Startowa
Do nadrzędnej
Nowości
English
Komunikaty
Anty
Inne
English articles
O nas
Współpraca
Linki
Polecamy
Ściągnij sobie
Zastrzeżenie


Relaksacja


Piotr Krupa

[art. opublikowany tutaj w 2007 r. Gwiazdki odsyłają do moich (L.K.) późniejszych przypisów]

Czy potrafisz sobie wyobrazić...

Nie mam pojęcia, jakie to obrazy i jak łatwo je tworzysz ale pewnie wiesz jak to jest „odpłynąć” w marzenia na jawie i pewnie słyszałaś, że należy trzymać się twardo rzeczywistości a nie „bujać w obłokach”.

A czy myślałaś kiedyś, że to „bujanie w obłokach” może być czymś, co da Ci możliwość lepszego funkcjonowania w życiu?
Bo tak samo jak naturalnie i właściwie bez świadomości oddychasz tak samo łatwo możesz sobie wyobrażać różne zdarzenia i sytuacje, i tak samo jak możesz łatwo nauczyć się korzystać z oddechu by się zrelaksować i czuć się coraz lepiej, to samo możesz zrobić ze swoja wyobraźnią.
Wróć do tego obrazu, który przywołałaś na początku... tego który sprawia, że czujesz się odprężona, zrelaksowana... zwróć uwagę na to, jakie posiada cechy.
Czy jest kolorowy czy czarno-biały?
Płaski czy trójwymiarowy?
Ruchomy jak film czy jest to fotografia?
Jakiej jest wielkości?
Jakie ma kolory?
Jest jaskrawy czy pastelowy?
Jasny czy ciemny?
Czy może towarzyszą mu jakieś dźwięki?
Pobaw się po kolei każdą z tych właściwości. Np. rozjaśnij ten obraz, potem możesz wyostrzyć kolory albo uczynić obraz bardziej pastelowym. Dodać nowe odcienie.... cokolwiek zechcesz i co sprawi ze twoja relaksacja będzie głębsza.... A odczucia w ciele coraz przyjemniejsze i intensywniejsze... w którym miejscu w ciele one są... czy potrafisz sobie wyobrazić co by było, gdyby były dwa razy silniejsze? Cztery razy silniejsze? Dziesięć razy silniejsze i ogarnęłyby całe Twoje ciało, każdą komórkę...
Gratuluję... właśnie mogłaś się przekonać jak łatwą i przyjemną rzeczą jest wizualizacja. W taki sam sposób jak robiłaś to z relaksacją możesz pracować np. z pewnością siebie, poczuciem radości i energii i każdym właściwie przyjemnym i pożytecznym dla Ciebie stanem.
Przypominasz sobie albo wyobrażasz obraz który wywołuje u Ciebie ten stan, sytuację w której tak właśnie się czułaś.
„Podkręcasz” właściwości obrazu, trochę tak jakbyś zmieniała kolory, głośność w telewizorze... tak, że pożądany stan jest coraz silniejszy.
Możesz w trakcie tego jak i większości ćwiczeń z wizualizacją mieć oczy otwarte lub zamknięte... tak jak jest Ci wygodniej.
Są oczywiście takie osoby którym wizualizacja przychodzi z mniejszą łatwością i tak samo jak wiele innych umiejętności i te można wyćwiczyć bo tak samo jak możesz ćwiczyć swoje ciało by było coraz sprawniejsze i piękniejsze, możesz trenować swoje zdolności umysłowe by żyć coraz lepiej i coraz lepiej się czuć we wszystkim co robisz. To chyba przyjemne kiedy zauważasz, że możesz, że potrafisz... że coś co wydawało Ci się trudne przychodzi z coraz większą łatwością a Ty każdego dnia czujesz się lepiej, jesteś lepsza, piękniejsza... czy możesz to sobie wyobrazi, jakie byłoby Twoje życie, jakbyś się czuła? Jak wyglądała? Co byś robiła będąc taką jak pragniesz?

Możesz swoją umiejętność rozwijać np. za pomocą następującego ćwiczenia. Wizualizuj nad swoja głową kulkę z białego, przejrzystego światła. Kiedy uzyskasz stabilność swojej wizualizacji, możesz ją zmieniać i wizualizować taka sama kulkę z przodu, z tyłu , z prawej i lewej strony.
Następnie kiedy wizualizujesz kulkę nad głową, wyobrażaj sobie, ze porusza się ona w górę i w dół. Kulki z przodu, tyłu i z boków, przemieszczaj w poziomie. Możesz obie po pewnym czasie wyobrażać że są one nawet kilka tysięcy kilometrów od Ciebie. Wizualizuj wszystkie te pięć kulek naraz.

Wizualizacja jest tez świetna metodą na.... nudę. Na przykład, kiedy czekasz u fryzjera to znakomita okazja by dobrze się bawić ćwicząc wizualizację.
Wyobrażasz sobie fale światła, które niczym przyjemny prysznic spływa z góry i obmywa Cię całą. Od zewnątrz i od wewnątrz. Wpływa w Ciebie i wymywa, wypłukuje wszystkie choroby, stres, napięcia, wszystkie negatywne emocje.
Oczyszcza również Twoje ciało, obmywając tkanki, wszystkie narządy wewnętrzne, wymywając zbędny tłuszcz, oczyszczając skórę, niczym przyjemny, łagodny peeling i napełniając się uczuciem przyjemności, odprężenia, energią, zdrowiem.
Jeżeli chcesz to możesz to i wiele innych ćwiczeń, wykonywać ze swoim partnerem. Jest to też sposób na to by Wasz związek stawał się coraz lepszy każdego dnia, głębszy i coraz bardziej namiętny.
Przytulając się do siebie, albo trzymając za ręce, na leżąco, czy w jakiejkolwiek innej pozycji, wyobrażajcie sobie jak spływające na Was światło oczyszcza Was z wszelkich problemów, przeszkód i barier miedzy Wami, napełniając Was tym czego pragniecie, napełniając miłością, radością, inwencją, namiętnością....
Kiedy światło wypełni Was oboje całkowicie wizualizujcie jak krąży między wami dwojgiem. Coraz szybciej i szybciej. I im szybciej krąży, tym staje się silniejsze a im staje się silniejsze, tym szybciej krąży aż oboje znajdujecie się w kuli białego światła. Pozostańcie w niej przez jakiś czas a potem wyobraźcie sobie, że wciągacie to światło w siebie, w swoje serca....
Ważne jest w tym i podobnych ćwiczeniach by wizualizowane światło było jasne i przejrzyste.
To ćwiczenie pochodzi z tantry, gdzie bardzo wiele technik opartych jest o sztukę wizualizacji. Pewnie słyszałaś o tantrze... i musze Ci powiedzieć, że jest to faktycznie niezwykła i cudowna dziedzina wiedzy. Najszerzej znane są techniki tantry sexualnej, niektóre podobne do tej którą poznałaś i która może dostarczyć Ci wiele przyjemności... Tantra to jednak o wiele więcej, to umiejętność wykorzystania każdej emocji, nawet takiej, która wydaje się negatywna jako energii pozwalającej Ci lepiej się czuć. I co równie ważne jest to coś, co ma zastosowanie do codziennego życia.
Wizualizacja to jedna z najstarszych i najpowszechniej używanych metod pracy z umysłem. Stosuje ją zarówno mnich buddyjski, jak malarz i filmowiec wy0brażający sobie swoje dzieło. Robi to właściwie każdy, codziennie przez cały czas.
Bo nie wiem czy wiesz, że to co widzisz powstaje tak naprawdę w Twoim mózgu.
Kiedyś w USA zrobione doświadczenie na grupie studentów, dostali oni na kilka tygodni specjalne okulary zniekształcające bardzo mocno obraz. Linie proste były dla nich krzywe, wielkości i kształt przedmiotów były inne niż normalnie postrzegane...
Po kilku tygodniach mózg uczestników eksperymentu nauczył się nowego widzenia... Studenci znów postrzegali świat tak jak przed założeniem okularów...
Trzy miliardy lat istnienia wszechświata*, trzy miliardy lat ciągłych zmian i ewolucji dało w efekcie najdoskonalsze i najbardziej niezwykłe urządzenie z jakim kiedykolwiek miałaś do czynienia. A właściwie masz do czynienia, cały czas, w każdej sekundzie, nawet gdy śpisz, masz do dyspozycji najwspanialszy twór wszechświata. Twój mózg. To Twój mózg tworzy postrzegane przez ciebie obrazy, przetwarzając zniekształcony, odwrócony i płaski obraz padający na siatkówkę oka.
I możesz tę właściwość, te niezwykłe możliwości mózgu używać do tego, by osiągnąć to, czego pragniesz, czuć się tak jak lubisz, żyć tak jak chcesz... i jest to łatwiejsze niż myślisz...
Jedną z właściwości Twojego umysłu jest to że, dla nieświadomości nie ma specjalnej różnicy między wyobrażaniem sobie czegoś a przeżyciem tego a językiem który najlepiej do niej przemawia są właśnie obrazy. I dlatego możesz używać wizualizacji do bardzo różnych celów. Do relaksacji, do poprawienia jakości Twojego związku, do lepszego realizowania celów, do tego by być zdrową i piękną....
Żeby na przykład przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i pozbyć się stresu. Wyobrażasz sobie wiele razy tę rozmowę, za każdym razem robiąc to lepiej i odczuwając coraz większy spokój i kiedy idziesz na rozmowę to Twoja nieświadomość traktuje to jako coś, co odbyło się już wiele razy i jest równie codzienne jak poranny makijaż.
Wizualizacje mogą być też o wiele bardziej rozbudowane, tak jak ta opisana poniżej.

Połóż się na plecach z lekko przymkniętymi oczami. Wyobrażaj sobie jak z każdym wdechem napełniasz się białym światłem a wydychasz wszystkie napięcia, zanieczyszczenia, negatywy, choroby w postaci ciemnego dymu.
Spacerujesz po lesie. Otaczają Cię piękne drzewa. Zagłębiasz się coraz bardziej w las... I teraz kiedy możesz zauważyć jak z każdym oddechem relaksujesz się coraz bardziej możesz zdać sobie sprawę z szumu płynącej wody. I docenić jak bardzo jest to przyjemny dźwięk.... Coraz wyraźniejszy i głośniejszy ...
Zbliżasz się do tej płynącej wody, do tego strumienia. Idąc wzdłuż jego biegu, dochodzisz do wodospadu ciepłej wody...
Jest to wyjątkowo piękny wodospad, otoczony mgiełką pary.
Perlistej pianki. Są tu też może jakieś kwiaty. Ptaki... Nasyć wzrok tym wspaniałym otoczenie....
I możesz pozostać tu przez jakiś czas, czując się coraz lepiej, słysząc docierające do Ciebie dźwięki, patrząc dookoła...
Możesz teraz rozebrać się i wejść do tej przyjaznej wody.
Poczuć ja na skórze, jej przyjemne relaksujące działanie, jak delikatny i rozkoszny masaż....
Woda wpływa do Twojego wnętrza, omywa skórę, możesz wręcz zobaczyć jak wypłukuje zbędny tłuszcz, choroby, stresy, to wszystko czego chcesz się pozbyć a napełnia Cię radością, energią, przyjemnymi odczuciami, tym wszystkim czego pragniesz i czego potrzebujesz...
Możesz sobie pozwolić na coraz większy relaks i przyjemność... na to by cieszyć się wszystkim co widzisz, słyszysz, czujesz... na to by wszystko co robisz, czego doświadczasz czyniło Twoje życie lepszym, byś Ty była coraz lepsza i coraz szczęśliwsza...
I kiedy napełnisz się tym wszystkim to możesz to ze sobą zabrać i nie wiem czy wiesz, ze Twoja nieświadomość potrafi bardzo dziwne i niezwykłe rzeczy i że możesz sprawić że kiedy tylko zechcesz to możesz przywołać ten stan i będzie on za każdym razem silniejszy... jeszcze bardziej niż to sobie teraz wyobrażasz.
Podziękuj wodzie i sobie za to doświadczenie ze świadomością, że kiedy tylko zechcesz to możesz tu wrócić...
I pomału otwórz oczy i wstań...
Tą instrukcję dobrze jest nagrać. Może też ktoś Ci ja czytać, najlepiej ktoś bliski, przy kogo głosie czujesz się dobrze, bezpiecznie. Możesz też dodać jakąś relaksującą muzykę albo odgłosy natury.

Dobrze jest, jeżeli będziesz mogła konsultować się z kimś doświadczonym, o dużej wiedzy i praktyce, żeby pomógł Ci osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Bo możliwości, jakie daje Ci korzystanie z wizualizacji są ogromne.... cokolwiek sobie możesz wyobrazić, czy jest to sukces zawodowy czy uczuciowy... czy chcesz poprawić swoją sylwetkę czy intensywność z jaka doświadczasz radości życia- wizualizacja to jedno z potężnych narzędzi które pomogą Ci skutecznie osiągać Twoje cele.

--
Piotr Krupa jest praktykiem i teoretykiem rozmaitych metod pracy z umysłem. W ciągu kilkunastu lat badań poznał techniki od szamanizmu po NLP. Wielbiciel Heraklita. Prowadzi wykłady i szkolenia mi.in z takich dziedzin jak sprzedaż, relaksacja, techniki szamańskie. Zajmuje się również badaniem wpływu myślenia na zdrowie i długowieczność.

www.tetsunokokoro.blox.pl
piotrkrupa@poczta.fm
 

Od serwisu LepszeZdrowie

Polecamy także następujące książki (pierwsza część wyboru):

Stres… kiedy pomaga, a kiedy szkodzi. Jak zamienić go w sojusznika
Mario Farne
Wydawnictwo: Księgarnia Świętego Wojciecha
Poznań 2006
Ilość stron: 126

Z wielu stron wywierana jest na nas presja, by panować nad stresem i dostrzegać jego pozytywne strony. Aby to osiągnąć, musimy wiedzieć, czym naprawdę jest stres, i pozbyć się wielu uprzedzeń.

W tym kierunku idą starania autora książki, Maria Farnego - włoskiego lekarza i psychoterapeuty, który, pomagając czytelnikowi odróżnić stres od zwykłego napięcia nerwowego i zmęczenia umysłowego, radzi, jak przekształcić go w sojusznika.

Pokonać stres. Życie na luzie
Siegfried Brockert
Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Wydanie: 2003
Ilość stron: 176

Nużąca praca, zestresowany szef, mobbing, konieczność szybkiego podejmowania decyzji, lęk związany z utratą pracy – to czynniki zagrażające naszemu zdrowiu.
Czym jest stres? Jak go niwelować? Jak określić swoją sytuację życiową? Zabiegani, w pracy i w życiu, często nie potrafimy zareagować właściwie na stres. Pomogą nam w tym liczne przykłady zamieszczone w książce.
 

Spis treści

Kilka słów wstępu
Czy ludziom można pomóc? Czy można pomóc sobie?
Dla zestresowanego Czytelnika - najważniejsze w skrócie
Stres to grzech przeciw radości życia
Reakcja stresowa - stres działa jak alergia
Bóg podarował nam czas, a my zamieniliśmy to na brak czasu
Kilka testów; kto nie uzyska punktów stresowych, oszukuje
Sto grzeszków - spowiedź dla zestresowanych
Śmierć wskutek stresu; eksperyment ze szczurami z analogią do człowieka
Od "sprawcy" do "ofiary". Jeżeli już stres to sprawiajmy go sobie sami!
Samochody, gry wideo, papierosy; stresu naszego powszedniego daj nam dzisiaj
Zwracaj uwagę na znaki dawane przez organizm
Stres jest częścią nas, jak go rozpoznać
Stres jest dzieckiem postępu - zostań konserwatystą!
Stres w życiu zawodowym - co nas może zamęczyć
Stres, gdy nic się nie dzieje
Stres, bo czujemy się na tym świecie niepotrzebni
Człowiek zestresowany: bez sił i chęci do życia
Optymizm - realistyczna odpowiedź na stres
Recepty na stres: oddychać, milczeć, jeść, pić, odpoczywać
Tak zaczyna się życie bez stresu; jeśli tego chcesz - już od dziś!
 

Adrenalina a stres
Archibald D. Hart
Wydawnictwo: W drodze
Poznań 2005
Ilość stron: 302

Archibald D. Hart znany amerykański psycholog i psychoterapeuta, wykładowca Fuller Theological Seminary w Kalifornii, pokazuje jak radzić sobie ze stresem i jego negatywnymi skutkami. Odwołując się do współczesnej wiedzy medycznej, opisuje rolę i wpływ na organizm hormonu, którym jest adrenalina.

Książka przedstawia sposoby kontroli poziomu adrenaliny w organizmie, zwłaszcza poprzez techniki relaksacyjne, pomagające zapobiegać wielu schorzeniom będącym pochodną stresu, na przykład chorobom serca. Stanowi rodzaj poradnika, który pomoże przedłużyć, a nawet ocalić życie ludziom zabieganym: biznesmenom, menedżerom, studentom, pracującym matkom, wszystkim, którzy muszą zmagać się z presją czasu.

Relaksacja pozwala nam zachować właściwe podejście do każdego działania, chroniąc nas przed angażowaniem się we wszystko, tak jakby to była walka na śmierć i życie.

Jeśli chcesz zmniejszyć swój stres, MUSISZ SIĘ RELAKSOWAĆ, i musisz robić to jak najczęściej.
------

* dziwny nieco szacunek (autora?)

** Patrz także:

Sztuka radzenia sobie ze stresem
Stresy
Sekrety zwalczania stresu
Relaks extra
Ćwiczenia relaksacyjne
i inne - skorzystaj z lokalnej wyszukiwarkiWyszukiwarka
lokalna

Także w Komunikaty

Zapisz się na 
Biuletyn

(Twoje dane sa całkowicie bezpieczne,
za zapis -
upominek)

 

Twoja Ochrona Medyczna
Twoja Super Ochrona Medyczna

 Zdrowie i Fitness
Zobacz na Facebook'u

kawa dla zdrowia

Zdrowie ze ^ smakiem

Zdrowy biznes

 

  Widge

 

Otwórz serce

Share

Follow etsaman2 on Twitter

 

 

 


                    Wyszukiwarka lokalna Umożliwia wyszukiwanie wg stopnia dopasowania lub dat (patrz opcje wyników po wyświetleniu). 
                    Google aktualizuje swe indeksowane zasoby co pewien czas, zatem nie zawsze to, co się pokaże jest aktualne. Zawiera reklamy Google
.
  

                         Copyright Leszek Korolkiewicz 2007-19    admin( @ )lepszezdrowie.info   Zastrzeżenie i Polityka Prywatności 
                     Na tej stronie wykorzystujemy tzw. ciasteczka - małe pliki tekstowe (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.  
                        
Korzystanie z naszego serwisu bez  zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia. Patrz Zastrzeżenie.