna
• jedną miarkę tych ziarenek
• dużo rzeżuchy

Surowego selera obierasz i kroisz w drobne słupki. Jabłka myjesz, obierasz  i kroisz w drobną kostkę. Do tego siekasz rzeżuchę. Wszystko razem mieszasz, doprawiasz oliwą, szczyptą soli, cukrem i papryką słodką, skrapiasz sokiem z cytryny – i gotowe.

Smacznego!

opr. Leszek Korolkiewicz

 

PS.

1. Jeszcze - wspominając Jadwigę Kempisty:

Autorka (lekarz pediatra), mimo że znacznie przekroczyła 50-lecie otrzymania dyplomu lekarza, ciągle była osobą poszukującą i wprowadzającą najnowsze osiągnięcia medycyny światowej do dotychczasowych metod leczenia. Naczelną zasadą stosowaną przez autorkę jest traktowanie organizmu jako całość (holizm). Jako pierwsza wprowadziła do Polski pojęcie skiełkowanego zboża wydając na ten temat najbardziej dokładną książkę w roku 1997. Pierwszą książkę na temat zdrowego żywienia wydała w roku 1994. Łącznie wydała kilka książek, wszystkie zatytułowane „Leczenie żywieniem”.
Ostatnio sięgnęła po najnowszą metodę leczenia polegającą na odbudowie prawidłowej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Robi to przy pomocy żywych szczepów bakteryjnych dobranych odpowiednio do wieku i schorzeń. Osiągnięcia światowe uzależniają odporność człowieka od prawidłowego systemu immunologicznego jelit. Lekarz Jadwiga Kempisty rozszerzyła to pojęcie na cały przewód pokarmowy począwszy od jamy ustnej do ostatniego odcinka jelita grubego.

Więcej - w nowościach marca 2017.

2. Powiedz o www.LepszeZdrowie.info innym...
3 .Aha, sprawdź, proszę, co się kryje pod ikonkami (bannerami) na prawym marginesie.
 

 

 



Wyszukiwarka
lokalna

Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-19    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                     Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                        
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia. Patrz Zastrzeżenie.