Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Anty
Inne
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie

 

AWITAMINOZA

Dr Zbigniew Wiśniewski

W wielu książkach medycznych oraz popularnonaukowych można wyczytać, że brak witamin jest przyczyną wielu chorób. Zauważyłem jedną znamienną rzecz. Otóż, w artykułach na temat witamin miesza się nieustannie nazwę witaminy z jej symbolem. Raz używa się terminu kwas askorbinowy (witamina C), a innym razem, że witamina E to tokoferol, zaś kwas foliowy to witamina M itd. Mieszanie tych dwóch pojęć trwa do dzisiaj.

Przez mój gabinet przewinęły się setki ludzi i żaden z nich nie miał przeprowadzonego testu na brak witamin w organizmie.

Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta - świat medycyny akademickiej po prostu tego nie robi. Sprawdza się morfologię oraz biochemię. Jest dla mnie oczywiste, że te testy są dla przedstawicieli medycyny akademickiej podstawą do prowadzenia leczenia objawowego. Niestety, nie zleca się moim zdaniem podstawowego testu, którym jest ustalenie braku witamin w organizmie człowieka.

Postawiłem sobie za cel sprawdzenie stanu witamin w danym organizmie. W tym celu uszeregowałem symbole witamin według alfabetu: A, B1 B2, B5, B6, B12, B15, B17, C, D, E, F, H, K, M, PP, U - i opracowałem kartę którą nazwałem „Kartą Leczenia Kompleksowego", na którą naniosłem te wszystkie symbole. Wiedząc, że przyczyną powstawania chorób jest brak witamin, postawiłem przed sobą zadanie sprawdzenia stanu witamin w organizmie pacjenta.

Po przeprowadzeniu kilkuset analiz ułożyłem karty pacjentów według schorzeń: łuszczyce, cukrzyce itd. To doprowadziło mnie do odkrycia, że zapisany od tysiącleci w SZYFR brak witamin jest przyczyną wszystkich chorób!

Nabrałem takiej wprawy z określaniu chorób związanych z brakiem witamin, że szokowałem pacjentów, informując ich o chorobach, wyłącznie na podstawie testu. Stwierdzając na przykład brak witamin: A, D, E, F - wiem, że chory jest kręgosłup; B2, B15, H, PP [dla większej czytelności nie wprowadzam dalej indeksów dolnych - przyp. redaktora], to chora skóra ciała (egzemy, łuszczyce) itd. Ludzie są rzeczywiście zaskoczeni, kiedy sprawdziwszy brak witamin, widzę szyfr i mówię, co im dolega.

Oto przykład. Przybył do mnie kiedyś chory, którego przetestowałem nad grzbietem lewej dłoni (w ten właśnie sposób przeprowadzam testy) i stwierdziłem, że ma chory kręgosłup oraz chorą skórę, prawdopodobnie łuszczycę. Zdumiony moją oceną pokazał mi łuszczycę na kolanach i łokciach oraz potwierdził, że ma chory kręgosłup, który nie daje mu normalnie spać i swobodnie się poruszać.

Przejdę teraz do omówienia drogi odszukania szyfru zawartego w podanej niżej tabeli.

szyfr witamiowy 1

 

Przykład uchwycenia kodu przy podobnych awitaminozach:

S.P., mężczyzna, lat 50: B1; B2, B6, B15, C, D, F, K, PP, U;

J.P., kobieta, lat 55: A, B1, B2, B12, B15, D, E, F, PP, U;

T.P., kobieta, lat 28: B1, B2, B12, B17, D, E, F, K, PP.

Dla lepszego zobrazowania przedstawię brak witamin w tabeli:

szyfr witaminowy 2

Wszyscy troje są chorzy na cukrzycę, stąd kod oznaczający tę chorobę: B1, B2, B6, D, F, PP.

W podobny sposób odszyfrowałem kod braku witamin w innych chorobach. Niektóre z nich przedstawiam w poniższej tabeli.

W początkowej fazie mojej pracy zgłaszali się do mnie ludzie z przeciętnymi schorzeniami, ale wraz z upływem czasu chęć skorzystania z moich usług wyrażali coraz częściej zleceniodawcy o bardzo dużym stopniu zaawansowania chorób, tak zwanych nieuleczalnych. Grupując testy osób o określonych chorobach i porównując charakterystyki powtarzalności, zrozumiałem, że jestem na tropie niezwykłego odkrycia - odszyfrowania kodu ukrytego przez tysiąclecia, aż do dzisiaj.

Poniższa tabela przedstawia zaszyfrowane choroby.

1) Astma

2) Wrzody na żołądku

3) Hemofilia

4) Łuszczyca

5) Cukrzyca

6) Choroba Bürgera

7) Dna moczanowa

8) Liszaj rumieniowaty

9) Sklerodermia

10) Reumatyzm

11) Bezpłodność

12) Paraliż

13) S. M.

14) Postępowy zanik mięśni

Jak ważne jest to odkrycie, nie muszę chyba nikogo przekonywać!

Z przedstawionej tabeli wynika kilka podstawowych wniosków:

- mały brak witamin - małe choroby, duży brak witamin - duże choroby, tak zwane nieuleczalne;

- prawie w każdym przypadku brak witaminy PP i F;

- poważne schorzenia występują, jeśli brak jest ponad 10 witamin;

- przedstawione na samym końcu choroby, związane z uszkodzeniem CSN (centralnego układu nerwowego), charakteryzują się prawie całkowitym brakiem witamin grupy B.

Nie twierdzę, że tabela oddaje w 100 procentach stan faktyczny, chcę jedynie zasygnalizować naukowcom, że istnieje bardzo duże, właściwie dziewicze, pole do przeprowadzenia podobnych badań.

Jakie są główne przyczyny niedoboru witamin u ludzi?

Oto kilka z nich:

- Jedną z przyczyn powstawania chorób zwanych awitaminozami jest niedostateczne dostarczanie witamin w posiłkach.

Tak, jak nie można się najeść na zapas, tak samo nie można zaopatrzyć naszych organizmów w witaminy na dłuższy czas. Ludzie nie dostarczają witamin swoim organizmom w postaci warzyw spożywanych na surowo, owoców, przypraw ani soków. Przyczyną są złe nawyki żywieniowe wyniesione najczęściej z domu rodzinnego.

- Nawet jeśli ktoś je na przykład warzywa, to bardzo często są one ugotowane, co sprawia, że część witamin zostaje rozłożona pod wpływem temperatury.

- Stosowanie wyjałowionych diet przez dłuższy okres ze względu na dolegliwości układu pokarmowego lub otyłość.

- Nie używamy również w naszych kuchniach katalizatorów, którymi są takie przyprawy, jak majeranek, kminek, cząber, bazylia, anyż, koper itd. Przyprawy te nie tylko w znakomity sposób pozwalają przyswoić bez trudu i boleści ciężko strawne produkty (tj. groch, fasolę, kapustę lub zestawy surówek), ale ich brak w pokarmie nie pozwala na całkowite przyswojenie przez organizm witamin obecnych w posiłku. I mimo iż człowiek dostarcza organizmowi witaminy, przelatują one przez przewód pokarmowy, nie będąc wchłonięte, ponieważ nie ma „sitka", którego funkcję spełniają właśnie tak niedoceniane przyprawy.

- Zażywanie nadmiaru leków syntetycznych.

- Brak równowagi między witaminami może spowodować takie skutki, jak ich niedobór. Nadmiar jednego składnika witaminowego pociąga za sobą zmniejszenie, lub nawet praktycznie zniknięcie innych witamin. Zjawisko to występuje wtedy, kiedy ludzie dostarczają do organizmu nadmierną ilość witamin syntetycznych. Stwierdzono doświadczalnie, że podawanie dużych ilości witaminy Bi powoduje wyraźne objawy niedoboru B6.

- Wielkie koncerny spożywcze dostarczają do sklepów bardzo dużo półproduktów w postaci sproszkowanych zup, pierogów, gotowych produktów w puszkach itd. Ułatwiają one wprawdzie przygotowanie posiłków, ale poprzez stosowanie środków chemicznych mających przedłużyć termin ważności powodują niedobory witaminowe.

- Warunki materialne zmuszające panią domu do pracy zawodowej pozbawiają domowników możliwości spożywania właściwie przygotowanych posiłków. Spożywanie posiłku w pracy, w czasie przerwy, odbywa się w ten sposób, że odchudzająca się dziewczyna kupuje pączka i zjada go popijając czarną kawą, po czym zapala papierosa. A potem ta młoda osoba ma problem z zajściem w ciążę. Jeśli nie dostarczyła do swojego organizmu surowców, z których ma być zbudowane jajeczko, to jak może ono powstać?

Efektem takiego postępowania jest powoli rosnący w organizmie człowieka brak witamin, który prowadzi do tak zwanej awitaminozy absolutnej (a-a). Awitaminoza nie przychodzi z dnia na dzień, ale narasta latami. Nie uzewnętrznia się objawami, które pozwalają na bezsporne rozpoznanie tego straszliwego zagrożenia dla organizmu. Dlatego właśnie jest tak groźna.

Należy wiedzieć, że tylko znikomy procent ludzi żywi się prawidłowo, świadomie i w przemyślany sposób. Znaczna większość ludzi, nawet wykształconych, rozsądnych, inteligentnych żywi się bezmyślnie. Przyczyn jest oczywiście wiele, ale najważniejszą jest brak czasu. Będąc pod presją postępu cywilizacyjnego ludzie poświęcają coraz mniej uwagi temu, co jedzą. A jedzą byle co, byle jak i byle gdzie. Nie dbają o dostarczanie organizmowi prawidłowego pokarmu. Myśląc o wartościach energetycznych, zapominają o właściwościach odżywczych. Jedzą, a nie odżywiają się. Tymczasem powinni dostarczać swojemu organizmowi takie produkty, które pozwoliłyby mu na zregenerowanie wszystkich komórek ciała.

Człowieka bowiem odżywia  nie to co je, ale to, co jego organizm sobie przyswaja.

I końcowa konkluzja: jeśli brak witamin jest przyczyną wszystkich chorób, to w pierwszym rzędzie należy ten niedobór uzupełnić witaminami - oczywiście naturalnymi. Dlatego lecznicze działanie mają diety wegetariańskie lub makrobiotyczne.

Jeśli jednak choroba jest zaawansowana, trzeba do chorego organizmu wprowadzić nasze cudowne zioła o potężnej mocy. Dlatego łącząc odpowiednie żywienie z indywidualnym zestawem ziołowym można wyleczyć wszystkie choroby.

Jeśli choroba powstała w sposób naturalny, to również naturalnie możemy ją cofnąć.

Kontakt z autorem: tel./fax 0-91 3263133 - lub poprzez stronę internetową  www.santamaria.prv.pl.
[ aktualnie nieaktywna - LK ]

P.S.: Wszystkich zainteresowanych informuję, że zrobiłem dodruk mojej książki Odkryłem tajemnicę raka, którą można zamówić dzwoniąc na ww. telefon.

---

Przedruk z NEXUS maj-czerwiec 2004 - za zezwoleniem redakcji, na tej stronie opublikowany w 2007 r.

PS. patrz też wywiady z dr Z. Wiśniewskim (w sieci)



Wyszukiwarka
lokalna

na dole strony
Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce


Twój System

Dla
Stefana G

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-20    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                      Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                         
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia > Zastrzeżenie. (patrz też lewy margines).   Powrót do strony głównej.